• |
ide | kryesore

BE inaguron portin e parë hapësinor në Europë

-Instant, Lajme, PlanetËshtë një nga projektet më të rëndësishme dhe më të shtrenjta në Evropë dhe tregues i rëndësisë së tij është se shiriti është prerë bashkërisht nga Mbreti i Suedisë, Carl Gustavus, dhe presidentja e Komisionit Europian , Ursula von der Leyen , ndërsa në sallë ishin të pranishë edhe kryeministri Wolff dhe Christerson.

Baza hapësinore Esrange do të sigurojë një portë të pavarur evropiane për në hapësirë, duke plotësuar dhe përmirësuar aftësitë aktuale evropiane në Guajanën Franceze.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka njoftuar se Komisioni do të paraqesë një propozim për një strategji evropiane të hapësirës për sigurinë dhe mbrojtjen që synon forcimin e qëndrueshmërisë së infrastrukturës hapësinore të BE-së.

Nga ana e tij, kryeministri suedez Ulf Kristerson tha se situata aktuale gjeopolitike dhe pushtimi rus i Ukrainës kanë treguar se sa e rëndësishme është që BE të ketë akses në hapësirë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *