• |
ide | kryesore

Shumë shpejt India pritet të bëhet shteti me popullësinë më të madhe në botë

-Instant, Lajme, Të funditNë dy muaj, India parashikohet të bëhet vendi më i populluar në botë me mbi 1.4 miliardë banorë. Për të paktën një vit, ndoshta edhe më gjatë, ky shtet nuk do mund të dijë sa njerëz ka, sepse nuk ka qenë në gjendje t’i numërojë ata. Ekspertët thonë se vonesa në përditësimin e të dhënave si punësimi, strehimi, niveli i arsimit, migrimi dhe vdekshmëria foshnjore, të cilat janë raportuar nga regjistrimi, ndikojnë në planifikimin social, ekonomik dhe politikëbërjen në ekonominë e madhe aziatike.

Duke i quajtur të dhënat e regjistrimit “të domosdoshme”, Rachna Sharma, një bashkëpunëtore në Institutin Kombëtar të Financave Publike dhe Politikave, tha se studimet si anketa e shpenzimeve të konsumit dhe anketa periodike e fuqisë punëtore janë vlerësime të bazuara në informacionin nga regjistrimi.

“Në mungesë të të dhënave të fundit të regjistrimit, vlerësimet bazohen në të dhëna që janë një dekadë të vjetra dhe ka të ngjarë të japin vlerësime që janë larg realitetit,” tha Sharma.

Një zyrtar i lartë në Ministrinë e Statistikave dhe Zbatimit të Programit tha se të dhënat e regjistrimit të vitit 2011, kur u krye numërimi i fundit, po përdoreshin për parashikimet dhe vlerësimet e nevojshme për të vlerësuar shpenzimet e qeverisë.

Kombet e Bashkuara kanë parashikuar se popullsia e Indisë mund të arrijë në 1,425,775,850 më 14 prill, duke kaluar Kinën në atë ditë.

Regjistrimi i vitit 2011 e kishte vendosur popullsinë e Indisë në 1.21 miliardë, që do të thotë se vendi ka shtuar 210 milionë.2 Comments

  1. Bravo, mbetet vetem qe India te pushtoje me emigrante Britanine se ka edhe Kryeminister e ministre indiane, haaa

    1. Keta dhe kinezet pjellin me shumic dhe i shperndajne neper bote sidomos ne perendim ku sa me shume nga keta emigrojne aq me dhume ulin nivelin dhe standartin e jeteses se vendalinjve. Amerika me latinet dhe sidomos kanadaja me indjanet dhe kinezet po degjenerojne sistemin e shoqerise se tyre me shpejtesine e drites.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *