• |
ide | kryesore

Dosja në SHBA, si ndryshoi Rama pas arrestimit të McGonigal

-Instant, Arkiva, Kryesore, LajmeNuk duhet të ketë qenë e lehtë për Edi Ramën të lexojë dosjet e Charles McGonigal, ish-shef në FBI që u arrestua pas pagesave të padeklaruara nga rusë dhe shqiptarë.

14 herë përmendet “kryeministri i Shqipërisë” në dosje, ku jepen detaje për udhëtimet e amerikani në Shqipëri, takimet, paratë e paguara dhe shërbimet që i bëri Edi Ramës, një pjesë të padeklaruara siç ia kërkon ligji.

Që Rama ka reflektuar për atë që ka ndodhur e tregon edhe ndryshimi i shprehive të tij nga Shtatori i vitit të kaluar dhe në Janar të këtij viti.

Kështu, kur doli për herë të parë lajmi se një amerikan i FBI po hetohej për financim nga lobistë të huaj dhe aty përmendej emri i Edi Ramës, ky i fundit nuk pati ndonjë tutje. Përkundrazi, gjatë një bisede në rrjetet sociale e quajti amerikanin me një lloj mburrjeje “miku im”. Poshtë përgjigjia e plotë:

“Nuk ka asnjë faj, cilët rus të mitë? Shefi kundër terrorit i FBI-së ka qenë dhe është miku im. Nëse ai ka një çështje të tijën me drejtësinë në SHBA është çështja e tij. Lëreni të flasë drejtësia në SHBA, nuk bëhet drejtësia kështu. Pres shumë më tepër se kaq, i pres të gjitha. Është e tmerrshme për këtë popull për gjithë ato që ne i konsiderojmë vlera shqiptare është e tmerrshme. Nuk kam ça të them më shumë se kaq, bëhet fjalë për një çështje që nuk ka asnjë lidhje me qeverinë shqiptarë. Nuk ka asnjë biznes të çfarëdollojshëm”

                                                                                                  Edi Rama, Shtator 2022

Por tani që gjërat u bënë serioze. Tani që McGonigal u arrestua dhe për të dolën të dhëna të tjera kompromentuese, tani Rama e ka ndryshuar të folurën. McGonigal nuk është më “miku im”, por “një zyrtar i FBI” me të cilin nuk ka asnjë lidhje.

“Akuzohet në Amerikë një zyrtar i FBI për gjëra që s’kanë as edhe një lidhje me mua (se po të kishin do t’i kishte nxjerrë hetimi i atyre që nuk manipulojnë prova e as kursejnë fajtorë) dhe në Shqipëri fillon gjyqi ndaj meje”

                                                                                                        Edi Rama, Janar 2023

 

Nuk është e zakonshme për Edi Ramën që të mohojë miqësinë me ata që kanë pasur probleme me drejtësinë. Dhe miq të tillë, Rama ka pasur shumë.

Rama e mbrojti deri vonë mikun e tij Vangjush Dako, pas përgjimeve të dosjes 339. Rama e mbrojti Saimir Tahirin, pasi prokuroria i kërkoi heqjen e imunitetit, e kështu me radhë, ka mbrojtur Elvis Roshin, Arben Ndokën, Lefter Kokën, Ilir Beqen etj në problemet që këta kanë pasur me drejtësinë.

Diferenca është se, në këtë rast përballë është drejtësia amerikane, jo ajo shqiptare. Nëse Charles McGonigal pranon të rrëfejë se përse i ka marrë paratë, Rama mund të ketë bërë një hap fals, për të cilin duhet të japë llogari./Lapsi.al24 Comments

   1. Po alidemso, po.
    Une te keshilloj te distancohesh pak nga patronazhimi se kur te ike Edi, populli me ju e ka inatin.

   2. O Kari ti mund te jesh gjithshka jasht Tirones se Vjeter, por ALI DEMS JOO ! Dhe ALI DEMSAVE t’i rrush karin, ndjese te tjereve per fjalorin, por ti duhet te jesh dhe jam i bindur qe je veçse nje veremli dhe fis i shkerdhym qe ne origjine

   3. Bravo alidemso ja paske provuar shijen ,mos e nderro mbaja ne goje deri sa tja shtrydhesh,po gjith ripjellsat llapista si puna jote qenkan o kulish mavi

  1. SPIUNËT janë lidhur me Spiunin,Tropjani ka bërë bisezmen Tropojanët dhe Spiunët.
   1.Tropojani Shefqet Dizdari është mik e bisezmen NAFTE i Sb që në 2008.
   2.Agron Neza Tropojan,Spiun i kohës Enverit dhe bodiguard i Sb dhe A.Hajdarit 90.
   -Të 2 Tropojanët jan Shtetas Amerikan qëkurse Sb President u dha shumë spiunëve pasaporta për në SHBA për tu fshehur për paudhësitë e bëra.Do futet te Karmina e zenit te salihut se ajo mban shume o shpellkare

   1. Neza nuk ka qene kurre bodiguard e Berishes. I ofruar gjoja vullnetar per te mbrojtur Azemin. Spiun qe futej si mi gjithkund per ta perdorur pranine e tij e kompromentuar situatat, siç po behet tani.

 1. Po te doli emri ne mediat amerikane u dogje njehere e mire. Rama na la shemdene. Nuk ka me mbeshtetjete as me sorros. Pritet lufte e forte ne ps. Ai qe ja fut rames i pari merr ps..

  Kimete na gongshutin me bar anash si garniture

  1. Rama duhet te tregoje se ke nenpunes amerikan ka paguar gjithe keto vite

   Rama eshte karte e djegur dhe do ta shihni shume shpejt

   Do mundohet te gjej ne Turqi mbrojtje

 2. O Edvin Rama ndyresira
  Leket e shqiptareve i cove n’Amerike,
  S’ke me pa ma dite te mira
  Dhe shpejt per LESH ke me ike!

  Si gjithmone ke dal zbuluar
  Me hajdutllek e mashtrime,
  T’kan kape me presh ne duar
  Pregatitu,Populli nuk ban ma leshime!

  I perjetshem e i famshem LEGEN
  Qe vec Bajga nxjerr nga goja,
  Drejtesia do vihet ne vend
  Nga VERIORET e gjithe Kosova

  T’u duk se shpike rroten
  Pordhe duke shite gjithkund,
  Deshte me habit Boten
  Tue lajkatu Vucicin pa fund.

  Tash n’hall te madh ke ra’
  Dhe s’ke kurrkund ku me u mbyte,
  Verioret shpellare vazhdo me i sha’
  Koken me cekic kan me t’a shtype

 3. Te ben pershtypje se pas 11 komentesh nuk ka gati asnje patronazhist te tipit Fuga…..
  O Fuge, kaq e pate??????

 4. FBI duhet te investigoje edhe mbi sjelljen korruptive te ambasadoreve Lu e Kim si dhe ndonje drejtori ne DASH pasi me siguri do dalin qe kane marre valixhet me dollare nga KM.

  Kur ky ka arritur te korruptoje nje person shume te rendesishem ne FBI mendo cfare i ka diplomatet.

  Populli Shqipetar kerkon prej vitesh te investigohet mbi sjelljen e tyre ne vendin tone.

  Populli Shqipetar kerkon qe te gjenden dollaret qe jane marre nga taksat tona dhe rryshfet mbi bizneset tona.

 5. Che Guevara

  Rasilu su po svetu
  Od Alaske do Japana
  Od Sibira do Brazila
  Najlepsa je YUGA bila

  Korrcije na svi strane
  Penzijoneri nemaju hrane
  Dole nase foteljasi
  Vi ste pravi mafijasi
  🎶 🎶 🎶 🎶 🎶
  🇽🇰 🇭🇷

 6. Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal u deklarua i pafajshëm sot në gjykatë, lidhur me akuzat se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve dhe zyrtarë të shteteve të tjera.Komentet mbushen nga cecenet e shpellkaret e salihut

 7. Asnje demokrat nuk e ka pranuar se L.B. ka marre para ruse.Ai thjesht nuk i justifikon dot,ligjerisht,se ku i gjeti ato para per lobing.Keshtu qe Rama nuk ka patur per qellim te goditej L.B.,por te ndahej nga S. Berisha.
  Pakti i 2017,qellim ka patur te goditej Berisha dhe te fuqizohej Basha.Duke pare qe Basha nuk e zevendesonte dot Berishen,paqesisht,u kalua ne planin B.
  Te krijohej ideja e nje dosjeje ruse per t’i bere presion Bashes,nderkohe qe Open Society Foundation ndikonte Departamentin e Shtetit,per shpalljen “Non Grata” te Berishes.
  Te dyja funksionuan:Basha nuk e perballoi dot presionin se do t’i duhej te deklaronte se ku i gjeti 1M USD,dhe ne Shtepine e Bardhe erdhen te Majtet.
  Kaq i thjeshte eshte makinacioni alla shqiptar i Rames.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *