• |
ide | kryesore

“Kemi eliminuar 107.440 rusë”, Kievi bën bilancin e rreth një viti luftë

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit
StoltenbergAutoritetet ukrainase kanë publikuar të dhënat e fundit në lidhje me bilancin për dëmet që I kanë shkaktuar trupave ruse, që në nisje të luftës e deri tani.

Sipas raportit, deri më 2 janar, 107.440 ushtarë të Putinit janë vrarë, ndërsa 3,031 tanke armike janë shkatërruar.

Mijëra janë edhe tanket, makinat, kamionët dhe dronët e shkatërruar.

Kujtojmë se si Ukraina ashtu edhe Rusia anë treguar pa a shumë hermetikë me të dhënat e publikuara në lidhje me luftën, me Putinin që nuk ka pranuar të publikojë prej muajsh asnjë të dhënë mbi humbjet në Ukrainë.

 20 Comments

 1. Nuk eshte 1 Janari dita rrenave por si duket ne Ukraine qenka ndryshe data. Na lodhet me mashtrimet e atij shkerdhates qe po e con popullin e tij drejt katastrofes

 2. Fakti eshte qe Ukraina rezistoi dhe po fiton duke rimare Kharkiv dhe Kherson. Ruset treguan primitivizem diplomatik dhe nivel mesjetar te teknologjise. U kthyen ne tigrin prej karte qe ishin..Poshte bolsheviket e qelbur Slava Ukraini

  1. O qylaf, rusia ka mare 1/4 e ukraines deri tani dhe ka kthyer ne germadhe absolute 4/4 e ukraines! Po eshte fakt qe ukrianisat rezistuan dhe per kete bravo u qofte! Po eshte edhe fakt qe deri tani, vetem kane humbur ne te gjitha kendveshtrimet.

   1. Faleminderit per qylafin, po nejse! Ne shkurt u pushtua thuajse e gjithe Ukraina dhe Bolsheviket kujtuan se e moren te gjithe. Ki parasysh qe Nje pjese e Donetsk, Lughansk dhe gjithe Krimea ishte e pushtuar dhe aneksuar nga Rusia. Shpresoj te kesh lexur sadopak. Tani Ruset kane marre pak me shume se sa kishin, por lufta nuk ka mbaruar, e ukraina mesa duket do marre edhe pjeset e mbetura..bile edhe Krimene! Te ishte per demet, i bie qe askush nuk duhet te rezistoje se shkaterrohet..C’fare llogjike po perdor ti dhe ca si puna jote? Sidoqofte per ngushellim jane rreth 400 mld USD te rezervave te rusise qe do ti kalojne Ukraines..Ukraina ka fituar, ne cdo drejtim, dhe nuk jam une qe e them por gjithe ekspertet, nejse ti mbase lexon te tjeret tek pravda a po nostalgjiket e PS..

    1. Entuziazmi apo impenjimi yt per te shkruar karlleqe proukrainase, eshte shume me i madh se e verteta qe kemi para syve te gjithe.

  2. Po o i indoktrinum po, slava Ukraini nderkohe qe ti vet shtrengon rripin e po te kthejne ne komunizem duke ta racionalizuar dhe korentin, ndersa Zheleshi dhe kompleksi militar ushtarak palos milionat e dollareve.

   1. Ata luftojne per veten e tyre, kunder bolshevizmit rus. Te qe per ty edhe ne luften e dyte nuk do kishte dale njeri per lufte kunder nazizmit..Po keshtu USA nuk do kishte hedhur asnje bombe per Kosoven se po harxhonte pare e kontribuenteve sikurse askush nuk do dergonte ushtare per te mbajtur kufirin..Indoktrinimi i te kuqve vepron tek ca si ti..Mos harro qe deri dje, nen regjimin bolshevik, ishe duke ngrene me tollon dhe shumica ishin pa buke..Ne fund te fundit je ne shtepi dhe po ankohesh se vaji u ngrit 400 Leke te vjetra.. VK, dele!

  3. Ca fakto o loqe impotente. Ku eshte ai aeroplani fantazme qe rrezonte avionet eus apo ata trimat qe gjoja rane per te mbrojtur ishullin? FAKTI ESHTE QE NE UKRAINE PO LUFTON NATO E VESHUR ME UNIFORMEN E USHTRISE UKRAINASE. Jane vrare mbi 5000 polake dhe mihra re plagosur deri tani

 3. o “slava ukraini”, kur ta kuptosh qe eshte Amerika e para ajo qe po ja fut sa kemba Ukraines dhe pas saj Rusia, do jete vone. Nen regjimin bolshvik kishim tallons, por cudia e madhe eshte se marksistet e Amerikes po na kthejne tollonat ne “demokraci”. Mos u anko, mos protesto, duro kur te shkelen te drejtat e tua civile, varferohu dhe mos guxo te shash qeverinee etj etj, dhe e gjithe kjo me justifikimin “lufta ne Ukraine”, kete vetem nje klluf kari komunist si pua jote e ha. Krahasimi me luften e dyte boterore apo Kosoven ska lidhje fare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *