• |
ide | kryesore

“McGonigal”/ Lubonja: Rama ka blerë arbitrin ndërkombëtar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
arbitrin lubonjaShkrimtari dhe publicisti Fatos Lubonja ka folur në lidhje me rastin “McGonigal” dhe lidhjen e kryeministrit Rama me të. Në një intervistë për “Open”, Lubonja tha se Rama ka neutralizuar “arbitrin ndërkombëtar” duke korruptuar palën amerikane, ndërsa shtoi se opozitës i mbetet vetëm të protestojë paqësisht sepse kanë frikën e ndërkombëtarëve.

“Unë desha ta shpreh thelbin duke cituar një ekspert në shkrimin e Washington Post. Ai përmendte edhe reformën në drejtësi dhe tha se në vendet e Ballkanit vijnë shumë nga këta të huajt, por ajo që ndodh është se në vend që të luftojnë për të ndërtuar shtetin e së drejtës bëhen pjesë e lojës.

Kjo që ka bërë Rama është të neutralizojë arbitrin ndërkombëtar duke e blerë e duke e korruptuar. Heshtja e Yuri Kim është skandaloze. Nuk e di çfarë korruptimi ka përdorur. Ne çfarë na ngelet. Në vend i ka të gjitha institucionet, opozitës i ngelet protesta paqësore sepse ka frikë ndërkombëtarët.

Përdoret fjala revolucion, por për mendimin tim Shqipëria si është katandisur ka vërtet nevojë për një revolucion, po jo të heqë Ramën por të rregullojë gjithçka e çdo institucion, krimin e organizuar ta luftojë, etj. E vetmja shpresë është një revolucion nga shqiptarët që më duket me pak gjasa ose të shkëputet kredibiliteti që ka krijuar Rama, të ketë një goditje që ta braktisin amerikanët.

Opozita duhet të jetë më e fortë, të protestojë edhe te ambasada amerikane. Ai ble ca njerëz dhe mjafton t’i kthejë amerikanët të bëhen palë. Nuk ka ndodhur vetëm këtu, është bërë stil kjo punë. Si Katargate, ku paguheshin zyrtarët e lartë evropianë. Politikanët sot përdorin pushtetin për të fituar dhe Rama e ka shfrytëzuar këtë në mënyrë inteligjente dhe të paturpshme, por në botë ka shumë të paturpshëm, nuk janë këta perëndimorët të kulluar”, – tha Lubonja.4 Comments

 1. Jo merr Tos , e ke gabim. Sa me shume kalojne ditet, kaq me shume kuptohet se cfare rengu i kane bere amerikanet kryeministrit shqiptar.
  Teper kopil organizatori i ketij skenari.
  Nje gabim , nje idiotizem , nje naivitet, i kryeministrit shqiptar qe kalon cdo lloj kufiri.
  Dhe kur dihet fare mire , se cfare i bene amerikanet paraardhesit te tij kur devijoj dikur….

  1. Lubonja thotë:
   Politikanët sot përdorin pushtetin për të fituar dhe Rama e ka shfrytëzuar këtë në mënyrë inteligjente dhe të paturpshme, por në botë ka shumë të paturpshëm, nuk janë këta perëndimorët të kulluar”,

   Diçka e paturpshme nuk ka nevojë për intelegjencë, kundërshtojnë njëra tjetrën, në kontekstin e një kryeministri

 2. Si shumica shqiptareve qe do bejne dicka qe te duken, pra qe te bien ne sy, edhe vet Rama beri nje gje te tille. Dhe per kete gje shkoj deri te administrata e FBI – -se.
  FBI duke pare delirin e tij , analizuan me detaje Ramen, dhe me nje regji amerikane i zhvaten popullit fukara shqiptar nga taksat , rreth 100 mil usd dhe euro. Turp, nuk ka me turp

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   o shoku FBI ËSHTË institucion, individë si mcgonigal nuk mund ta shkatërojnë institucionin, siç ndodh në Shqipëri, që një langaraq si edvini shkatëron një komb

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *