• |
ide | kryesore

Rama: Nuk do të tërhiqemi për Portin e Durrësit!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditKryeministri Edi Rama doli sot në Kuvend, për të dhënë se janë të vendosur se nuk do të tërhiqen nga projekti i Portit të Durrësi, madje ai u shpreh se mezi po pret të vijë momenti kur ta votojnë.

Nga foltorja e Kuvendit, Rama me nota ironike ndaj opozitës e krahasoi këtë të fundit me gjendjen skandaloze ku ndodhet porti aktual i Durrësi.

“Një port si në mesjetë, ku lulëzojnë sipërfaqet e ndryshkura dhe ku kalben mjetet lundruese, ku shtrihen mijëra metra katror ferra dhe ndryshqe dhe qytet turistik, kur dëgjon ju dhe shikon këto pamje e kupton pse jemi të shqetësuar. Ju jeni fiks si këto”, u shpreh ndër të tjera Rama.

Rama u ndal tek Porto Palermo, duke thënë se nga një mal me plehra, qyteti i Durrësit përfitoi një park, ndërsa tha se shumë përfitime do të ketë qyteti bregdetar edhe nga Porti i ri.

“Kjo nuk ka lidhje me shekullin e 21, nuk ka lidhje me Evropën dhe turizmin, duhet dhe do zhduket nga faqja e dheut.

Nga zhdukja e malit të plehrave në Porto Romani sot Durrësi ka fituar një park. Po nga shukja e kësaj çfarë do të fitojë Durrësit?

Personalisht, jo vetëm si kryeministër por edhe si deputeti i Durrësit me shumë padurim dhe me gëzim po numëroj orët derisa të votohet për këtë marrëveshje për investimin më të madh të huaj në historinë e vendit tonë.

Ky investim do ta kthejë portin e Durrësit nga një platformë të zezë si surrati i atyre që e përndjekin Shqipërinë që nga 1912 në një prej porteve më të mëdha të Mesdheut.

Kjo është edhe dita për tu dhënë disa përgjigje zëdhënësve të rinj të një mallkimi, të një poshtërsie të vjetër që e përndjek si hije këtë vend, që në 1912 që mund të përmblidhet me shprehjen e lëshuar mbi fytyrën e një patrioti, si Abdyl Ypi, të nesërmen e shpalljes së pavarësisë”, theksoi Rama.25 Comments

 1. Po ku eshte terhqeur ndonjehere Partija nga presionet imperialiste te jashtme e reaksionare te brendshme!
  Rrofte binomi Parti- Patronazhist!

 2. Ska pse terhiqet rama nga porti i durresit sepse ai do te jete nje nga gjerat me te mira ne vendin tone dhe nje mudnesi shume e madhe per vende te lira pune

 3. Pirdh pirdh thuaj atyre te pd le te presin si gomari qe te heqesh dore por ske per te heq dore sepse rama i ben deri ne fund ato qe thote

  1. Ty dhe gjithë këtyre trollave që shkruajnë sikur janë profesionista të mëdhenj.Pas qafës e keni.Mos kujtoni se do bëni siç doni.Nje ditë vjen dhe fundi dhe për këtë të jeni të qartë.Nuk mund të shkatërrohet kështu vëndi dhe prona e tij.Porti i Durrësit është aset kombëtar dhe Ballkanik dhe me të s’luhet sipas qejfit.

  2. Kur thone keto sahanlepiresat per te miren e shqiperise te nakatoset , cfare beri Rama per te miren e shqiperise?! Mbushi thaset e vet dhe ju jep nga nje rroge servilave te shpifur! Boll se na veshtiroset! Hyzmeqare ngelen gjithnje .

 4. opaaaa

  njesiti guerril paska mor urdher per sulm

  qeka keq puna, keq puna centrifugisti

  eee, jepini ene noi gote dhalle ktyne patronazhulsave, se ngelen tu e shty ne te thate ate mut sandwichi qe i jepni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *