• |
ide | kryesore

Konfliktet mes Turqisë dhe Greqisë/ A ka gjasa për përshkallëzim deri në luftë?

-Instant, Arkiva, Planet
luftë,Marrëdhëniet greko-turke kanë qenë plot tension kohët e fundit, me retorikën luftarake të Ankarasë që po përshkallëzohet dita-ditës, me Rexhep Tajip Erdogan që kërcënon Athinën se ushtria turke mund “të vijë papritur brenda natës”.

Por sa ka gjasa që Turqia të veprojë ndaj kërcënimeve të saj kundër Greqisë?

Ronald Maynardous , analist politik dhe komentator dhe studiues kryesor i ELIAMEP, e konsideron mjaft të pamundur mundësinë e një përshkallëzimi ushtarak me Turqinë në të ardhmen e afërt.

“Pak nga pak kalendari politik po mbushet. Tani që dihet se kur do të mbahen zgjedhjet në Turqi, shumë shpejt do të shpallet zyrtarisht edhe data e zgjedhjeve në Greqi. Fakti që mes dy datave është krijuar një lidhje politike dëshmon natyrën e veçantë të marrëdhënieve dypalëshe sot.

Sipas sondazheve të opinionit, votuesit grekë, si votuesit në Turqi, janë kryesisht të shqetësuar për çmimet e larta dhe për të ardhmen ekonomike. Në të njëjtën kohë, pothuajse nuk kalon një ditë pa kanalet televizive që flasin për retorikën luftarake të Turqisë dhe kërcënimet se ushtria turke mund të vijë papritur brenda natës.

Në këtë kontekst, kuptoj shqetësimet e shumë bashkëqytetarëve tanë. Megjithatë, nuk e ndaj frikën se një përshkallëzim ushtarak me Turqinë është i afërt në të ardhmen e afërt”, tha ai.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *