• |
ide | kryesore

Video/ Real thyen Valencian e afrohet pesë pikë nga Barcelona: në Bernabeu vendosin Asensio e Vinicius

-Instant, Sport, Video
AsensioReal Madrid buzëqesh edhe në rikuperimin e javës së 17 të La Liga. Blancos mposhtën 2-0 Valencia e teknikut Voro. Plani taktik i pasardhësit të Gattuso, në përvojën e tij të tetë si provizor në pankinën e klubit, zgjati vetëm një pjesë. Pas rifillimit Asensio (52′) dhe Vinicius Junior (55′) nënshkruan dy golat fatalë në pak minuta. Braziliani shënoi kështu në ndeshjen e tij të 200 me blancos. E Ancelotti kthehet në -5 nga Barcelona.

Rikuperimi i javës së 17 të La Liga shpërblen Real Madrid. Asensio dhe Vinicius Junior nënshkruan dy golat kundër Valencias dhe i kthejnë blancos në -5 nga Barça. Merengues e nisën menjëherë fort përballë tifozëve të tyre dhe rrezikuan në minutën e 3′. Mamardashvili ishte shumë reagues duke shmangur golin e Asensio, i shërbyer nga Modric. Benzema dhe Camavinga gjithashtu kanë shanset e tyre, por Valencia u mbrojt mirë. Ancelotti humbi Militão për shkak të dëmtimit dhe në shtesë u dëshpërua për avantazhin e anuluar. Rüdiger shënoi me kokë, por VAR ndërhyri për shkak të një shtyrje të Benzema ndaj Musah. Në pushim shkohet me rezultatin 0-0, me Valencian që megjithatë nuk krijoi asnjë aksion sulmues.

ASENSIO E VINICIUS FUNDOSËN VALENCIAN

Muri rezistoi deri në minutën e 52′, duke u rrëzuar nga magjia e Asensio. Anësori shkarkoi një goditje të fuqishme me të majtën, duke goditur shtyllën e largët para se topi të përfundonte në rrjetë. Sfida u zhbllokua dhe Valencia u fundos. Miqtë pësuan menjëherë 2-0 nga Vinicius në kundërsulm (54′). Benzema mund të shënonte të tretin, por Diakhaby shpëtoi rezultatin. Topi i Artë, autor i dy asisteve, doli menjëherë pas këtij rasti i dëmtuar, por muzika nuk ndryshoi. Valencia mbeti me dhjetë lojtarë në minutën e 71′ pas një faulli vrastar të Gabriel Paulista, i cili rrezikoi të dëmtonte keq Vinicius Junior. Loja ishte nën kontrollin total të Real Madrid, që mori një rezultat të lehtë 2-0. Valencia u mund përsëri, duke mbetur e katërta nga fundi me 20 pikë, +1 nga zona e rënies.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *