• |
ide | kryesore

13 vite burg për yllin e popit Kris Wu

F1, PaparazziYlli i popit kinezo-kanadez Kris Wu është dënuar me 13 vjet burg pasi u shpall fajtor për krime seksuale.

Gjykata e Pekinit dënoi me 11 vjet e gjashtë muaj burg për përdhunimin e tre grave në shtëpinë e tij në vitin 2020 kur ato ishin të dehura dhe nuk ishin në gjendje të mbroheshin.

Ai gjithashtu mori një dënim prej një viti e 10 muaj burg për mbledhjen e njerëzve për të kryer tradhti bashkëshortore, shtoi gjykata.

E para që e akuzoi atë ishte studentja Du Meizhu, e cila vitin e kaluar postoi në rrjetet sociale se ishte takuar me zotin Wu dy vjet më parë, kur ajo ishte 17 vjeç. Ajo tha se ishte ftuar në një festë në shtëpinë e tij, ku iu bë presion për të pirë alkool dhe u zgjua në shtratin e tij të nesërmen.

Wu mohoi pretendimet, por të paktën 24 viktima të tjera e akuzuan atë për akte seksuale.

Këngëtari gjithashtu përballet me një gjobë prej 69 milionë funte për evazion fiskal. Agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua tha se ai përdori një biznes fiktive për të bërë deklarata të rreme për të ardhurat e tij në mbarë botën.

Wu, i cili ka lindur në Kinë, por ka kombësi kanadeze, u bë i njohur si anëtar i grupit K-pop EXO në vitet 2010. Ai u bë një nga personazhet më të famshëm të Kinës, pasi kreu një karrierë solo si këngëtar, aktor, model dhe gjyqtar i estradës.

Megjithatë, markat duke përfshirë Louis Vuitton, Bulgari, L’Oreal Men dhe Porsche kanë pezulluar partneritetin e tyre me Wu për këtë rast.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *