• |
ide | kryesore

“Lider, ndriçues, shembull stili”: Juventus kujton Gianni Agnelli, historia e të cilit u bë legjendë

-Instant, F1, Sport
GianniNë ditën kur përmbushen njëzet vjet nga ndarja nga jeta e Gianni Angelli, Juventus kujtoi presidentin e saj të madh. Pikërisht në 24 janar 2003 avokati pushoi së jetuari, duke lënë një boshllëk të pamatë në klubin e tij të zemrës. Bardhezinjtë kanë dashur të kujtojnë pikërisht njeriun e madh që ai ishte, në këtë përvjetor. E bënë me një mesazh në të cilin theksohen tiparet karakteristike të avokatit legjendar. Një mënyrë origjinale e të kujtuarit, duke përmendur disa nga frazat e tij të famshme, që bënë historinë e klubit të Juventusit dhe jo vetëm.

KUJTIMI I JUVES

“Kanë kaluar 20 vjet dhe duket sikur ishte dje.
Më 24 janar 2003 Gianni Agnelli u largua nga ne dhe historia e tij u bë menjëherë legjendë.
Legjenda e një prej sipërmarrësve më të mëdhenj që ka njohur Italia. Epopeja e një prej personaliteteve më poliedrik, magjepsës dhe përfaqësues i një kombi të tërë.
Për ne, megjithatë, avokati ishte – dhe do të jetë gjithmonë – diçka më shumë, në vepra dhe në mënyra.
Gianni Agnelli ishte një President i madh, një udhërrëfyes, një far, një shembull stili, një ide e dashurisë së përtërirë për Juventusin e tij. Agnelli i pëlqente surprizat: në telefon, me lojtarë dhe trajnerë, në fushë, kur pothuajse gjithmonë shfaqej pa paralajmërim. Madje edhe fjalitë e tij, komentet e tij, gjithmonë inteligjente, të mprehta dhe të freskëta, ishin gjithmonë diçka e re. Diçka për të buzëqeshur dhe shumë shpesh për të reflektuar.
Kanë kaluar 20 vite, por na mungon çdo ditë avokati”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *