• |
ide | kryesore

Kina: SHBA po fiton para nga lufta në Ukrainë

-Instant, Lajme, Planet


SHBA e ka cilësuar krizën në Ukrainë si një mundësi për të fituar para dhe vazhdon t’i hedhë benzinë ​​zjarrit, duke korrur fitime të mëdha për sektorët e saj ushtarako-industrial dhe energjetik, sipas një raporti të ministrisë së jashtme të Kinës.

Sipas raportit, pas fillimit të krizës ukrainase, SHBA-të panë një mundësi për të përfituar prej saj. Në vend që të ndërmerrte hapa për të promovuar një armëpushimin, Uashingtoni vazhdoi t’i hidhte benzinë​ zjarrit dhe të korrte fitime të mëdha nga lufta në sektorë ushtarakë, industrialë, energjetikë dhe të tjerë.

SHBA-ja e ka karakterizuar gjithashtu furnizimin me armë për Ukrainën si një konfrontim midis demokracisë dhe autoritarizmit”, thuhet në raport.

Duke vazhduar sulmin e saj ndaj SHBA-së, ministria kineze shtoi se “e ashtuquajtura demokraci e Shteteve të Bashkuara është pushtuar prej kohësh nga grupe individësh me interesa dhe kapital të përbashkët, duke sjellë paqëndrueshmëri dhe kaos në botë.

Në gusht 2022, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, këmbënguli të vizitonte Tajvanin, pavarësisht protestës së fortë të Kinës. Kjo ishte një sfidë e madhe politike që përkeqësoi tensionet nëpër ngushticat e Tajvanit,” theksojnë autorët e raportit.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *