• |
ide | kryesore

UNESCO: Lufta i ka shkaktuar 2.4 miliardë euro dëme kulturës së Ukrainës

-Instant, Lajme, PlanetLufta në Ukrainë ka shkaktuar 2.4 miliardë euro dëme në trashëgiminë kulturore  të vendit dhe ka çuar në rreth 13.9 miliardë euro humbje të të ardhurave të UNESCO-s nga argëtimi, arti dhe turizmi, sipas një raporti të publikuar sot.

Sipas raportit, janë dëmtuar 248 monumente, disa prej të cilave janë shkatërruar plotësisht, veçanërisht në pjesën lindore të vendit.

Pushtimi rus shkaktoi gjithashtu një kolaps të sektorëve të lidhur me kulturën,  duke përfshirë “turizmin, artet, sportet, argëtimin”, me një humbje prej 15.1 miliardë dollarësh,  sipas një zyrtari të UNESCO-s.

“Ne do të mbështesim autoritetet ukrainase në hartimin e një plani kombëtar për rindërtimin e sektorit të kulturës,” tha Azoulay, i cili vlerëson nevojat totale të financimit për rindërtimin në 6.4 miliardë euro.

Shtatë monumente kulturore dhe një vend i trashëgimisë natyrore në Ukrainë janë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, duke përfshirë qendrën historike të Odessa, e cila u kursye kryesisht nga lufta njëvjeçare.4 Comments

  1. Lufta në Irak e Siri ka shkaktuar dëme të jashtezakonshme për kulturën botërore, objekte mijëravjeçare dhe dëshmi të qytetërimit të njerëzimit , por UNESCO që i kish shpallur monument kulture nuk vlerësoi në dollarë këto dëme.

    Pse ky trajtim me dopio-standard?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *