• |
ide | kryesore

Çështja e rrogave/ Berisha: Hapi i parë, vendosja e minimumit jetik prej 200 eurosh

Arkiva, Lajme, Të fundit
Berisha


Ish-kryeministri Sali Berisha në një deklaratë për mediat u ndal tek çështja e pagave.

Berisha tha se hapi i parë drejt rritjes së rrogave duhet të fillojë me vendosjen e minimumit jetik prej 200 eurosh

Pjesë nga deklarata e Berishës: 

Tani kam një problem me rendin e ditës. Çështja e rrogave. Të dashur deputetë, unë do shpreh mendimin tim përpara jush.

Emergjencë e të gjitha emergjencave për mua është votimi i minimumit jetik. Ne, duhet të votojmë minimumin jetik të përllogaritur nga Avokati i Popullit. Avokati i Popullit ka përdorur ekspertët më të mirë dhe ka gjetur se minimumi jetik aktualisht në Shqipëri është 200 euro.

Ndaj dhe ne do të kërkojmë në mënyrë të prerë, hapi i parë drejt rritjes së rrogave duhet të fillojë me vendosjen e minimumit jetik. E kemi premtuar edhe gjatë fushatës. Shqipëria i ka të gjitha kushtet për ta përballur. Minimumi nënkupton që nuk ka shqiptar që nuk do ketë të paktën 200 euro për pagën e tij.

Nuk është e vërtetë se kjo është për 3 milionë shqiptarë, kjo është shtesë mbi pensionet, mbi ndihmën ekonomike, por kjo është plotësisht e përballueshme. Ndaj ne do bëjmë në parlament një betejë të fuqishme për të mos filluar nga rritja e rrogave për deputetët dhe ministrat, por duke filluar me minimumin jetik. Mendoj të përgatisim amendamentin dhe nesër kjo do jetë tema jonë kryesore në parlament.


14 Comments

  1. 10 vjet tu vjedh ridhjerja dhe ska te ndalur,. per te qene korrekt, nga 2005 ne 2013 rrogat u dyfishuan dhe varferia ra ne minimun qe ka qene noi here ne shqiperi. borxhi publik nga 58% ne 2012 ka shkuar ne 138 % pa PP ne 2023.

   shko shih shifrat o shkerbythje e fuges

   1. Ke te drejt.. Kur ishte sala jo vetem qe kishte bollek e pasuri.
    Po per qime nuk ja kaluam edhe gjermaanis.
    Sa inat…….

    1. sot je minus 500 mije vete nga 2012. dhe jo 500 mije pensioniste por 500 mije krahe pune moshe e re .
     sic duket qimja qenka zhdukur fare ja kemi kaluar zvicres dhe dubait me mireqenine e rritur nga 2012 e qimes

     shko bej cicin kurvicke e fuges

  2. Nëse Berisha nuk do të merej me luftën kundër “peng Bashës”, “Lul bravës,”, “Ali Bashës” apo “Ali beut” po pikërisht me ate që ju intereson më shumë shqiptarëve para zgjedhjeve, sigurimi i minimumit jetik prej 200 eurosh për cilindo qytetar shqiptar, në mos do të fitonte PD gjysmat e bashkive, sëpaku do të fiitonte në tre katër qytetet kryesore, përfshirë Tiranën.
   Në shumicën e shteteve të BE minimumi jetik për çdo shtetas është mbi 700 euro për person e në kushtet e inflacionit nga pandemia e lufta në Ukrainë, duke llogaritur edhe 14 rrogat në vit e rimbursimet, ka shkuar deri në 1000 euro për person.

   1. berisha e sqaroi punen u bene kuvende dhe votime, ishte rama qe i mbajti me KQZ KAS gjykata , me taulant ballen , nikollen , pra rama i mbajti me zor bashen, alibeun bardhin etj.

    per te gjithe nuk ka asnje pike dyshimi se Opozita e ka sqaruar gjendjen brenda saj,
    artificat me burrin e marsides, vellain e burrit te marsides, lul braven etj i ben rama

    sa per doktorin qeveria e tij 2005 2009 ishte qeveria me e mire ne shqiperi pluraliste nga 1990 e deri me sot , asnje qeveri nuk ka performancen e Berishes dhe rezultate e saj ne ekonomi politike, rend ne teresi eshte me e mira.

    po sklleverit moderne nuk jane ne gjendje per te menduar sepse nuk i le skllaverimi mendor

 1. Kemi një afeksion për të brohoritur më të fortin. Shoqëria shqiptare është e skllavëruar, shitet e blihet,atehere i shte programi Rrumpallhone salihu tani e kuptoje cfare eshte minimumi jetik

  1. Sot e gjithe diten Rama eshte me i forti , Keto fjale i ke per veten.

   Po te ishte Berishame i forti , sot do kishim hyre ne BE sic hyme ne nato e sic levizim pa viza sot.

   Ridhjerja nga 2009 me qarkun e fierit te rames e deri me sot i eshte larguar europes,Sot jemi shok te ngushte me Erdoganin, Vucic. Atehere vinte Bush, Klinton, Merkel, e gjithe europa, pa na pasur nevojen per te prituar afganet apo per te hedhur poshte open balkans

   Rama sot eshte me i forti me polici me administrate me banda. me opozite te emeruar ne kqz, me kryetar e me vule te falur.

   Ndersa ju fugshqyerit keni nje afeksion te tmershem ne obsesion per ti bere llape bythes me mut dhe sperme t fuges, veliajt rames, bejkos, gazbardhit e cdo perversi tjeter te pushetit dhe sidomos tom doshit si me i hurit dhe litarit tek bandat e rames.

   ju kur flisni ju nxjerr goja me pavetedije cfare monstrash jeni vete, sa te frustruar e te shtypur

 2. O sali. Mos na bej propgand. Per te harruar shkerdhimin qe pesove ne 14 maj.
  Hapu rruge te rinjve. Lere partin te mari frym. Se do veni me keq ne 2025. Do katandiseni me 10 deputet.
  Po aq te ben ty. Mjafton te jesh ti deputet dhe muli.
  Te tjerave varu teneqn.

   1. I pa emër 16:51 duket se je patronazhist.Nuk ke sesi t’a dish që Berisha e ka thënë në çdo takim elektoral.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *