• |
ide | kryesore

Tensioniet/ Borrell: Kosova të pezullojë vendimin për targat dhe të themelojë Asociaconin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Josep BorrellPërfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Polikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell, ka zhvilluar të shtunën mbrëma një bisedë telefonike me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiç në lidhje me zhvillimet më të fundit në Kosovë, pas largimit nga institucionet të serbëve.

Borrel në fjalën e tij u bëri apel palëve që të përmbahen nga çdo veprimi i njëanshëm që do të çonte në përshkallëzim të tensioneve.

Ai nënvizoi gjithashtu se veprimi i serbëve për tu larguar nga institucionet e Kosovës vendos në rrezik ecurinë e gjithë këtyre viteve të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit.

“U bëj thirrje të dyja palëve që të përmbahen nga çdo veprim i njëanshëm që mund të çojë në tensione të mëtejshme”, ka shkruar ai në një postim në Twitter, ku edhe ka lëshuar një deklaratë lidhur me zhvillimet e fundit në Kosovë.

“Zhvillimet e fundit në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i vënë në rrezik vitet e punës së palodhur dhe arritjet e arritura në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe pengojnë situatën e sigurisë në rajon dhe më gjerë”.

Borell tha se tërheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës i hap shtegun potencialit për të pasur përshkallëzime në terren. Ai kërkoi nga qeveria e Kosovës që të pezullojë vendimin për targat, ndërkohë që u bëri thirrje serbëve të rikthehen në institucione.

“Ne i bëjmë thirrje Serbisë dhe përfaqësuesve të serbëve të Kosovës që të respektojnë obligimet e tyre të Dialogut dhe të kthehen në institucionet e Kosovës për të përmbushur detyrat e tyre, duke përfshirë policinë, gjyqësorin dhe administratat lokale. Në të njëjtën kohë, BE-ja përsëri u kërkon autoriteteve të Kosovës që të respektojnë detyrimet e tyre pa vonesë. Kjo nënkupton zgjatjen e menjëhershme të procesit të riregjistrimit të automjeteve dhe pezullimin e çdo veprimi ndëshkues ndaj mbajtësve të targave KM. Çështja e targave mund të zgjidhet nga Palët në kuadër të Dialogut”.

Në deklaratën e lëshuar nga Borrell thuhet se BE-ja i bën thirrje Kosovës që të fillojë menjëherë hapat për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe.

“Kuvendi i Kosovës ka ratifikuar Marrëveshjen e Brukselit dhe Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur që Asociacioni/Bashkësia duhet të krijohet. Prandaj, themelimi i saj është obligim ligjor për Kosovën. Dështimi i vazhdueshëm i zbatimit të këtij obligimi cenon parimin e sundimit të ligjit dhe dëmton reputacionin dhe kredibilitetin e Kosovës”.

Ai ka shtuar se është përgjegjësi e palëve të garantojnë paqen dhe stabilitetin.

“Çdo veprim, si djegia e makinave, ose retorika frikësuese që mund të çojë në tensione, është e papranueshme dhe do të shkaktojë një reagim të duhur nga komuniteti ndërkombëtar. Në koordinim të ngushtë me NATO/KFOR-in dhe Policinë e Kosovës, Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX) është i gatshëm të sigurojë stabilitet në terren në Kosovë në rolin e tij si reagues i dytë i sigurisë. EULEX-i dhe KFOR-i do të vazhdojnë të mbështesin për të mbajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt në përputhje me mandatet e tyre përkatëse. BE-ja u kërkon palëve të zgjedhin me zell rrugën e dialogut dhe të përmbahen nga çdo veprim që do të çonte në dhunë dhe konfrontim. BE-ja është e gatshme të vazhdojë të lehtësojë negociatat, por të dyja palët duhet të tregojnë gatishmëri për të kërkuar zgjidhje në mënyrë konstruktive dhe të respektojnë detyrimet e tyre të bëra në dialog”, thuhet në deklaratë.13 Comments

  1. E ftoj bashkesin nderkombetare .liderit boterore. Dhe gjitha organizmat ndikues nderkombetare .nese nuk ndryshojn gjithcka te sajuar ne keto 100 vite sipas interresit me shpejtesi po vjen shkatrrimi dhe permbysja interesit per te gjith.arsyja.sepse tjeter eshte krijimi udhezimi dhe funksioni zgjilljeve ne .menyr hyjnore dhe tjeter eshte organizimi jetes mbi baza interesi ku padrejtesija behet sistem jete ligji xhungles i forti kunder te dobetit te ndare ne grupe dhe konkurenc interesi me vijim asimetri kjopjimi dhe veprimi ndermjet grupeve dhe pajtimi permes pazareve nje metod pa kufi perball nje funksioni me mas te gjitha gjallesave qe nuk i permbushin keto mundesi. Askush ska te drejt te kufizoj kombin shqiptare mbasi ndollet ne token e vet.si grekerit si serbet si maqedonet si malazezet jan ne asimetri veprimi teperkrahur nga ruset me prendimin .ne presi te marrim territoret e grabitura jo te leshojm trojet tona .pse ato kan sjell me gjenocid popullsit e tyre kjo eshte e papranueshme .borell ose kushdo tjeter te flasin drejt ose te heshtin nese ju dhimbesen serbet aq shum le te ndajn pasurit e tyre me to. Por jo pasurin ton .te drejtat tona jan tonat jo tuajat. Kur mendoni flisni dhe veproni nese stregoheni te drejte ndaj tjereve me hak dijeni si i madhi ZOT DO TJU BEJNE RRISK TE COJNE TJERE ME TE FUQISHEM SE JU TE VEPROJN NJEJTE NDAJ JUSH. MOS MENDONI FLISNI DHE VEPRONI NDAJ TJETRIT ATE QE SDESHIRONI QE TJERET TA KEN NJEJT NDAJ JUSH

 1. Zbythje e turpshme e BE dhe USA para presionit serb te mbeshtetur nga Putin.
  Ku jane “trimat” perendimore dhe OJQ-ja NATO ?

  1. jane ata qe po mbrojne qe Kosova te behet rrafsh nga Serbet dhe kane lejuar Kosoven te shpalle shtetin e saj, sikurse po vazhdojne ta mbajne me buke. Apo do ta mbroje Kurti me partine e vet?

   1. Kosovën ka 1300 vjet që kur erdhen keta barbarët mongolë qe po e mbrojm vet or ti shoku historian…apo na ka mbrojt NATO edhe atëherë

 2. Dikush Kurtin po e mbeshtet, se europianet ja than troc, jo rremuje edhe bej assocaacion, demokratet e sorosit deklaruan qe ja tham edhe privatisht shtyje vendimin, republikanet me grenell e futen ne biruce shku qe ska shonce ta mbeshtetis, dikush po e fryen, dikush qe don rremuje dhe e perdor per vehel kete, se smund te them qe eshte bole edhe se kupton sa e ka takatin me bo karderrin,
  Besoj se cdo gje do sqarohet me zgjedhjet e mid termit ne amerike, nese fitojn republikanent, terheqin financimet per ukrahinen, gjithashtu i vejn fre financimeve per lufte edhe atehere do sbythet edhe albini, nese se ben me heret,
  Ne te kunder do ket perplase per krijim fronti te ri lufte, ketu rusia dhe serbia skan lidhje fare, eshte dicka e kerkuar

  1. Shume komentues te ketij artikulli e fajsojne qeverine Kurti per ate qe po ben ne dobi te Kosoves ne te kunderten e asaj qe bejne serbet. E shikoj kete (per fat te keq) edhe nga politikanet opozitare, ne vend se te behen nje ze perballe serbevet dhe nderkombetarevet qe i bejne presion me te dobetit per mos patur kokcarje packa se nuk eshte e drejte. Kjo marveshje per targat eshte nenshkruar nga te dyja palet qe prej 10 vitesh e zbatuar vetem nga serbet . Ne keto kushte te gjithe politikanet duhet te flasin vetem me nje ze :zerin e Kosoves jo me interesat per pushtet te partive

  2. O bej kari, nuk do të ndalen financimet për Ukrainën, o idiot, se lufta vërtet bëhet në Ukrainë, por nqs nuk mbështetet Ukraina radhën e kanë Moldavi, Lituai, e me radhe deri në Francë

 3. Strategjia e serbëve të Kosovës me targat,dorëheqjet,dhunën ndaj postës policore,etj, nuk ka të bëjë me Kurtin, por me qëllimin e shkëputjes së Veriut të Kosovës përpara se të njohë atë si shtet i pavarur.

  Mjaft fajësuat veten e njeri-tjetrin o shqiptare! Beogradi po teston perëndimin, i cili edhe Zelenskit që e fryu si balon po i kërkon bisedime me Putinin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *