• |
ide | kryesore

Tërmeti katastrofik në Turqi u ndje deri në Groenlandë

-Instant, Arkiva, Planet


Lëkundjet e tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë Jugore dhe Sirinë fqinje duke vrarë më shumë se 1 200 persona në të dy vendet, u ndjenë deri në Groenlandë, njoftoi të hënën Instituti Gjeologjik Danez (IGD).

”Tërmetet në Turqi janë regjistruar qartë edhe nga sizmografët në Danimarkë dhe Groenlandë”, tha sizmologu Tine Larsen.

Shumë vende kanë ofruar ndihmë ndërsa numri i të vdekurve rritet dhe shkalla e dëmit po bëhet më e qartë.

“Mëngjesin e sotëm na ka tronditur katastrofa më e madhe që nga tërmeti i vitit 1939 në Erzincan. Institucionet shtetërore me të gjitha shërbimet janë mobilizuar në rajonin e prekur nga tërmeti. Nga tërmeti kanë humbur jetën 912 persona ndërsa 5 385 janë plagosur”, deklaroi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.


2 Comments

  1. Zoti e ndihmofte popullin,si ne Turqi,ashtu edhe ne Siri,qe te kete sa me pak viktima dhe deme materiale,dhe ma ndihmen edhe te te gjithe botes humane,ta kalojne kete llahtari natyrore,me sa me pak humbj dhe plage!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *