• |
ide | kryesore

DEA sekuestron mbi 300 milionë doza fentanil

-Instant, Lajme, Planet


Agjentët federalë të drogës në SHBA kanë sekuestruar mjaftueshëm fentanil në vitin 2022 sa për të vrarë çdo amerikan. Administrata e Zbatimit të Drogës (DEA) sekuestroi 379 milionë doza potencialisht vdekjeprurëse të fentanilit, që është vetëm dy miligramë.

Substanca është 50 herë më e fuqishme se heroina, si kërcënimi më vdekjeprurës i drogës me të cilin përballet SHBA. Agjencia thotë se shumica e fentanilit trafikohet në SHBA nga Meksika.

DEA  ka sekuestruar më shumë se 10,000 lb (4,500 kg) fentanil, si dhe mbi 50.6 milion pilula fentanyl.

Kjo është më shumë se dyfishi në 2021. Shumica u prodhuan në masë në fabrikat sekrete në Meksikë nga kartelet e drogës Sinaloa dhe Jalisco, të cilat përdorin kimikate me burim në Kinë, tha agjencia.

Më shumë se 100,000 amerikanë vdiqën nga mbidoza e ilaçeve vitin e kaluar dhe dy të tretat i atribuoheshin fentanilit. Sasia e fentanilit të sekuestruar këtë vit ishte e mjaftueshme për të vrarë të gjithë 330 milionë banorët e SHBA-së, tha agjencia në një deklaratë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *