• |
ide | kryesore

“BE nuk ishte pranë nesh”/ Rama: Pa Erdoganin s’do të kishim vaksina

-Instant, Lajme, Të fundit
edi ramaKryeministri Edi Rama ka kritikuar sërish BE-në për shpërfilljen e Shqipërisë në fillim të pandemisë së Covid-19. Kryqeveritari ka deklaruar se nëse nuk do ishte për Erdoganin, Shqipëria nuk do kishte marrë vaksinat antiCovid. Të njëjtën gjë Rama e pohoi dhe për Serbinë, Kinën dhe Rusinë.

Në fjalën e tij në panelin e Kongresit të Socialistëve dhe Demokratëve në Berlin, kreu i qeverisë i tërhoqi veshin BE-së, duke thënë se uron që mos të ndodhë e njëjta gjë me emergjencën energjitike. Ai tha se uron që Shqipëria mos të lihet mënjanë në menaxhimin e krizës energjitike.

“Vij nga një shtet që nuk është në BE, por në Europë. Në fazën e parë të dhënies së vaksinave ne u lamë mënjanë. Na u desh që të rrinim të shikonim. Na u desh të vraponim për të gjetur vaksinat. Po të mos kishte qenë Turqia dhe  Erdogan ne s’do kishim vaksinuar askënd për një farë kohë. Ky ishte një moment i vështire. Unioni Europian nuk ishte për ne. Tani jemi këtu me krizën energjitike, uroj mos të ndodhë e njëjta gjë. Mos të lihemi mënjanë, ne shqiptarët jemi njerëz besnikë. Ishim të fundit që tradhtuam sovjetikët, perandorinë osmane do të jemi të fundit që do të tradhtojmë BE-në nëse shkatërrohet. Por mos na merrni të mirëqenë. Kur shohim të rinjtë tanë të largoheni sepse nuk kemi aksesin në arsim të lartë njësoj si BE-ja. Nuk më duket e drejtë që të rinjtë të lihen jashtë sistemit të BE-së të arsimit dhe të largohen“, tha Rama.53 Comments

     1. Covid Bio Weapon Vaccine Has Quietly Killed The Retards Of The Population

     2. Student ejected for telling professor there are only 2 genders

    1. shume e vertet disa shtete te europes nuk na kan ndihmuar mjaftueshem per vaksinat por nje shtet shume aleat i mire me ne si Turqia na ndihmoj shume dhe shtetet europiane duhet te marrin shembull prej ketij veprimi te Turqis

     1. Uaaaa ashtu te thane moooo! Patronazhistet jane edhe bukeshkale moooo..Perse mooo pfizerin nga e more moooo apo nga udhetimet ne usa te lidhjerit boteror..

     2. Fol enver te lumte goja😂😂😂.
      More vaksinen kineze nga turqia por cfare efekti jepte kjo vaksin qe nuk certifikohej nga BE e mendon ky palikari,apo mashtro shqiptaret me shyqyr qe kishim babrampalikarin se do mbeteshim rruges.🤮🤮🤮
      Pra sipas ketij palikarit e paska fajin BE dhe jo ky zoteria qe bente tendera per djegsat ne kohen e pandemis ,hidhet valle duke nxjerr blinda te armatosur ne rruge ,ke do vriste ky ka…i popullin.
      NE duhet te shkojm nga Turqia dhe ta harrojm europen per shkak te keq qeverisjes se keti Palikarit ,pra wdhe dhi e zgjebosur wdhe bishtin perpjet🤮🤮🤮

  1. “BE nuk ishte pranë nesh” = NUK E RRUJTET KARIN PER NE

   KETU KA THENE TE VERTETEN SKLLAVI DYMETROSH: EVROPA NUK E RUN KARIN PER KET

   1. Me bukur ka thene ate per tradhetine ndaj osmaneve e sovjetikeve.
    Skisha lexu najhere topa muti me kuterbues.
    Intersant tia kuptosh si interpreton historine ky copa e gamorit ballisto otoman.
    Ashtu si baba Erdogan edhe ky shpejt do flaki tutje mbulesen e demokracise, dhe ka per te uzurpu pushtetet edhe formalisht, per tu be president fuqiplote, ku s’do e kemi me as luksin te hapim goje kundra tij, sic prrsekuton gylenistet baba Erdogan. Po ecen ne shtegun e babes shpirteror.

 1. shume e vertete.Be nuk na mbeshteti ne periudhen qe ne patem me shume nevoje.Erdogani tregoi nje sjellje shume fisnike

 2. shyqyr qe kemi marredhenie te mira me te tjere dhe kemi aq miqesi dhe respekt te fituar sa nje dite te na japin doren

 3. Mire beni qe e ngrini zerin kryeminister sepse nese do kishim marre perkrahje nga te gjithe vendet do e kishim kaluar me shpejt pandemine

 4. Vertet qe po mos te na ndihmonte Erdogani ne do ishim pa vaksina,prandaj duhet ti jemi shume mirenjohes por jo vetem atij por dhe kryeministrit tone qe mban marredhenie me te gjithe

 5. Europa e ka frike turqine sepse dale nga dale po kthehet ne nje superfuqi, e nuk ka deshire te kete konkurente te cilet mund ti marrim vemendjen e tepert qe ajo ka.

 6. Duhet vleresuar si mik turqia sepse ishte edhe nga te parat shtete te cilat ofroje ndihmen e saj ne periudhen e pas termetit.

 7. Ka shum te drejte Rama ktu. Europa ben mire te ktheje syte edhe nga vendet e ballkanit jo vec kur kan nevoj vet

 8. Kur dëgjoj të përgjërohen për Kosovën ata që bashkëpunuan me Millosheviqin, që shitën armë, lejuan të futen në Shqipëri gjithë farë eksponentësh të lartë të UDB-së, i bënë këshlltarë, zhdukën të gjitha dosjet e bashkëpunëtorëve të shërbimit sekret serb, bënë funksionarë të lartë disa prej tyre, dhe, sikur të mos mjafton e gjithë kjo, në fund, kur lufta në Kosovë ishin në pikun e saj, bënë grusht shteti,shpellkare masturbohuni sot eshte falas

 9. Turqia na dha nje ndime mjaft te madhe per sigurimin e vaksina pergjat kohes se pandemis pasi europa na la menjan

 10. Turqia eshte nje mga miqet tane me te vyer sikishte si mos te na ndimonte ne ato momente aq kriteke per te gjithe ne

 11. Ore po nuk e takoi ki bosin Pfizer? Dhe deklaroi se ka siguruar një milion e gjysëm vaksina?Apo harroi se gënjeu.Dhe njerëzit që shkruajnë besojnë në prallat e tij.Cdo shtet bëri kontrata me Pfizer dhe Shqipëria duhet të bënte.Por nuk shpenzoi se ishin të shtrenjta.Preferoi ato turke e kineze me çmim të ulët për të fituar miqtë e tij dhe lekët për vaksinat perendimore i jepeshin inceneratoreve.Dhe pastaj kapet me Europën.Mos i donte falas? Lekët ishin por ishin për hajdutët e inceneratorve.

 12. Duhet te vej gishtin europa se ne kete sjellje qe eshte duke bere ska gje ne terezi por dhe ateher e menaxhuam mjaft mire

  1. O Xike mos bre se na fike.Si kumandari dhe ti si ki i tanishmi po ,por dhe si ai mëparshmi.Duhet t’i vëjë gishtin kokës Europa thoshte dhe qoftëlargu Enver.Dhe Europën shkruaje me të madhe o patronazhist.

 13. Fondacioni Soros ne Shqiperi ben mire t’i jape nje medalje Erdoganit, si ajo qe mori Rama ne USA per afganet.

  Medaljen ia con vete sivellau i tij, Rama, pa merak.

 14. Patronazhistët katolik u bënë musliman për tia hëngër mutin trathtarit Edi der drogës deri e ndjdn humbjen dhe vizën që i bëhet për në burg

 15. Edi rama nuk e ka ngushelluar as presidentin apo popullin turk per fatkeqesine e fundit te shperthimit ne miniere ku humben jeten te pakten 41 persona. Dhe per pasoje, flamuri i shqiperise nuk figuron mes dhjetra flamujve, perfshire edhe ate grek, ne falenderimet e Erdogan.

  1. Arben evgjit hamuti ja qi motrat patronazhistave dhe grate socialistave.
   Sekti evgjiterve bythqira albaneze.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *