• |
ide | kryesore

Rama shpërfill të rinjtë: Nëse duan të ikin jashtë, janë të lirë ta provojnë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Kryeministri Edi Rama gjatë një takimi me të rinjtë në Korçë, ka folur për largimin e të rinjve nga Shqipëria. Kreu i qeverisë u shpreh se të rinjtë janë të lirë të largohen nëse duan, për të provuar emigrimin.

Por Rama thotë se ata që thonë që Shqipëria nuk ka të ardhme, e kanë gabim.

Kryeministri i është përgjigjur dhe deklaratave të opozitës për “plakjen” e popullsisë, për të cilën u shpreh se është djallëzore për ta përdorur gjatë gjithë kohës.

Rama: Një vajzë si ju mund të thotë pse të rri unë këtu të pres 20-30 vjet që ne të bëhemi njësoj si Gjermania. Nuk ke çfarë i thua fare. Je i lirë të shkosh ta provosh. Ky është një trend historik që e kanë kaluar të gjithë vendet. Ky avazi “plakja-plakja” është djallëzor nga ata që e përdorin gjithë kohës, duket sikur këtë taksirat e ka vetëm Shqipëria. Po ju them shikoni Italinë.

Çfarë problemi ka me plakjen. Humbet çdo vit 500 mijë bebe, ulje e lindshmërisë. Shikoni se çfarë problemi kanë me fshatin, lëvizjen nga fshati në qytet. Shikoni Spanjën, 12 mijë mjek mungojnë në Spanjë. 12 mijë mjekë kanë ikur nga Spanja. Nuk thonë se po ikin se kemi pagën e ulët, por do na dali pensioni i ulët.

Unë kush më thotë që në Shqipëri s’ka të ardhme, do t’i them që je gabim. Kush më thotë që në Shqipëri nuk mund të bësh dhe nuk mund të arrish atë që meriton, e ke gabim. Le të shkojnë ta provojnë. Bëjmë krahasime me pagat se ata i kanë të larta. I kanë ata pagat më të larta, por shikoni sa i kanë shpenzimet. Bëni llogaritë dhe shihni se sa ju mbetet në fund.

I mbetet në fund diçka, por ajo që mbetet në fund është ajo që mbetet me gjak. Ndërsa përsa i përket fakteve konkrete, ja ku i keni, i keni këtu. Nuk ka shans që dikush që niset, të fitojë çerekun e asaj që fitojnë këta të rinj këtu në Korçë. Është e mundur. Shikoni rastet e atyre që kthehen. Pse kthehen? Çfarë bëjnë ata? Bëjnë sukses duke shfrytëzuar eksperiencën që kanë.


28 Comments

   1. Qe te rinjt te ikin te punojne nuk ka noi gje te keqe por un sot jam ne mosh te madhe por nuk kam degjuar kryeminister te ju thot te rinjve te ikin

  1. KUR POPULLI SHPELLAR TE LEXOJE KET LIBER DO TE KUPTOJE SE ME KE KA TE BEJE thotë:

   Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us
   by Robert D. Hare

 1. A te qifsha robt e shtepiese , kurvat dhe fisin e degjenruar qe te ka pjell o moterqir.

  I vetmi Shanc eshte Ilir Alimehmeti te fitoje bashkine dhe me pas per kryeminister nese duam qe ky komb te vazhdoje te ekzistoje.

 2. Pse te mos hane makarona rrugeve te Frances e te kthehen si ministra kulture si puna jote o kurve bolshevike?

 3. nejse kur ngeli edhe ky te flasi per ekonomine mos ngelte me analist.
  Ne vendet e tjera fuqia blerese eshte me e madhe se sa nje mjek edhe nese punon si punetor i thjeshte.
  Dhe njerezit andej nuk ikin per fuqi blerese me te madhe por sepse ne Shqiperi nuk ka as arsim, as drejtesi dhe zero shendetesi. Edhe sikur milioner te jesh nuk ke garanci per jeten apo shendetin

 4. Nderkohe qe e ve Shqiperine ne syrin e ciklonit te konflikteve qe nuk kane te bejne me shqiptaret dhe interesat e tyre kombetare, shperfillja e Kryeministrit ndaj largimit masiv te rinise ne kohen e qeverisje se tij eshte deshmi e sjelljes prej okupatori e sunduesi.

  Shqiperia po shpopullohet me nje strategji politike te caktuar, duke sjelle punetore nga Bangladeshi, India, Filipinet, etj, teksa i ben “shqiptare me letra” nje kryetar Bashkie qe ne mandatin e dyte me zgjedhjet moniste mori 20 perqind te votave.

  Njerez qe kombin e zevendesojne me cdo ved qe u siguron para e mireqenie dhe bazohen ne dogma e jo kombesi, nuk duhen toleruar me tej, nese shqiptaret nuk duan te bredhin “si cifutet ne shkretetire”.

 5. Partia Demokratike nuk e pranon këtë përdhunim që kjo familje po përpiqet t’i bëjë historisë së saj dhe kërkon që Sali Berisha të mos ketë punë me të ardhmen e kësaj partie.

  Vetëm për kaq ky njeri kërcënon me vrasje, me vdekje, me kryengritje, me “vrima” ku do fshihen njerëzit më 12 nëntor prej tij.

 6. Po , shkojne shqiptaret ne angli e ne gjermani , me vjen keq ta them po aty ku nuk hyn mjeti punes , shikon ose shqiptare ose pakistanez , po c lesh pune eshte ajo.

 7. Dy jane rruget o pallosh , o te ikim ne o te ikesh ti .
  Me mire ti sesa ne , pa ty shqiperia do jete shume me e mire .

 8. Eshte i thjeshte kurbeti kur ske qene me perpara dhe nisem me fjalet e tjereve po se dini ju sec heqim ne ketu duke punuar 6 me 10 te darkes ne ndertim se sna sheh njeri me sy.

 9. Duke nisur qe nga titulli lajmi eshte tendezion , nuk me plas kari se cfare drejtimi politik keni ju por a sdo ishte me e drejte ti shkruani lajmet ashtu sic jane dhe te lini qytetaret qe lexojne lajmin te vendosin vete se ne cilin krah jane?

 10. Me cilën logo do garojnë në zgjedhjet vendore? Paloka konfirmon “strehimin” te Meta: Çështje e zgjidhur, gjithmonë kemi bërë koalicion,o shpellkare e cecene mire ne nuk doni te na besoni por lexoni cfare thote Paloka benjamini i salih metaj,as kete nuk e besoni,pse o shpellkare do rrijne ketu te ndigjojne spiunet salih metaj komunistet e fundit ne ballkan shume mire bejne

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *