• |
ide | kryesore

Evis Kushi përsërit refrenin e Ramës: Kolegji turk u mbyll sepse pronarët shkelën ligjin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditMinistrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi në seancën e sotme parlamentare foli dhe një herë për shkaqet që çuan në mbylljen e kolegjit turk “Mehmet Akif Ersoy”.

Në fjalën e saj, Kushi theksoi se kolegji u mbyll sepse pronarët kishin shitur godinën e mëparshme për qëllime fitimi dhe nxënësit i kishin dërguar në një godinë tjetër, pa bërë verifikimet e nevojshme, gjë që sipas saj ishte në kundërshtim me ligjin.

Ministrja garantoi dhe një herë nxënësit dhe prindërit se ministria po bën maksimumin për akomodimin e nxënësve në shkolla të tjera të sigurta.

Dua që t’i garantoj të gjithë nxënësit dhe prindërit që ne po bëjmë maksimumin dhe do t’i ofrojmë të gjitha mundësitë për t’i akomoduar dhe përshtatur ata në shkolla, qoftë pranë vendbanimit të tyre, apo sipas preferencave që kanë.

Ata që nuk u mirëkuptoj aspak, janë ata politikanë që duan të bëjnë protagonizëm dhe që bëjnë ekspertin në çdo fushë, që nuk lexojnë as faktet, as ligjin, por bëjnë gjithcka në interes të partisë së tyre. Kanë shitur godinën për arsye fitimi dhe i kanë marrë nxënësit e i kanë çuar në institucion tjetër pa bërë verifikimet përkatëse.

Për këtë shkelje, ligji parashikon heqjen e licencës. Si mund t’u dilni ju në mbrojtje shkelësve të ligjit? Të gjithë jemi të barabartë përpara ligjit dhe ta respektojmë në mënyrë të barabartë”- është shprehur Kushi.5 Comments

    1. O injorant po ajo shkolle u mbyll për shkak se pronrët ben shkelje ligjore shiten godinen dhe pronaret e tjeter filluan punen pa miratimin e ministris se arsimit dhe nxenesit i kishin quar ne nje godin tjeter dhe kjo esht normale qe te qon ne heqjen e liçeneses se nuk esht par ne as nje vend te botes te behet nje shkelje e till ligjore dhe qudia me e madhe esht me ju komentuesa qe shani e injoroni ministren pse zbatoji ligjin ju thoni se ministrja zbatoi urdherin e Rames dhe Erdoganit jo re jo ketu nuk ka te beji as me Edi Ramen as me Erdoganin as me Evis kushin por me ligjin dhe para ligjit jemi te gjith te barbart dhe qudi si ka mundesi qe i dilni ne mbrojtje ketyre pronareve qe bejin shkelje ligjore se dhe keta pronaret para ministris se arsimit e pranojin se kan shkelur ligjin kurse neper medja dhe portale bejin viktimen

    2. O injorant lere cfar thot lapsi se lapsit ashtu i leverdis te thot se po perserit refrenin e Rames jo re jo nuk po perserit fare refrenin e Rames por esht fakt pronaret kishin shitur godinen e meparshme per para dhe nxenesit i kishin derguar ne nje godin tjeter pa ber verefikimin e te dhenave dhe kjo esht normale qe te qon ne heqjen e linçeses dhe ku ka ke par ti ndo nje vend te botes te behet nje shkelje ligjore si kjo dhe si ka mundesi qe ti del ne krahun e atyre pronarve qe shekelen ligjin jo se shum komentuasa si pune jote thon se Evis Kushi zbatoji urdherin e erdoganit dhe Edi Rames jo re jo nuk zbatoji urdherin as te Edi Rames as te erdoganit por zbatoji ligjin dhe ketu nuk ka te beji as me Edi Ramen as me Erdoganin as me Evis kushin por me ligjin dhe para ligjit jemi te Gjith te barabart kurse keta pronaret me 7 fytyra para ministris se arsimit e pranojin se kan shkelur ligjin kurse neper medja dhe portale na bejin si viktima kurse qe komenton aq tru ke dhe i beson verberisht idjoteve te lapsit te sali berishes dhe ilir metes

  1. O Lapsi o portal injorant dhe i rrem ju thoni se ministrja perserit refrenin e Rames jo re jo nuk po perserit fare refrenin e Rames por esht fakt dhe ajo shkolle u mbyll per shkak se pronaret ben shkelje ligjore shiten godinen ne menyr te jasht ligjshme per para dhe pronaret e rinj nuk kishin ber miratimin e ministris se arsimit dhe nxenesit i kishin derguar ne nje godin tjeter dhe kjo esht normale qe te qon ne heqjen e liçences ku esht par ne ndo nje vend te botes te behet nje shkelje ligjore se ju idjotet e lapsit thoni ministrja Evis Kushi zbatoi urdhrin e Edi Rames dhe te Erdoganit jo re jo nuk ka te beji fare as me Erdoganin as me Edi Ramen as me Evis kushin por me ligjin dhe para ligjit jemi te gjith te barabart dhe si ka mundesi qe ju i dilni ne mbrojtje shkelseve te ligjit po esht normale qe ju i dilni ne mbrojtje se ju idjotet e lapsit dhe te sali berishes dhe ilir metes jeni mesu ti shkelni ligjet me dy kemb sa her tju doji qefi dhe keta pronaret qe ben shkelje ligjore dhe qe ju kan juve idjoteve te lapsit te sali berishes dhe ilir metes si avokat mbrojtes keta pronaret me 7 fytyra para ministris se arsimit e pranojin qe kan shkelur ligjin kurse neper medja dhe portale na bejin viktimen

  2. O injorant po ajo shkolle u mbyll për shkak se pronrët ben shkelje ligjore shiten godinen dhe pronaret e tjeter filluan punen pa miratimin e ministris se arsimit dhe nxenesit i kishin quar ne nje godin tjeter dhe kjo esht normale qe te qon ne heqjen e liçeneses se nuk esht par ne as nje vend te botes te behet nje shkelje e till ligjore dhe qudia me e madhe esht me ju komentuesa qe shani e injoroni ministren pse zbatoji ligjin ju thoni se ministrja zbatoi urdherin e Rames dhe Erdoganit jo re jo ketu nuk ka te beji as me Edi Ramen as me Erdoganin as me Evis kushin por me ligjin dhe para ligjit jemi te gjith te barbart dhe qudi si ka mundesi qe i dilni ne mbrojtje ketyre pronareve qe bejin shkelje ligjore se dhe keta pronaret para ministris se arsimit e pranojin se kan shkelur ligjin kurse neper medja dhe portale bejin viktimen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *