• |
ide | kryesore

Misteri rrethon objektet e rrëzuara nga ushtria amerikane

-Instant, Arkiva, F1, Planet
objektetNjë mister i thelluar i sigurisë kombëtare amerikane po kërcënon një stuhi politike pasi avionët luftarakë amerikanë u përpoqën tre ditë me radhë për të rrëzuar tre objekte ajrore të paidentifikuara lart mbi kontinentin e Amerikës së Veriut.

Stuhia e sulmeve ndaj mjeteve të panjohura erdhi një javë pas gjurmimit shumë publik dhe rrëzimit përfundimtar të një balone kineze të dyshuar për mbikëqyrje. Tani, detajet që rrjedhin nga Pentagoni dhe Kapitol Hill po e bëjnë këtë episod ndërkombëtar tashmë shumë të pazakontë edhe më të çuditshëm dhe konfuz.

Askush, as Shtëpia e Bardhë, Pentagoni apo qeveria e Kanadasë, hapësira ajrore e së cilës është cënuar gjithashtu, nuk duket në gjendje të thotë saktësisht se çfarë po ndodh me këto mjete të fundit të rrëzuara. Kjo ngre pyetje për agjencitë më të larta ushtarake dhe të spiunazhit amerikane, si dhe për sigurinë e mundshme të aviacionit civil. Dhe kjo krijon një vakum informacioni që republikanët po e përdorin përsëri për të vënë në dyshim lidershipin e Presidentit Joe Biden.

Intriga po shpaloset gjithashtu kundër një situate të tensionuar globale, me marrëdhëniet tashmë të vështira me superfuqinë në rritje të Kinës duke u bërë gjithnjë e më armiqësore dhe me SHBA-në që udhëheq Perëndimin në një luftë efektive kundër Rusisë në Ukrainë.

“Ajo që ka ndodhur në dy javët e fundit apo më shumë, nuk ka qenë asgjë më pak se çmenduri,” tha senatori demokrat Jon Tester nga Montana të dielën në “Face the Nation” në CBS, disa orë përpara se një objekt ajror të rrëzohej mbi liqenin Huron.

“Ushtria duhet të ketë një plan jo vetëm për të përcaktuar se çfarë është atje, por (për) të përcaktuar rreziqet që vijnë me të,” tha Tester.

Me Komandën e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut në gatishmëri të shtuar, avionët luftarakë amerikanë tani kanë shpërthyer tre objekte nga qielli që nga e premtja pas rrëzimit të balonës kineze në brigjet e Karolinës së Jugut më 4 shkurt:

Në ngjarjen e fundit, një objekt në lartësi të madhe u qëllua të dielën pasdite nga një F-16 mbi liqenin Huron, i cili shtrihet midis Miçiganit dhe Ontarios. Pentagoni tha se objekti nuk u vlerësua si një kërcënim ushtarak, por ishte një rrezik fluturimi. Por Pentagoni e lidhi anijen me një sinjal radar të marrë më herët mbi Montana, shtëpia e kapanoneve të raketave ndërkontinentale të SHBA-së.

Të shtunën, një avion luftarak amerikan F-22 që operonte me urdhër të përbashkët të kryeministrit kanadez Justin Trudeau dhe Biden hodhi një raketë që rrëzoi një objekt që fluturonte në 40,000 këmbë mbi Yukon qendrore në veriun e largët të Kanadasë. Ministrja kanadeze e mbrojtjes Anita Anand përshkroi një “objekt cilindrik” më të vogël se baloni kinez.

Të premten, një F-22 rrëzoi një mjet tjetër të paidentifikuar mbi hapësirën ajrore të Alaskës. Pilotët amerikanë ishin në gjendje të ngriheshin rreth objektit përpara se të rrëzohej dhe raportuan se nuk dukej se mbante pajisje vëzhgimi.

Pyetje të reja të ngritura nga incidentet e fundit

Edhe në kulmin e Luftës së Ftohtë të shekullit të kaluar, kur avionët amerikanë shpesh niseshin nga avionët sovjetikë që testonin mbrojtjen e Amerikës së Veriut dhe Evropës, pilotët zakonisht nuk dërgoheshin për të rrëzuar objekte të paidentifikuara mbi SHBA dhe Kanada. Nuk është normale që amerikanët të ulen për të parë Super Bowl, ndërkohë që presidenti i tyre lëshon urdhra për të shpërthyer objekte të panjohura nga qielli i Amerikës së Veriut.

Në fakt, gjenerali Glen VanHerck, tha se objektet e fundit të rrëzuara ka të ngjarë të ishin “veprimi i parë kinetik” që Komanda Veriore e SHBA-së (NORAD) kishte ndërmarrë kundër një objekti ajror mbi hapësirën ajrore të SHBA-së.

Pra, ngjarjet e ditëve të fundit provokojnë çështje serioze të sigurisë kombëtare dhe politike që shtrihen përtej betejës shpeshherë të ngushtë politike në Uashington, dhe që mund të vlerësohen vetëm pasi të kuptohen më shumë detaje.

Ato përfshijnë:

A janë incidentet e fundit të lidhura në ndonjë mënyrë me programin e spiunazhit të Pekinit të përshkruara nga administrata pas rrëzimit të balonës kineze dhe kalimeve të tjera të raportuara të balonave të tjera mbi territorin amerikan? Çdo tregues i shkeljeve të njëpasnjëshme kineze të hapësirës ajrore amerikane do të shënonte një kthesë serioze në marrëdhëniet SHBA-Kinë, tashmë të testuara nga një Pekin luftarak në atë që mund të jetë fillimi i një Lufte të Ftohtë të shekullit të 21-të.

Nëse nuk kanë lidhje me Kinën, a janë objektet e fundit të çuditshme që fluturojnë mbi Amerikën e Veriut të lidhura me ndonjë fuqi apo grup tjetër armiqësor, korporatë apo entitet privat? A janë ato madje të lidhura me njëri-tjetrin apo janë thjesht rezultat i rastësive në një kohë të vetëdijes dhe tensioneve të shtuara?

Nëse situata e fundit është rasti, a po gjen tani NORAD më shumë objekte që janë potencialisht armiqësore duke pasur një gjendje alarmi të shtuar pas krizës së balonave kineze? Nëse objektet janë të dyshimta, a ka një rritje të papritur në fluturime të tilla apo objekte të tilla kanë fluturuar nëpër kontinent pa u ndëshkuar në të kaluarën? Duke pasur parasysh kërcënimin tashmë të rritur për avionët civilë – për shembull nga dronët më të ulët fluturues – a është ky një problem i ri që duhet të shqetësojë industrinë e aviacionit?

Së fundi, cili është ndikimi politik i këtij vargu incidentesh. Biden u kritikua nga republikanët për përmendjen e mundësisë së lëndimit të civilëve ose dëmtimit të ndërtesave në terren për pritjen kaq të gjatë për të rrëzuar balonën kineze në fillim të këtij muaji. Ai e paralajmëroi me forcë Kinën se do të mbronte sovranitetin e SHBA. Që atëherë, ndihmësit e tij e kanë stiluar reagimin e tij ndaj incidenteve të mëvonshme si ato të një komandanti të përgjithshëm vendimtar. Kjo tregon se Shtëpia e Bardhë e kupton rrezikun politik në pritje nëse amerikanët do të kuptonin se ai nuk po bënte gjithçka për të mbrojtur atdheun.

Kongresmeni republikan Mike Turner nga Ohio, i cili kryeson Komitetin e Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve, i lidhi inkursionet në hapësirën ajrore të SHBA me pretendimet republikane se Biden po dështon të mbrojë kufirin jugor dhe u ankua se zyrtarët e lartë nuk ishin informimi i mjaftueshëm i Kongresit. Dhe ai gjithashtu miratoi një kritikë të re të Biden-it duke pasur parasysh pretendimet se presidenti nuk veproi mjaft shpejt më parë.

Asnjë koment nga Biden

Biden nuk ka folur ende me amerikanët personalisht për treshen e incidenteve gjatë fundjavës.

Por një zyrtar i lartë u përpoq të zvogëlonte shqetësimet për rrëzimin e të dielës në mbrëmje.

“Për shkak se ne nuk kemi qenë ende në gjendje të vlerësojmë përfundimisht se cilat janë këto objekte të fundit, ne kemi vepruar me kujdes të madh për të mbrojtur sigurinë dhe interesat tona,” tha Melissa Dalton, ndihmës sekretare e mbrojtjes për mbrojtjen e atdheut dhe çështjet hemisferike.

“Balona spiune nga Kina ishte ndryshe, sepse ne e dinim saktësisht se çfarë ajo ishte. Këto objekte më të fundit nuk paraqesin një kërcënim ushtarak, por rruga e tyre në afërsi të vendeve të ndjeshme (mbrojtëse) dhe lartësia në të cilën ata po fluturonin mund të ishte një rrezik për aviacionin civil dhe kështu të ngjallte shqetësime, “ shtoi Dalton.

Mungesa e specifikës nuk ka gjasa të shuajë spekulimet apo manovrat partizane në Uashington. Në fillimin e një cikli të ri zgjedhor presidencial dhe në një epokë politike të polarizuar, kur mediat sociale zmadhojnë teoritë e konspiracionit, kjo seri e çuditshme incidentesh po bën presion të ri mbi Biden pas akuzave pas vendimit të tij për të pritur derisa balona kineze të kalonte vendin përpara se të qëllonte.

Spekulimet dhe kritikat e reja mund të jenë të parakohshme pasi zyrtarët punojnë për të kuptuar plotësisht sekuencën e ngjarjeve dhe më shumë rreth objekteve. Natasha Bertrand e CNN raportoi të dielën se NORAD kohët e fundit kishte rirregulluar filtrat që përdor për të analizuar të dhënat, të cilat më parë ishin përqendruar në zbulimin e objekteve që lëviznin shpejt nën një lartësi të caktuar. Filtrat e paralajmërimit të hershëm ishin vendosur më parë për të shmangur marrjen e objekteve të tjera, duke përfshirë zogjtë dhe balonat e motit, tha një burim i informuar për këtë çështje.

Analistja e sigurisë e CNN Juliette Kayyem tha se kjo hapje e rrezes së kërkimit në ajër do të thotë se më shumë objekte po identifikohen.

“Ata po marrin shumë sinjale që nuk i kishin marrë më parë. Shumica e tyre do të jenë aeroplanë, çfarëdo aeroplanësh qofshin, “ tha Kayyem, një ish-ndihmës sekretar në Departamentin e Sigurisë Kombëtare.

“Ajo që ne nuk mund të përgjigjemi tani është, a është kjo hapje më e madhe që mbledh shumë gjëra që në thelb janë falur, rreth e qark qiellit, sepse nuk përbënte një kërcënim? Apo është pjesë e diçkaje të organizuar për çfarëdolloj survejimi që ne nuk e dimë? ” 

Përshtati në shqip ©LAPSI.AL 2 Comments

  1. Projekti blue beam.
    Kerkoni dhe lexoni ca po vjen. Teorite konspirative nga eealiteti vetem 3-6 muaj i ndan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *