• |
ide | kryesore

“Kumbari” i Inteligjencës Artificiale largohet nga Google dhe paralajmëron për rreziqet që na presin

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Google


Njeriu i shpallur shpesh si kumbari i AI (Inteligjencës Artificiale) është larguar nga Google, duke përmendur shqetësimet mbi vërshimin e informacioneve të rreme, videove dhe fotove në internet dhe mundësinë që AI të përmbysë tregun e punës.

Doktor Geoffrey Hinton, i cili me dy nga studentët e tij në Universitetin e Torontos ndërtoi një rrjet nervor në vitin 2012, u largua nga Google këtë javë, raportoi New York Times.

Hinton, 75 vjeç, tha se ai u largua për të folur lirshëm për rreziqet e AI dhe pjesërisht i vjen keq për kontributin e tij në këtë fushë. Ai u mor në Google një dekadë më parë për të ndihmuar në zhvillimin e teknologjisë AI të kompanisë.

Hulumtimi i Hinton udhëhoqi rrugën për sistemet aktuale si ChatGPT.

Ai i tha New York Times se deri vitin e kaluar ai besonte se Google kishte qenë një “kujdestar i duhur” i teknologjisë, por kjo ndryshoi pasi Microsoft filloi të inkorporonte një chatbot në motorin e tij të kërkimit Bing dhe Google filloi të shqetësohej për rrezikun ndaj biznesit të saj.

Disa nga rreziqet e chatbot-eve të AI ishin “mjaft të frikshme”, tha ai për BBC, duke paralajmëruar se ata mund të bëhen më inteligjentë se njerëzit dhe mund të shfrytëzohen nga “aktorë të këqij”. 

“Kam arritur në përfundimin se lloji i inteligjencës që ne po zhvillojmë është shumë i ndryshëm nga inteligjenca që kemi.”

“Pra, është sikur të kishit 10,000 njerëz dhe sa herë që një person mësonte diçka, të gjithë e dinin automatikisht. Dhe kështu këta chatbot mund të dinë shumë më tepër se çdo person i vetëm.” 

Shqetësimi i Hinton në afat të shkurtër është diçka që tashmë është bërë realitet. Njerëzit nuk do të jenë në gjendje të dallojnë më se çfarë është e vërtetë me fotot, videot dhe tekstet e krijuara nga AI që vërshojnë në internet.

Përmirësimet e fundit të gjeneratorëve të imazhit si Midjourney nënkuptojnë se njerëzit tani mund të prodhojnë imazhe foto-realiste. Një imazh i tillë i Papa Françeskut me një pallto të fryrë Balenciaga u bë virale në mars.

Hinton ishte gjithashtu i shqetësuar se AI përfundimisht do të zëvendësojë punë si ndihmës-avokatët, asistentë personalë, “punë të vështira” dhe potencialisht më shumë në të ardhmen.

Shkencëtari kryesor i Google, Jeff Dean tha në një deklaratë se Google vlerësoi kontributet e Hinton për kompaninë gjatë dekadës së fundit.

“Më kanë shijuar thellësisht bisedat tona të shumta ndër vite. Do të më mungojë dhe i uroj mirë! 

“Si një nga kompanitë e para që publikoi Parimet e AI, ne mbetemi të përkushtuar ndaj një qasjeje të përgjegjshme ndaj AI. Ne po mësojmë vazhdimisht të kuptojmë rreziqet në zhvillim, ndërkohë që inovojmë me guxim.” 

Kjo erdhi ndërsa CEO i IBM, Arvind Krishna, i tha Bloomberg se deri në 30% të roleve në zyrën e kompanisë mund të zëvendësohen nga AI dhe automatizimi brenda pesë viteve.

Krishna tha se punësimi në fusha të tilla si burimet njerëzore do të ngadalësohet ose pezullohet dhe mund të rezultojë në zëvendësimin e rreth 7,800 vendeve të punës. IBM ka një fuqi punëtore totale globale prej 260,000 njerëz.

Muajin e kaluar, Guardian ishte në gjendje të anashkalonte një sistem të vërtetimit të zërit të përdorur nga Services Australia duke përdorur një sintetizues zëri në internet të AI, duke vënë në pikëpyetje qëndrueshmërinë e biometrisë së zërit për vërtetim.

Toby Walsh, shkencëtari kryesor në Institutin e AI të Universitetit të Uellsit të Ri Jugor, tha se njerëzit duhet të vënë në dyshim çdo media online që shohin tani.

“Kur bëhet fjalë për çdo të dhënë dixhitale që shihni, audio ose video, duhet keni parasysh se dikush mund ta ketë sajuar atë.” 

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


1 Comment

  1. Te dish si mendje dhe te kesh mmmundesi si an materiale jan raport i zhdrejt keshtu qqe mos u shqetsoni sa din roboti ddhe sa din njeriu por shqetsohuni ne burimet ekzitennciale te ngeriut te cilat mbahen dhe funnksionojn vetem. Me vlera aftesi dhe drejtesi hak kur nuk zbatohen keto si primare ndergjegja vendin e saj e ze egoja qe sngopet me aasgje dhe. Egoja pa mas perball nje krijimi dhe funksioni me mas perben katastrof ekzistenciale njerzore dhe kjo duhet te jet vertet shkak per frik analiz dhe ndryshim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *