• |
ide | kryesore

“Agjentët e FBI-së në pragun e shtëpisë time me foton e kryeministrit të Shqipërisë”

-Instant, Arkiva, Kryesore, LajmeIsh-e dashura e zyrtarit të FBI-së Charles McGonigal ka treguar se në nëntor të vitit 2021 në pragun e shtëpisë së saj u shfaqën dy agjentë të FBI-së, të cilët mbanin me vete foto të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama së bashku me Charles Mcgonigal. Në një rrëfim të detajuar për median amerikane Bussines Insider, Allison Guerriero tregon detaje kompromentuese për ish-të dashurin e saj, i cili u arrestua pasi dyshohet se ka marrë para nga oligarku rus Oleg deripaska dhe nga shqiptaro-amerikani Agron Neza pas vizitave që kishte bërë në Shqipëri.

Agjentët e FBI me foton e Edi Ramës në duar

Allison tregoi se kishte pasur një ndarje të vështirë me McGonigal, i cili e kishte mbajtur me shpresë se do të divorvohej me të shoqen, gjë që nuk ndodhi kurrë.

Pas ndarjes, Allison Guerrero tha se kishte kaluar momente të vështira dhe për t’u hakmarrë i kishte shkruar shefit të zyrës së FBI-së në Neë York, ëil Liam Sëeeney. Në emailet e hakmarrjes, ajo i kërkonte shefit të FBI-së në zyrën e Nju Jork të hetonte për marrëdhëniet mes McGonigal dhe Edi Ramës. Pak kohë më pas, mori një vizitë nga agjentët e FBI-së.

“Pavarësisht, në nëntor 2021, FBI po e hetonte McGonigal. Dy agjentë u shfaqën në derën e Guerriero-s, thotë ajo, i treguan asaj një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar dhe e intervistuan për ndërveprimet e tyre. Ajo gjithashtu mori një thirrje nga juria e madhe që kërkonte të gjitha komunikimet e saj me McGonigal, si dhe informacione për çdo “pagesë ose dhuratë” që ai mund t’i ketë dhënë asaj” shkruan Bussines Insider.

Kuptohet se Edi Rama ka qenë pjesë e hetimit të FBI-së pasi takimet dhe vizitat e McGonigal në Shqipëri nuk u deklaruan asnjëherë, siç e kërkon ligji amerikan. Në anën tjetër, McGonigal e takoi Ramën bashkë me Agron Nezën, që i ka dhënë një shumë të konsiderueshme parash, pasi FBI nisi një hetim në dëm të Lulzim Bashës, kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë.

Materialet e hetimit të FBI dolën nga zyra e kryeministrit të Shqipërisë.

Jeta e luksit e McGonigal në kontradiktë me versionin e parave “borxh”

Shumat e parave që qarkullonte McGonigal kanë qenë të konsiderueshme, sipas rrëfimit të ish të dashurës së tij. Madje në shkrimin e Insider, Allison ka përshkruar me detaje një situatë në lidhje me një sasi parash cash që mbante McGonigal dhe që e ka habitur.

 “Një mëngjes në tetor 2017, Allison Guerriero vuri re diçka të pazakontë në dyshemenë e apartamentit të të dashurit të saj në Park Slope, Brooklyn: një çantë plot me para. Atje, pranë këpucëve të tij, ishte një nga ato lloj qesesh që të japin dyqanet e pijeve. Brenda kishte tufa me kartëmonedha, prerje të mëdha të lidhura me shirita gome. Nuk dukej si diçka që ai duhej të mbante me vete. Në fund të fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante një nga postet më të larta dhe më të ndjeshme në FBI.
“Nga dreqin doli kjo?” pyeti ajo.
“Oh, të kujtohet ajo loja e bejsbollit?” u përgjigj McGonigal, sipas kujtimeve të Guerriero. “Vura një bast dhe fitova”.

Gazetarët e Insider raportojnë se ndeshja kur Indians mundën Yankees në dy lojë rresht u zhvilluan në datat 5 dhe 6 Tetor të 2017. Por sipas tyre, data 5 Tetor të 2017 është dita kur McGonigal mori 80 mijë dollarë nga Agron Neza në një makinë të parkuar në një restorant.

Tani Allison nuk beson më se ato para ishin fituar në ndonjë bast.

Versioni i Agron Nezës dhe ai i Charles McGonigal është se ato para (gjithsej 225 mijë dollarë) iu dhanë borxh agjentit të FBI-së. Versionin se ato para janë borxh, e mbështeti edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.

Por ky version lëkundet nga rrëfimet e Allison, që tregon se qiraja e McGonigal ishte e ulët, por shpenzimet e tij ishin të larta.

“Ai e kishte joshur Allison në restorante të shtrenjta. I kishte bërë asaj dhurata në para cash – 500 dollarë ose 1000 dollarë – për ditëlindjen e saj dhe për Krishtlindje. Një herë madje kishte bërë shaka se letrat e divorcit me të shoqen do t’ia dhuronte në kornizë për Krishtlindje, por ato letra nuk u firmosën kurrë. Ai e çoi për të parë ndeshjet e hokejit të Neë Jersey në një dhomë private. Ajo kujton se McGonigal një herë dha një kartëmonedhë prej njëqind dollarësh një lypësi në rrugë. “Unë jam pak më mirë se ai. Mund të bëj edhe pa njëqind dollarë” kujton Guerriero fjalët e McGonigal, pasi ajo u shpreh e habitur nga veprimi i tij”. shkruan Insider.

Gazetarët e Insider llogarisin se McGonigal fitonte afërsisht 300,000 deri në 350,000 dollarë në vit, duke përfshirë bonuset vjetore. “Ai tha se duhej të fitonte më shumë para”, shprehet Allison, e cila ishte ende në marrëdhënie me McGonigal kur u largua nga FBI. “Ai kishte dy fëmijë për t’i çuar në kolegj” ka treguar ajo./Lapsi.al

https://www.businessinsider.com/charles-mcgonigal-fbi-indictment-allison-guerriero-russia-deripaska-spies-nypd-giuliani-2023-163 Comments

 1. Hollywood ka krize ne gjetjen e skenareve bombastike. Ky thonj palare do jete i pershtateshem. Turp.
  Mos dil me neper ekrane.

  1. Parate McGorres, ia ka dhene borxh xhaxhai i ALDA KLOSIT (pjatalares ne USA), Alda eshte ajo qe kishte 600.000€, posht jastekut, dashnore e ARBEN AHMETAJ, KAQ!

   1. Parate McGorres, ia ka dhene borxh xhaxhai i ALDA KLOSIT (pjatalares ne USA), Alda eshte ajo qe kishte 600.000€, posht jastekut, dashnore e ARBEN AHMETAJ, KAQ!

    1. The USA wants a Unipolar World at their command, they are destroying Europe, Ukraine and they hope to obliterate Russia in the process.

   2. Ketij agjentit rus parat ja ka dhene Sali Berisha nepermjet kusheririt te tij Agron Neza ne menyre qe ai te lobonte ne favor te Berishes qe Dep. State of America ti hiqte non graten.

   1. The USA wants a Unipolar World at their command, they are destroying Europe, Ukraine and they hope to obliterate Russia in the process.

  2. Agjentet e FBI pas pak do shkojne dhe tek dera e Lindes per …… pyetje , pasi Rama te kete ikur ne Turqi tek Erdogan!

   1. Mos e krahaso Linden me gruan dhe motren tende qe jane te punesuara te semaforet e Tiranes!

   1. The USA wants a Unipolar World at their command, they are destroying Europe, Ukraine and they hope to obliterate Russia in the process.

  3. Shume zhurme per asgje!!!
   Per ca dollare qe i huazoi shoku i tij akuzohet per çfare ???
   Dhe e gjitha kjo histori e ndodhur ne 2017 u zbulua ne 2023 , hajde llogjike Sali Berisha .
   Do te mbuloje ngjarjet e Gerdecit dhe 2011!!
   Ec Edo vazhdo udhetimin per nje Shqiperi fantastike .
   Ne po dergojme satelite ne orbite made in albania , ne po bejme vendin dixhital ne çdo aspekt te jetes , gjera qe Enderrojne vendet me te zhvilluara ne bote , ne i kemi realite ne Shqiperine tone te dashur .

  4. Per fshatare e Saliut LEXONI NEW YORK TIMES , eshte I pafajshem akuzat bien , nje komplot kunder qeverise Shqiptare paguar nga Berisha .
   Po ku dini te lexoni ju anglisht 😂😂😂

   1. Te erdhi fryma nga nyt o troll i lodhur.
    Rubla rubla kjo dynja ta pata thene. Ky punon per doronin rama seshte budalla

  1. Ketij agjentit rus parat ja ka dhene Sali Berisha nepermjet kusheririt te tij Agron Neza ne menyre qe ai te lobonte ne favor te Berishes qe Dep. State of America ti hiqte non graten.

   1. The USA wants a Unipolar World at their command, they are destroying Europe, Ukraine and they hope to obliterate Russia in the process.

 2. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

  ky amerikani e ka ditur se ka rrezikuar me ramën, duhet t jetë paguar ne ndonjë shifër që ja vlen të rezikosh.

  nqs paga e ti është 300 mijë, shifra e ramës mund të ketë qenë të paktën 100 herë më shumë

  1. Atë mendoj edhe un, ky agjenti është paguar më tepër, shumë më tepër. 225k janë vetëm ato që janë gjetur. Ky edhe të tjerë gjithashtu… Po gërmoni gërmoni se do gjeni xhevahire të tjera. Çfar i ka Rama $225k??!!

   1. Kanë ndërruar grykat armëve! Punë e madhe. Kanë vrarë njerëz të paarmatosur dhe krejt të parrezikshëm për “zinxhirin komandues”! S’na bëhet hiç vonë. Kanë fshirë serverat dhe gjithë provat e tjera! E çfarë pastaj?! Kanë shpikur një grusht të paqenë shteti për të mbuluar krimin e vet! Ohuha, na mërzitët me të njëjtin refren. Ka dalë kreu i tufës dhe ka thënë se do të vrasë sërish po i vajtën te gardhi! Mirë ka bërë, ashtu e meritoni.

    1. Pse ka bër mir shefi që dënon tufën?! Pse tufa e meriton, çfar ka bër?!

     Nëse nuk e di tjetrën, t’a them unë. Arroganca dhe egoizmi ju ka marr në qafë, por nuk e keni dëgjuar akoma këngën.

     Që të t’a ngas muhabetin, gjërat kanë miliona vjet që nuk kanë ndryshuar, e keqja shtyp të mjerin pa pushim, por vjen një ditë, vetëm një ditë, kur të gjitha gjërat ndryshojnë, kthehen permbys njëherë e mir. Po pastaj ku do futet i poshtri?! Ajo ditë po afron, është mbas dere ne fakt. Drita u çel diku nga fillimi i viteve 70 që të mësosh diçka…. More u bë ca kohë që s’e kam dëgjuar më atë llafazanin palikar, nga bëhet, ja futën derrin?!

     1. Ai eshte vete “i gjati ine”,
      U zhduk sapo plasi kryeskandali, menyrat e te gjatit perdorte kur i qepej komentuesve si m…pas kepuce.
      Apo sa lavde i bente,sidomos per artistllekun,apo per modernizmin.

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   ke të drejtë nuk ka fund të tmershëm, ka fund që meriton, për mua, për ty nuk është, por, pyet ramën, a është ndjerë më tmershëm se sot ndonjëherë?

 3. Hakmarrja serviret ne pjate e ftohte, faleminderit Yuri Kim! Vetem atasheu ushtarak i ambasades mund te kishte informacion per drejtues te FBI ne ate nivel dhe atasheu raporton vetem te CIA dhe ambasadorja! Ceshtja eshte cfare eshte pergjuar dhe sa i perfshire eshte Rama?! Le te beje Xhacka postim prape te sqaroje qe ambasadorja eshte ne procedura largimi! Qesh mire kush qesh i fundit, te fala Rames se ma hengri derrin 😂😜

  1. Dukesh që je i djathtë, edhe gishtat në tastierë tentojnë të shkojnë djathtas, se në vend që të shtypësh “K” shtyp “L”

 4. SALIBANET ne ekstaz.
  Vazhdoni me fantazi. Po dhe nuk keni faj. Se keni 10 vjet qe ju ka vajt thika ne palc.
  Po dale se nuk keni pare gje akoma.
  10 vjetet e ardhshme do ju rrasim karrin deri ne gerrmaz.

  1. Pervers qe me pushtetin mendojne se sherojne impotencen, psikopatite. Aty u ngelshi, si kerma ne pushtet sa tu vi qelbilleku ne pertej gurrmazit.

   1. Deri dje thoshin qe Komunitetit cliruan vending nga Gjermania!! Sot na dalin debatiksit e rinj qe kane shpetuar cifute nga Gjermani!! Ikni beni shurren o debatiksa e sufllaqexhinj!!!

 5. Deri dje thoshin qe Komunistet cliruan vendin nga Gjermani!! Sot na dalin debatiksit e rinj qe kane shpetuar cifute nga Gjermani!! Ikni beni shurren o debatiksa e sufllaqexhinj!!!

 6. Ore çdo gjë e keqe e ka një fund .S’ka si të ndodhë ndryshe sidomos në këto kohë moderne tani.Sa diktatura ka pasur para 50 vjetësh?Sa autokrat ka tani? Shumë më pak.Dhe këta do kenë një fund.Pasoja do lënë por fundi i tyre do jetë tragjik.

 7. Patronazhistet po i luten arqen arixhiut ti qi motrat.
  Te tjeret po qihen ne bythe ne taimin per nje “shoqeri te hapur”. Ardhji vjelliu po ha mut ariu, ca te tjere hane mut njeriu.

 8. Komente te tipit Pune jevgjish,gjelle per Qen shpellkare e cecene kane tre dite qe masturbohen me kete te FBI te dalur prej 4 vjetesh ne pencion,lapsi meret me nje grua qe vete FBI ja ka futur ketij pencionisti,por salihistet e salbanistanit hane mut salih metaj per dite e nuk pushojne vetem nje revolucion i vertet per cfarosjen e kesaj rrace te qelbur shpellkaresh

 9. To good, to be tru !

  Kulmin e talljes bythës me Shqiptaret e ka rregjimi i Enver Hoxhes, nje rekord që nuk u thye në asnje nga vendet e Lindjes, qoftë dhe Rusia me 50 milione te vrarë në emër te komunizmit romantik te shpikur nga fajdexhinjte tradicional te luftrave dhe si pasoje parasë.

 10. Nese FBI dhe vete organet ligjzbatuese amerikane nuk marrin masa per te denuar KM dhe pazarxhinjte e tjere qe demtojne opoziten demokratike shqipetare me rryshfete atehere nuk kane goje te kerkojne demokraci apo lufte korrupsionit pasi jane vet nxitesit e tij.

  Figura si ambasdorja Kim apo DASH tregojne qe jane shume larg amerikes se Reganit, Bush , Ollbrajt .

  Mos harroni amerikane qe ato dollar jane te lyera me gjakun e shqipetareve.

 11. Prestigjiozja “NYT” rrëzon akuzat e opozitës shqiptare: Lidhjet e McGonigal me oligarkun rus nuk provohen,media afer salihut,opozita e spiuneve salih metaj,analiste me rubla ruse shpellkare cecene skiftere te foltores dolen Bllof si gjithmone

 12. Vetem bq Sorros mund te kompromentoje e te beje lovers te pista me figura te larta te FBI.
  Tani Rama po kerkon showtime nga Dracula,
  por besoj se nuk do dale fare pa league.

 13. Uollsh do siguronte strehim në SHBA edhe per guvernatorin Bankës Kombëtare, Kristaq Lunikun, pasi ai pranoi të depononte për gjithçka që dinte nga transaksionet e Berishës si me një Bankë Arabe, por edhe për vjedhjet e mëdha me firmat Piramidale. Uollsh do përdorte Gramoz Pashkon në tryezat e organizuara nga departamenti, sa herë duhej që zyrtarët amerikanë ta dëgjonin nga goja e Pashkos se: “Berisha është i çmendur dhe kriminel”.

 14. 24 shkurt seanca e radhes ku ish shefi fbi do perballet me akuzat e radhes, kini durim patronazhista ka dite edhe per ju!

 15. Sali Berisha ka deklaruar se Fatmir Mediu ka zbatuar me përpikmëri vetëm porositë e tij si kryeministër në procesin e ngritjes së fabrikës së vdekjes në Gërdec. Me këtë deklaratë Berisha shfajësonte Mediun, duke veshur me përgjegjësi veten. Dy deklaratat janë një tjetër element shtesë të krijojnë dyshime të forta se Sali Berisha me të birin ishin ‘pronarët’ e Gërdecit, ndërsa ministrat e tij Fatmir Mediu dhe Aldo Bumçi thjeshtë zbatues të ‘planit të biznesit’.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *