• |
ide | kryesore

Bie qeveria e Sllovakisë

-Instant, Arkiva, PlanetQeveria e Sllovakisë të enjten ra pas humbjes së një votimi mosbesimi në parlament.

Gjenerata e koalicionit në Parlamentin me 150 vende ra pas një thirrjeje nga opozita pas krizës politike.

78 ligjvënës të tre koalicionit votuan për të përjashtuar qeverinë e pakicës trepartiake të udhëhequr nga kryeministri Eduard Heger, e cila mund të çojë në zgjedhje të parakohshme.

Për rrëzimin e qeverisë nevojiteshin të paktën 76 vota.

Votimi u iniciua nga partia kryesore e opozitës Liria dhe Solidariteti (SaS) mbi kostot e larta të energjisë dhe inflacionin.

Presidentja Zuzana Caputova do të duhet të emërojë një kryeministër të ri për të formuar një qeveri.

Megjithatë, opozita dhe partitë e koalicionit kanë treguar se do të preferonin zgjedhje të parakohshme.

Për të shkuar në zgjedhje do të nevojiteshin një shumicë parlamentare prej dy të tretash.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *