• |
ide | kryesore

Hetimi Prisma, tërhiqen Dybala e CR7: nuk janë pjesë civile kundër Juventus

-Instant, F1, Sport
JuventusCristiano Ronaldo dhe Dybala nga idhujt e tifozëve të Juventusit ishin shndërruar në frikësuesit e Juventus muajt e fundit, në këndvështrimin si klub. Emrat e tyre kishin dalë në pjesën e hetimit Prisma lidhur me manovrën e pagave të kryer nga prokuroria e Torinos. U tha se të dy ishin gati të bënin padi milionere kundër klubit të tyre të vjetër, Juventus. Në vend të kësaj, nga seanca paraprake doli se asnjëri prej të dyve nuk u paraqit në gjyq si palë civile.

Të dy me shumë gjasa do të thirren për të dëshmuar publikisht për atë që ndodhi me rastin e heqjes së famshme të pagës së katër muajve për shkak të emergjencës Covid. Por kush mendoi se mund të bashkoheshin me grupin e atyre që kërkonin dëmshpërblim janë befasuar. Mungesa e avokatëve të tyre në sallën e gjyqit sugjeron se ata nuk kanë ndërmend t’i drejtohen drejtësisë penale. Mungonte edhe FIGC dhe Agjencia e të Ardhurave.

ANKIMIMI I PALËVE CIVILE

Përkundrazi, vendimi për të shtyrë gjithçka për 10 maj lidhet pikërisht me ankesën e paraqitur nga Consob. Bëhet fjalë për dhjetëra aksionarë të vegjël dhe disa shoqata, përfshirë Codacons dhe Siti (sindikata italiane për mbrojtjen e investimeve). Pas një muaji e gjysmë palët do të takohen para gjykatësit Marco Picco për të diskutuar çështjen e përgjegjësisë civile. Aty do të përcaktohet përfundimisht se kush mund të dëmshpërblehet.

Lexo më tej: “Ritakohemi në 10 maj”: ja motivet për të cilën seanca paraprake në mes Juventus e hetimit Prisma u shty

VENDOSET KOMPETENCA TERRITORIALE

Gjithashtu në të njëjtën datë do të diskutohet për juridiksionin territorial (në lojë Torino, Milano dhe Roma). Kjo është një nga nyjet kryesore të çështjes. Mbrojtja kërkon që gjyqi të zhvillohet në Milano, ku është qendra e Bursës. Ose të paktën në Romë, ku ndodhen serverët e Piazza Affari, ndërsa prokuroria shtyn që gjyqi të qëndrojë në Torino. Ka të ngjarë që Gjykata e Kasacionit të shprehet për këtë çështje.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *