• |
ide | kryesore

Skaneri/ Si po e trajton Europa krizën energjitike

-Instant, Arkiva, F1, Planet


Qeveritë në të gjithë Evropën po përpiqen të mbrojnë qytetarët nga rritja e çmimeve të energjisë dhe deri më tani kanë ndarë një total prej rreth 280 miliardë eurosh për të ndihmuar në uljen e ndikimit të krizës, sipas institutit të mendimit Bruegel.

Presioni po rritet për veprim të përbashkët përtej një uljeje vullnetare prej 15% të konsumit të rënë dakord në korrik dhe BE-ja do të mbajë një samit urgjent më 9 shtator për të diskutuar masat duke përfshirë një kufi çmimi në mbarë bllokun.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha këtë javë se blloku po punonte për “një ndërhyrje emergjente dhe një reformë strukturore të tregut të energjisë elektrike [të Evropës]”, kufizimet e të cilit po ekspozohen mizorisht.

Opsionet përfshijnë një kufi emergjent çmimi në të gjithë bllokun, dhe më thelbësisht, një shkëputje të çmimeve të energjisë elektrike dhe gazit, një lëvizje e mbështetur nga disa shtete anëtare dhe e miratuar si një “përjashtim iberik” këtë verë nga Spanja dhe Portugalia me synimin për të ulur faturat e energjisë elektrike.

Sipas mekanizmit aktual në mbarë BE-në, çmimet e energjisë elektrike janë të lidhura me çmimin e karburantit më të shtrenjtë të përdorur në prodhimin e energjisë, i cili aktualisht është gazi natyror, çmimi i të cilit është rritur që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, duke rritur gjithashtu çmimet e energjisë elektrike.

Në mënyrë inkurajuese, rezervuarët e depozitimit të gazit të kontinentit, të cilët do të jenë kritikë për të kaluar dimrin, kanë arritur objektivin e kapacitetit prej 80% të komisionit dy muaj përpara afatit dhe Spanja, Italia, Gjermania dhe Franca e kanë tejkaluar atë.

Por megjithatë muajt e ardhshëm duket se do të jenë të vështirë për miliona njerëz ë të gjithë kontinentin. Këtu është një vështrim në shkallën e krizës energjetike në disa vende evropiane dhe, me qeverinë britanike të akuzuar për mosveprim, çfarë po bëjnë kryeqytetet për këtë.

Franca 

Franca ka ngrirë çmimet e gazit në nivelet e tetorit 2021 dhe ka kufizuar rritjen e çmimit të energjisë elektrike në 4% të paktën deri në fund të vitit, dhe ka shpërndarë 100 euro për familjet me të ardhura të ulëta dhe të mesme për të ndihmuar në pagesën e faturave të energjisë.

Ministri i financave, Bruno Le Maire, ka thënë se çdo rritje e çmimeve vitin e ardhshëm do të “përmbahet” në mënyrë të ngjashme, pa kosto shtesë, ndërsa zëdhënësi i qeverisë Olivier Véran tha se Franca “nuk do të lejojë që ajo që po ndodh në Mbretërinë e Bashkuar të ndodhë këtu”. 

Pa ndërhyrjen e qeverisë në energji, e njohur si le bouclier tarifaire, ose mburoja tarifore, pjesë e një pakete prej 65 miliardë eurosh për të trajtuar krizën e kostos së jetesës , faturat e gazit francez do të ishin rritur me 60% dhe faturat e energjisë elektrike me 45%, ka thënë Le Maire.

Franca, tradicionalisht një eksportues neto i energjisë elektrike, është aktualisht një importues neto sepse disa nga reaktorët bërthamorë që prodhojnë rreth 70% të energjisë elektrike të saj, duke e bërë atë shumë më pak të varur nga gazi rus, janë mbyllur për mirëmbajtje dhe kanë probleme korrozioni.

Vendi ka nisur një “program maturie” që synon uljen e konsumit të energjisë me 10%, duke përfshirë vendosjen e temperaturave në ndërtesat publike më të larta në verë dhe më të ulëta në dimër. Sektori privat dhe familjet pritet të bëjnë përpjekje të ngjashme.

Kryeministrja Elisabeth Borne ka paralajmëruar kompanitë që do të përballen me racionimin e energjisë nëse nuk reduktojnë konsumin, ndërsa presidenti Emmanuel Macron ka thënë se francezëve do t’u duhet të bëjnë sakrifica gjatë një dimri “të vështirë” si një epokë e re paqëndrueshmërie për shkak të ndryshimeve klimatike dhe pushtimit të Rusisë. Ukraina nënkuptonte fundin e energjisë së bollshme, ujit dhe produkteve të reja.

Gjermania 

Gazi natyror, i përdorur kryesisht për ngrohjen e shtëpive private dhe për industrinë e energjisë elektrike, përbën një të katërtën e përzierjes së përgjithshme energjetike të Gjermanisë, dhe në fillim të luftës 55% vinte nga Rusia. Deri në këtë muaj, megjithatë, shifra kishte rënë në 9.5%.

Qeveria e Olaf Scholz-it ka nisur një program ambicioz për të hequr plotësisht gazin rus, duke u përpjekur të ndërtojë terminale lundruese të importit të LNG-së dhe duke u zotuar të zgjerojë masivisht fermat e erës në tokë.

Disa termocentrale qymyri që do të mbylleshin janë riaktivizuar, megjithëse qeveria nuk ka thënë ende se çfarë do të bëjë për tre termocentralet e fundit të mbetura bërthamore, që parashikohet të mbyllen në fund të vitit.

Janë miratuar disa masa për kursimin e energjisë, duke përfshirë kufizimin e temperaturave në ndërtesat publike në 19 C nga shtatori dhe fikjen e ngrohjes në zonat e përbashkëta si korridoret, me sektorin privat të inkurajuar të ndjekë shembullin.

Shumica e faturave të ngrohjes dhe energjisë elektrike rriten me rreth 10% nga viti në vit, por tronditja e vërtetë do të vijë në vitin 2023: Shoqata e qiramarrësve të Berlinit pret që qiradhënësit të kërkojnë pagesa shtesë retrospektive të energjisë ekuivalente me qiranë e dy muajve.

Duke u përballur me “një trefishim, të paktën,” të faturave mujore të konsumatorit vitin e ardhshëm, qeveria po u paguan të gjithë njerëzve në punësim të rregullt një zbritje prej 300 eurosh në shtator. Studentët dhe përfituesit e ndihmës sociale kanë marrë tashmë dyfishin e pagesës së tyre të zakonshme të shumës së përgjithshme për të ndihmuar në ngrohjen e shtëpive private.

Italia 

Italia është një nga vendet më të cënueshme të Evropës, me 40% të importeve të gazit të varur nga Rusia. Pa ndërhyrjen e qeverisë, deri në 120,000 firma rrezikojnë të mbyllen gjatë nëntë muajve të ardhshëm, kanë thënë shoqatat e industrisë.

Faturat e energjisë elektrike tashmë janë rritur ndjeshëm dhe rregullatori i energjisë Arera ka paralajmëruar një rritje 100% nga viti në vit deri më 1 tetor. Pronarët e restoranteve kanë postuar në rrjetet sociale fatura në vlerë prej mijëra eurosh ose i kanë shfaqur në dritaret e tyre.

Ndërsa partitë politike kërkojnë veprim të shpejtë, qeveria ka thënë se po studion më shumë opsione për të ndihmuar familjet dhe bizneset. Por kriza është përkeqësuar nga paqëndrueshmëria politike pas dorëheqjes së Mario Draghit si kryeministër në korrik.

Matteo Salvini, lideri i Ligës së ekstremit të djathtë, i cili mendohet të jetë ndër fituesit e zgjedhjeve të 25 shtatorit, ka thënë se nëse çmimet nuk bien, qeveria e ardhshme “do të duhet të racionojë energjinë elektrike dhe gazin, duke filluar nga bizneset”. 

Megjithëse Draghi nënshkroi një sërë marrëveshjesh dypalëshe me Algjerinë, eksportuesin më të madh të gazit në Afrikë, për të siguruar furnizime alternative, Salvini tha se pa ndërhyrje ekzistonte “absolutisht një rrezik konkret për të vendosur se kush do të ngrohë shtëpitë dhe impiantet e tyre dhe kush jo; kush do të ndezë dritat dhe kush jo”. 

Vendi po punon gjithashtu për një plan emergjence të kursimit të energjisë, sipas të cilit radiatorët e brendshëm do të ulen me 2 gradë Celsius në dimër, qytetet do të shkurtojnë ndriçimin e rrugëve me 40%, zyrat publike do të mbyllen herët dhe dyqanet do të mbyllen në orën 19:00 dhe restorantet në orën 23:00.

Spanja 

Spanja nuk është aq e varur nga gazi rus sa disa shtete të BE-së, Rusia siguroi 10% të importeve të saj të gazit këtë vit, por qeveria e koalicionit të udhëhequr nga socialistët prezantoi kohët e fundit një seri masash për kursimin e energjisë që synojnë një reduktim 7-8% të përdorimit të gazit.

Javën e kaluar, parlamenti miratoi një dekret që kufizon temperaturat e ajrit të kondicionuar dhe ngrohjes në ndërtesat publike dhe qendrat tregtare, kinematë, stacionet hekurudhore dhe aeroportet. Dritat e vitrinës duhet të fiken pas orës 22:00.

Të enjten, kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha se qeveria e tij do të ulë TVSH-në për gazin nga 21% në 5% nga tetori deri në fund të vitit për të ndihmuar familjet spanjolle me faturat e tyre të energjisë.

Në qershor, BE miratoi një plan spanjoll dhe portugez prej 8.4 miliardë eurosh për të ulur çmimet e energjisë elektrike me shumicë në tregun iberik duke kufizuar çmimin e gazit të përdorur për prodhimin e energjisë elektrike. Duke funksionuar si një grant i drejtpërdrejtë për prodhuesit e energjisë elektrike, ai duhet t’i kursejë familjeve 15% deri në 20% në faturat e tyre të energjisë, thotë qeveria.

Ministrja e mjedisit e Spanjës, Teresa Ribera, tha se Spanja ishte shumë më e përgatitur për dimër se disa vende, por njerëzit mund të bënin më shumë. “A duhet t’u them familjeve që të bëjnë dush me ujë të ftohtë, siç ka bërë qeveria gjermane?” tha ajo për El Mundo.

“Kjo as që më shkonte në mendje. Por unë mund t’i nxis njerëzit që të ripërvetësojnë zakone të tilla si fikja e dritave kur nuk janë të nevojshme, ose mos ndezja aq e lartë e ngrohjes.” 

Polonia 

Vende të ndryshme përballen me probleme shumë të ndryshme. Polonia, një prodhues i madh evropian i qymyrit me cilësi të ulët, të cilin e eksporton dhe e përdor për të ndezur termocentralet që prodhojnë rreth 70% të energjisë elektrike të saj, vendosi një embargo ndaj qymyrit rus në prill.

Kjo kishte rëndësi sepse vendi gjithashtu mbështetet shumë te qymyri për ngrohjen e shtëpisë, i cili kërkon një shkallë më të lartë, pothuajse gjysma e të cilit, rreth 5 milionë ton, Polonia e importonte kryesisht nga Rusia. Me atë burim të mbyllur, çmimet janë trefishuar.

Në qershor qeveria u përpoq të garantonte furnizimet duke urdhëruar kompanitë shtetërore të blinin 4.5 milionë ton shtesë për konsum të brendshëm, hoqi standardet e cilësisë për djegien e shtëpive dhe u përpoq pa sukses të kufizonte çmimet.

Këtë muaj ajo njoftoi një pagesë të njëhershme prej 3,000 złotis (rreth 630 €) për çdo familje që digjet qymyri, me subvencione më të vogla për lloje të ndryshme të karburantit për ngrohje si druri dhe LPG, një veprim që është kritikuar si të dëmshme për mjedisin dhe jo të testuara me mjete.

Holanda 

Holanda është prodhuesi më i madh i gazit natyror në BE dhe më i madhi në Evropën Perëndimore pas Norvegjisë, por ajo ka importuar deri në 15% të gazit të saj nga Rusia pasi ka ulur prodhimin nga fusha e saj e gazit në Groningen për shkak të tërmeteve.

Ajo po u ofron familjeve me të ardhura më të ulëta një subvencion të vetëm të energjisë prej 1,300 €, duke rritur pagën minimale dhe duke ulur TVSH-në në energji në 9%, por ka thënë se vetëm do të rrisë në mënyrë dramatike prodhimin nga fusha e Groningenit nëse Rusia mbyll të gjithë furnizimet e gazit në Evropë.

Qeveria po dyfishon importet e LNG-së dhe tha muajin e kaluar se vendi kishte ulur konsumin e tij të gazit me rreth 33% në gjysmën e parë të vitit, pjesërisht për shkak të motit të ngrohtë, por ajo ka thënë se mbetet e ekspozuar ndaj çdo krize më të gjerë evropiane të gazit.

Norvegjia 

Edhe Norvegjia jo anëtare e BE-së, një prodhues i madh i gazit natyror që gjeneron pothuajse 90% të energjisë elektrike të saj nga digat hidroelektrike, ka parë rritje të çmimeve të energjisë vendase për shkak të niveleve të ulëta të ujit në rezervuarët e saj dhe eksporteve jashtëzakonisht të larta të energjisë elektrike.

Qeveria po shqyrton kufizimin e eksporteve dhe ka kufizuar faturat e energjisë elektrike në NKr (7 €) për kWh, me shtetin që mbulon 80% (duke u rritur në 90% në tetor) mbi këtë. Kritikët thonë se shumë familje do të kenë ende vështirësi dhe masat e mëtejshme janë në diskutim.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *