• |
ide | kryesore

Kina shpik maskën që zbulon Covid dhe gripin në ajër

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
maskaMaska anti-covid e së ardhmes vjen nga Kina. Ajo do të jetë i pajisur me një sensor të aftë për të zbuluar praninë e infeksioneve ose llojeve të tjera të viruseve në ajër.

Falë pranisë së një xheli dhe të ndihmuar nga ritmi i frymëmarrjes, pajisja mbrojtëse do të marrë mostrat që do të analizohen në kohë reale. 10 minuta dhe përdoruesi do të marrë një mesazh në telefonin e tij celular.

Zbulimi u publikua në një artikull të botuar në revistën “Matter”. Studiues nga Universiteti i Shangait, “Tongji” ilustruan pajisjen inteligjente. Përveç Sars-Cov-2 ajo do të jetë në gjendje të zbulojë edhe viruset e gripit.

Sa i përket përdorimit të saj, “do të funksiononte shumë mirë në hapësira me ajrim të dobët, si ashensorë apo dhoma të mbyllura, ku rreziku për t’u infektuar është i lartë”, shpjegon Yin Fang, një nga autorët e studimit nga Kina.

Pajisja e re do të funksiononte edhe nëse shfaqen viruse të tjera të frymëmarrjes pasi sensori është lehtësisht i rinovueshëm. ©LAPSI.al

Mascherina rileva Covid3 Comments

    1. Tamam kinezerira.
      Ne se kane krijuar nje sensor qe dallon viruset (per mendimin tim, fantashkence kalamajsh), pse duhet ta vendosin ne maske e jo ne ambientet ku qendrojne njerezit. Keshtu kane mundesi ti dezinfektojne ato per ti bere te sigurta.
      U sugjeroj te bejne nje sensor per te dalluar globalistet gay, kete mund ta vendosin tek breket.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *