• |
ide | kryesore

Moska: Samiti i Tiranës, fajtor për tensionet në veri të Kosovës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
fajtorZëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Marija Zakharova, ka deklaruar se “fajtor” për tensionet e krijuara në veri të Kosovës, është Samiti i mbajtur më 6 dhjetor mes BE dhe Ballkanit Perëndimor në Tiranë. një postim në kanalin e saj në Telegram, Zaharova shtoi se shkak është bërë një deklaratë në të cilën thuhet se Kosova ashtu si Serbia janë në rrugën europiane.

“Pakkush i kushtoi vëmendje faktit se acarimi i fundit i situatës në Kosovë ndodhi menjëherë pasi BE-ja mbajti një samit ku përfshiheshin vendet e Ballkanit Perëndimor në Shqipëri. Më 6 dhjetor, Bashkimi Evropian mban një samit në Shqipëri. Pranon dokumentin e Deklaratës së Tiranës, i cili mbështet aspiratat e “Ballkanit Perëndimor” për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Për më tepër, në një paragraf të veçantë të deklaratës nga Tirana, thuhet se Kosova (si dhe Serbia) janë ‘në rrugën evropiane’. Procesi politik ka filluar. Rreziku i përshkallëzimit dhe konfrontimit të armatosur në pjesën veriore të rajonit është në rritje. Pra, në vend të perspektivës evropiane, Kosova do të ketë një perspektivë krejtësisht tjetër. Kjo është tradhti që në fillim. Si një dasmë që fillon me tradhti”, – ka shkruar Zaharova që nuk sheh fajtor te pala serbe.

/lapsi.al3 Comments

  1. Si ka mundesi moj druzhe?
    Njeriu juaj ne Tirane, biri i Kristaqovicit, ishte drejtuesi i samitit….

  2. Nuk kuptoj se perse jipet lajme ku Moska i jep te drejte vetes te shpreh mendimin e sa j per shqiptaret. Moska ka linjen e vet ne kemi rrugen tone.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *