• |
ide | kryesore

Rama paralajmëron një rritje të pagës minimale

-Instant, Lajme, Të fundit


Kreu i qeverisë ka paralajmëruar një tjetër rritje të pagesë minimale. Vendimi i saj do te diskutohet së shpejti në qeveri.

“Nuk e kam ndalur komunikimin me skuadrën time, sidomos me financat për politikat e reja mbështetëse. Duke nisur nga pagat e reja minimale te pagat për kategori të veçanta burimesh njerëzore, mbështetja me strehim e mjekëve, ushtarakëve, policëve që kanë një familje të re. Natyrisht paga tjetër për pensionistët e domosdoshme në pranverë nga rindarja e taksës së jashtëzakonshme mbi eksportuesit e mëdhenj të energjisë.

Na vjen mirë që pakoja e madhe ka lehtësuar ndjeshëm 1 milionë përfituesit e saj. Vihet re edhe në rritjen e kënaqshme të konsumit. Pa diskutim që duhet akoma, sidomos me ata që punojnë me pagë minimale në sektorin privat sidomos ata në prodhim që duhet të paguhen më shumë dhe sa më parë. Së shpejti do t’i diskutojmë dhe vendosim në qeveri e patjetër t’i bëjmë me dije këto politika që e thellojnë më tej profilin e kësaj qeverie të shumicës”, tha Rama.

Sipas INSTAT deri në tremujorin e tretë 2022, 16% e të punësuarve në vend paguhen deri në pagë minimale, dhe 27% të tjerë kanë pagë deri në 40 mijë lekë.

Aktualisht paga minimale në vend është në nivelin e 34 mijë lekëve.

Më herët, kur në Kuvend diskutohej buxheti 2023, Rama ka deklaruar se paga minimale do të arrijë në 36 mijë lekë në 6 mujorin e parë të këtij viti, ndërsa deri në fund të viti do të shkojë në 38 mijë lekë.

“Do të rrisim edhe një herë tjetër nivelin e pagës minimale, që e kemi rritur dy herë këtë vit. Do e çojmë në 36 mijë lekë të reja, me synimin që ta rrisim edhe një herë në pjesën e dytë të vitit të ardhshëm, do e çojmë në 38 mijë lekë të reja”, deklaroi asokohe kryeministri.

Paga minimale u rrit për herë të fundit më shtator të vitit të kaluar.


24 Comments

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   shumë mirë na i rrit rrogat ne patronazhistëve me 8 klasë

  2. E dini ku do i gjeje leket. Duke rritur taksat per ate kategori profesionistesh qe i ka ardh ne maj te hundes dhe po mendojne a ja vlen te rrish a te largohesh. Me njeren dore jep me tjetren merr.

 1. I KA HY FRIKA SHKERDHATES SE HUMBET MBESHTETJEN POPULLORE DHE BEN PREMTIME

  LEXON LIBRA MANIPULIMI TE POPULLIT KY SHKERDHATE

 2. Ky lëtyre , që komandon gjithë butonat që ka nën këmbë , duke i shtypur sipas qejfit , tallet e argëtohet me shqiptarët mjeran por dhe idiotër , që rrojnë për 1 thes miell .

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   mos e ngrënshi atë pagë dembela muti!

 3. O POPULL; E DIME QE JE I BINDUR QE KY ESHTE ME I MIRI
  E DIME QE JE I BINDUR POR KJO BINDJE GARANTOHET NGA VENIA NE ZBATIM E LIBRAVE TE MANIPULIMIT QE POPULLIN TY MUA E KEDO E BIND

 4. Po mendoja per “italianet e gjore” qe nuk kane page minimale.. Mbase e dijne me mire se ne qe pagen e ben tregu dhe rritja e pages minimale vetem rrit kontributet e taksat ne favor te shtetit te riqelbur qe majmet me parate tona e ben shemtira cimentoje neper rruge..

 5. Ky prape do fitoje zgjedhjet . Jemi popull i zgjuar ne,nuk jemi si gjithe bota. Rrofte zgjuarsia e popullit shqiptar!

  1. Po ik o Bythqyer i LGBT se je fare loqedashes dhe idiot. Je i njejti karakurve me emra te ndryshem. te shkerdhefsha fisin ty dhe ketij mashtruesit kryeminister qe po na can karin duke bere premtime se i erdhi zjarri te bytha nga hetimet e FBI

 6. titi
  tosi
  Joni
  Arben
  Notknow
  Dori
  Erjon
  Ani
  Eno
  Toni
  Olti

  patronazhiste pa shtylle kurrizore ,vemje te kapura prej koqesh me nje pune a me nje page ,moterqira pabuksa e sufflaqexhinj ….ikni regjistrohuni tek aplikacioni i ketyre moterqirave

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *