• |
ide | kryesore

“Daily Mail”: Si krimi i organizuar shqiptar po sjell emigrantët në Britani

Arkiva, Lajme, Të funditMediat britanike vijojnë t’i kushtojnë vëmendje rritjes së numrit të azilantëve sidomos nga Shqipëria. “Daily Mail” shkruan se një rol të rëndësishëm ka krimi i organizuar shqiptar.

“Një çmim prej 4 mijë £ duket se është kostoja sipas një postimi të fundit të TikTok në shqip dhe anglisht që ofron nisje çdo ditë. Kjo duket si një ulje e konsiderueshme nga shifa prej rreth 10 mijë £ në të njëjtën kohë të vitit të kaluar.

Rritja e madhe e kësaj vere është nxitur nga një numër i madh i emigrantëve shqiptarë që bëjnë udhëtimin me gomone. Një ekspert i emigracionit tha se numri i të ardhurve në javët e fundit ka qenë ‘absolutisht i paprecedentë’ si për sa i përket atyre që vinin brenda një dite, por edhe numrit që tani po grumbullohet në çdo varkë” – thuhet në shkrim.

“Ne e dimë që kriminelët shqiptarë janë përfshirë në këtë rrugë prej disa kohësh dhe është një progres i natyrshëm që do të gravitojë drejt individëve që flasin të njëjtën gjuhë” – thotë Lucy Moreton, kreu i Unionit të Shërbimit të Emigracionit. ©LAPSI.al

TikTok adverts offering crossings to migrantsTikTok adverts offering crossings to migrants TikTok adverts offering crossings to migrantsTikTok adverts offering crossings to migrants Border Force workers escort migrants ashore at the Port of Dover in Kent on Saturday after they crossed the English Channel Migrants board a coach after being brought into Dungeness in Kent on board an RNLI lifeboat on Saturday

Migrants walk ashore at the Port of Dover in Kent on Saturday after crossing the English Channel in a small boat1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *