• |
ide | kryesore

Bilanc lufte në Turqi e Siri/ Mbi 11 mijë viktima nga tërmeti

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
tërmetiNumri i njerëzve që dihet se kanë vdekur në Siri dhe Turqi ka tejkaluar 11,000 ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë për të tretën ditë.

Dy tërmetet që goditën të hënën janë bërë shpejt më vdekjeprurësit në Turqi që nga viti 1999, kur 17,000 vdiqën dhe numri pritet të vazhdojë të rritet.

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se shifra përfundimtare do të jetë afër 20,000.

Në një konferencë për shtyp pak çaste më parë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se 8,574 vdekje janë regjistruar tani në vend.

Sot në mëngjes, ekipi vullnetar i shpëtimit të Helmetave të Bardha shkroi në Twitter më shumë se 1,280 njerëz kishin vdekur në zonat e kontrolluara nga kryengritësit në Siri, me 2,600 të tjerë të plagosur.

Në pjesët e kontrolluara nga qeveria të vendit, numri i të vdekurve është 1,250, u raportua të ketë thënë ministri sirian i shëndetësisë nga gazeta shtetërore e lajmeve al-Ikhbariya.

Në total, të paktën 11.104 persona kanë humbur jetën.

Mijëra ndërtesa të shembura në të dy vendet dhe agjencitë e ndihmës po paralajmërojnë për pasoja “katastrofike” në veriperëndim të Sirisë, ku miliona njerëz të cenueshëm dhe të zhvendosur tashmë po mbështeteshin te mbështetja humanitare.

Përpjekjet masive të shpëtimit janë duke u zhvilluar me komunitetin global që ofron ndihmë në operacionet e kërkimit dhe rikuperimit. Ndërkohë agjencitë kanë paralajmëruar se viktimat nga fatkeqësia mund të rriten ndjeshëm.

Më shumë se 23 milionë njerëz mund të preken nga fatkeqësia

Punonjësit e urgjencës punuan gjatë një nate tjetër të ftohtë, në një garë të dëshpëruar kundër kohës për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja pasi mijëra ndërtesa u shembën

Të afërmit e viktimave të pajisur me kazma dhe lopata iu bashkuan përpjekjeve të furishme të shpëtimit në një nga qytetet turke të goditura më keq, ndërsa familjet e shqetësuara thanë se shërbimeve të shpëtimit iu desh shumë kohë për t’iu përgjigjur në disa zona.

Një gjendje e jashtëzakonshme tre mujore është shpallur në Turqi nga presidenti Recep Tayyip Erdogan në 10 provincat më të prekura nga tërmeti.

Vendet në mbarë botën po dërgojnë mbështetje për të ndihmuar përpjekjet e shpëtimit, duke përfshirë ekipet e specializuara, qentë nuhatës dhe pajisjet, duke përfshirë Italinë, SHBA, Izraelin dhe Tajvanin.

Një nga tërmetet më të fuqishme prej një shekulli që goditi rajonin tronditi banorët në orët e hershme të mëngjesit të së hënës rreth orës 4 të mëngjesit. Tërmeti goditi 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi, në provincën Gaziantep të Turqisë, në një thellësi prej 24.1 kilometra (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Një seri pasgoditjesh jehoi nëpër rajon në orët e menjëhershme pas goditjes fillestare. Një pasgoditje me magnitudë 6.7 pasoi 11 minuta pas goditjes së tërmetit të parë, por tërmeti më i madh, i cili ishte me magnitudë 7.5, goditi rreth nëntë orë më vonë në orën 13:24, sipas USGS.

Ajo pasgoditje me magnitudë 7.5, e cila goditi rreth 95 kilometra (59 milje) në veri të tërmetit fillestar, ishte më i forta nga më shumë se 100 pasgoditjet që janë regjistruar deri më tani.

Ekipet e shpëtimit tani po garojnë me kohën dhe rrënojat për të nxjerrë të mbijetuarit nga mbeturinat në të dy anët e kufirit. Më shumë se 5700 ndërtesa në Turqi janë shembur, sipas agjencisë së vendit për fatkeqësitë.

Tërmeti i së hënës ishte gjithashtu një nga më të fortët që ka përjetuar Turqia në shekullin e kaluar – një tërmet me magnitudë 7.8 goditi lindjen e vendit në vitin 1939, i cili rezultoi në më shumë se 30,000 të vdekur, sipas USGS.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *