• |
ide | kryesore

Rama paralajmëron fermerët: Ligj të ri, kush nuk punon tokën do penalizohet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditKryeministri Edi Rama në takim me fermerët në Fier, i kërkoi këtyre të fundit që të bashkëpunojnë me bashkinë për të ngritur pika grumbullimi.

“Kemi nevojë për një sistem të ri tregjesh që të jenë në dispozicionin tuaj. Kemi pesë të parët që janë projektuar, financuar. Ashtu sikundër gjëja që në fund kryetarët e bashkive e kanë kuptuar pasi më ka vajtur goja mbrapa, bashkinë për të ndërtuar pika grumbullimi, aty ka nevojë pa ndenjur dhe të presim kur të vijë një sipërmarrës të ndërtojë.

Mes jush dhe bashkisë, keni nevojë për një pikë grumbullimi. Dihet të mblidheni të uleni me kryetarin e bashkisë, ju të vini një lek, kryetari i bashkisë të vendosë tre lekë dhe të organizoheni.

Dhe është e juaja përse duhet të presim. Kemi ende segmente rrugës në funksion të bujqësisë brenda përbrenda për të bërë”, tha më tej Rama, duke shtuar: “Kemi ende toka të papunuara, por nuk duhet të falim asnjë metër tokë bujqësore dhe i ka kërkuar deputetëve të ulën me ju dhe të punojnë me MF për të vënë një normë të re ligjore që kush nuk e punon tokën nuk mund ta lërë djerrë e të rrijë rehat,. E të thotë se dua ta mbaj dierrë e ta lë me plehra, këtë se lejon njeri. S’mund të lihet toka bujqësore me plehra”.34 Comments

 1. Eshte nje enderr e vjeter e zhvatjes se tokes bujqesore nen argumentin e te lenit djerre. Organizata kriminale e korruptuar e rilindjes tashme e ka ne sirtar projektin e ligjit qe do te mundesoje zhvatjen ne favor te bejlereve dhe agallareve te kuq si Doshi apo Luca. Me heret e Rama e tentoi permes te denuarit Tahiri dhe disa bajgave qe mbante pas vetes. Duke synuar te rindante token dhene sipas 7501 me justifikimin se mbillej per kanabis. Tashme kanabisin e duan te legalizuar por kane nevoje per toke gratis! Edhe hajduti me i spikatur i PD Genc Ruli e tentoi nen Berishen kete ide te rindarjes sepse nuk punohej kuptohet per ndertime por pa sukses. Eshte thjesht nje reflektim i metastazes se ku ka shkuar kapja e shtetit permes korrupsionit politik.

 2. Rrini e duroni o bajga, se tu quash dele ofendohen ato kafshe fisnike.
  Ka edhe nje projekt ligj tjeter, do tu matre grate, se nuk i punoni mire.
  Race sklleverish.

  1. Me kaq keq sa ka bere ky njeri duhej vene zjari kryeministrise e ta digjnin me te brenda,por ky popull injorant dyshoj se do ta votoje prape si shumice.Enveri i la paveshur e pa ngrene e ketij mileti akoma nuk i ka dale narkoza e kuqe. Cdo popull ka per qeverisje ate qe e meriton

 3. Dhe është kjo shtresë që e voton më shumë atë.Po mirë jua bëjnë se tokat i morën badihava në kurriz të ish pronarëve dhe ky gjatoci ju a mer tani për njerëzit e vet dhe këta fshatarë të mjerë do ju a punojnë tokën e rrëmbyer.Me një fjalë argatë.Dhe t’a votojnë prapë.

 4. Sklleverit duhet te ulin kurrizin te punojne per Pashallaret Mavi !!Kush nuk punon Kamxhiku i Rames dhe Lindes do tju Godase Keq !!! thotë:

  Rrofshin pashallaret e Rinj Edi Rame Histeriku Linda Histetike Spiropalja Ballukja e gjyshit E tjere

 5. Nuk eshte puna tek sanksioni sepse duket shume thjeshte qe nuk eshte vendim qe mund te merret por nese ke mundesine dhe ke token perse ta lesh te shkoje kot, kur mund te marresh te korrat e asaj qe ke mbjellur

 6. Turqia eshte nje nga shtet me te fuqishme e cila eksportin cdo dite produkte me vlere 1 M $ per eksport dhe asnje cope toke nuk kane lene pa mbjelle , eshte gjynah qe mos ge prodhosh nese e ke mundesine.

 7. Bujqesia e ka ekstremisht te detyrueshme ti nenshtrohet nje rishikimi te ligjit 7501 dhe nje qasje shkencore e ekonomike prodhimet bujqesor. Rama ka mbaruar per piktor per bujqesine fale zotit kemi specialist e shkencar te mire ata kane ide e projekte qe bujqesine mund ta ngjallin. Ata rama duhet ti digjoi e te mare mend nga ata sepse gjer tani politika shqiptare eshte e deshtuar ne fushen bujqesore. Jane miljona euro qe nuk shfrytezohen nga prodhimet bujqesore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *