• |
ide | kryesore

SHBA: Kina nuk mund të jetë e paanshme

-Instant, Lajme, PlanetTë martën, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se SHBA-të nuk e shohin Kinën si të aftë për të qenë një ndërmjetës i paanshëm midis Moskës dhe Kievit për luftën në Ukrainë.

Duke folur në përgjigje të Putinit që përshëndeti propozimet e Kinës për paqen në Ukrainë, Kirby shprehu kritikat më të drejtpërdrejta deri më tani për qëllimin e Kinës për të qenë ndërmjetës në përpjekjet për t’i dhënë fund luftës.

Ai vuri në dukje se Kina është përmbajtur nga kritikimi i pushtimit rus të Ukrainës dhe ka vazhduar të blejë naftë ruse edhe pse Perëndimi ka vendosur sanksione ndaj industrisë energjetike të Moskës.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *