• |
ide | kryesore

Ali Ahmeti: Kosova është vend i shenjtë, nuk kam bërë kurrë tregti për ndarjen e saj

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditKreu i BDI-së, Ali Ahmeti, ka hedhur poshtë si të pavërteta pretendimet e Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës në një pjesë të një analize prej 39 faqesh, sipas së cilës ai ka mbështetur idenë e ndarjes së Kosovës.

Ahmeti ka thënë se nuk mund të bëjë kurrë tregti me Kosovën, të cilën e ka quajtur vend të shenjtë.

“Pavarësisht deklaratave apo analizave që bëhen se gjoja kam qenë për ndryshimin e kufijve të Kosovës, jetën time ia kam kushtuar asaj pavarësie të Kosovës dhe Kosovës brenda atyre kufijve. Nuk ka treg për tokën e shenjtë, e cila ka gjakun e Fazli Grajçevcit, gjakun e Rexhep Malës, gjakun e Femi Laladrovcit, Afrim Zitisë, Fakhri Fazliut, Luan Haradinajt dhe qindra e mijëra ushtarëve që ishin si vëllezër për mua dhe me të cilët kam qenë në të njëjtat llogore. Ai gjak nuk më lejon të bëj pazare për asnjë tokë të shenjtë shqiptare. Prandaj, mos gënjeni, nuk jam nga ajo politikë verdhezi, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar”, tha Ahmeti pasditen e sotme në pritjen tradicionale të BDI-së para Vitit të Ri.

Ai avokoi për njohje reciproke ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, ndërsa në fjalimin e tij theksoi integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut.

“Amendamenti i Kushtetutës na hap rrugën për të hyrë në Bashkimin Evropian. Prandaj, ky është një moment i legjitimimit ndërkombëtar të kombit të bashkëkombësve tanë maqedonas. Ndryshe nuk duhet të ketë vend për dyshime dhe interpretime se pse nuk është pranuar minoriteti bullgar në amendamentet kushtetuese”, tha Ahmeti.

Kreu i BDI-së thekson se ka probleme të pazgjidhura dhe ka ende punë të papërfunduara në rajon, duke theksuar se çështja e Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë duhet të mbyllet, si dhe të zgjidhen problemet e pazgjidhura, siç është ajo mes Kosovës dhe Serbisë.

“Nuk duhet të kemi frikë sepse e ardhmja jonë është në Evropë. Nuk duhet të kemi frikë nga ndryshimet kushtetuese që na presin. Nuk duhet të ketë frikë në projeksionet e bëra në infrastrukturë. Nuk ka të ardhme dhe paqe për rajonin e Ballkanit Perëndimor pa i mbyllur plagët e hapura që ende rrjedhin. Njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës. Kjo është e ardhmja e rajonit të Ballkanit Perëndimor. Gjërat duhen parë në mënyrë racionale dhe të gjitha problemet e hapura duhet të mbyllen. Ballkani Perëndimor e ka të ardhmen në Bashkimin Evropian dhe në miqësinë e përhershme me Amerikën dhe të gjitha vendet evropiane që kanë bërë përpjekje për demokraci, zhvillim dhe sundim të ligjit”, shtoi Ahmeti.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *