• |
ide | kryesore

Daniel Serwer: Pse sulmi i SHBA ndaj Kurtit nuk ka logjikë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
SerwerAnalisti amerikan Daniel Serwer, një nga njohësit e mirë të zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor ka komentuar ngjarjet e së premtes në veri të Kosovës si dhe kritikat amerikane ndaj Qeverisë së Albin Kurtit. Serwer thotë se logjika e Kurtit qëndron, por ka vënë në dyshim kapacitetet e qeverisë së Kosovës për të realizuar qëllimet.

“Nuk jam i vetëdijshëm për mendimet aktuale të kryeministrit Kurti për çështjen specifike të kryetarëve të komunave. Por ai është një liberal demokrat i vendosur që beson në të drejta të barabarta sipas ligjit. Ai është gjithashtu një nga ata që unë i quaj “sovranistë”. Kurti beson se Kosova është dhe duhet të veprojë si një shtet sovran. Këto dy karakteristika e bëjnë vendosjen e kryetarëve të bashkive një lëvizje logjike. Megjithatë, vetëm logjika nuk mund të diktojë politikën. Aftësia gjithashtu ka rëndësi”, – ka shkruar Serwer.

Profesori amerikan thotë se Kurti është i kufizuar për nga numri i forcave policore për t’u përballuar dhunën e serbëve lokalë kundër kryetarëve të komunave dhe se ka përkrahje shumë të vogël për vendosjen e tyre nëpër objekte të komunave.

“Ai është i kufizuar në dy mënyra: Kosova ka forca të kufizuara policore në dispozicion për t’u marrë me dhunën serbe kundër kryetarëve të komunave dhe padyshim që ka një mbështetje shumë të kufizuar ndërkombëtare për instalimin e tyre”, – ka shkruar Serwer.

Analisti shkruan se SHBA-ja ka kapacitetet e duhura, por sipas tij amerikanëve iu mungon logjika. Serwer thotë se SHBA-ja mund t’ia vështirësojë jetën Kurtit, por qëndrimi i tyre për zgjedhjet në veri nuk qëndron.

“I përkrahni të drejtat e barabarta, por si e kundërshtoni vendosjen e zyrtarëve të zgjedhur për shkak të përkatësisë së tyre etnike? Si e dënoni veprimin e policisë për të mbrojtur kryetarët e zgjedhur, por jo rebelët që i sulmuan? Si pretendoni se marrëveshja e normalizimit, e cila përfshin një zotim për të mos përdorur forcën ushtarake, është ligjërisht e detyrueshme, por nuk e pengoni mobilizimin serb të forcave të saj të armatosura në përgjigje të një konflikti politik brenda Kosovës?”, – ka shkruar Serwer.

SHKRIMI I PLOTE

Sekretari i Shtetit Blinken shkroi sot në Twitter: “Dënojmë fuqishëm veprimet e Qeverisë së Kosovës që po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin. I bëjmë thirrje kryeministrit @albinkurti që të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të rifokusohet në Dialogun e lehtësuar nga BE”.

Ky dënim ishte në përgjigje të qeverisë së Kosovës që vendosi kryetarë të zgjedhur të komunave në 4 komuna me shumicë serbe në veri të Kosovës. Popullsia serbe pothuajse tërësisht i bojkotoi zgjedhjet, nën presionin e Beogradit. Amerikanët i kishin mbështetur zgjedhjet pa kritikuar Beogradin, por më pas kundërshtuan marrjen e detyrës nga kryetarët (shqiptarë). Ndërsa senatori Murphy ka pohuar se lëvizja e Kurtit ishte e papritur, kryeministri e bëri të ditur këtë dy ditë më parë.

Asnjë dënim nga SHBA për lëvizjet e Serbisë

Autobusët e serbëve nga Kosova po transportoheshin sot për në Beograd, pa pengesa, për tubimin e Presidentit Vuçiq mbrëmjen e sotme. Në të njëjtën kohë, Beogradi i ka vënë forcat e tij të armatosura në gatishmëri, në kundërshtim të qartë dhe të qartë me marrëveshjen e normalizimit të sponsorizuar nga BE-ja që supozohet se ka pranuar. Ajo gjithashtu ka mobilizuar banditët e saj në veri të Kosovës për të penguar fizikisht ardhjen e kryetarëve të zgjedhur atje.

Nuk ka pasur asnjë dënim të SHBA-së për lëvizjet e Serbisë, por vetëm të Kosovës. Uashingtoni në thelb ka braktisur çdo pretendim të neutralitetit dhe ka miratuar disa nga prioritetet e Beogradit si të tijat. Kjo nuk është e vërtetë vetëm për vendosjen e kryetarëve të komunave, por edhe për Asociacionin e propozuar të Komunave me Shumicë Serbe brenda Kosovës dhe iniciativën e Ballkanit të Hapur që Serbia po promovon për të zgjeruar kontrollin e saj mbi serbët në vendet fqinje. Mbështetja e synimeve etnonacionaliste të “botës serbe” të Beogradit është bërë politika e Uashingtonit për Ballkanin.

Kurti e ka logjikën, por a ka aftësinë?

Nuk jam i vetëdijshëm për mendimin aktual të kryeministrit Kurti për çështjen specifike të kryetarëve të komunave. Por ai është një liberal demokrat që beson në të drejta të barabarta sipas ligjit. Ai është gjithashtu ajo që unë do ta quaja një “sovranist”. Kurti beson se Kosova është dhe duhet të veprojë si një shtet sovran. Këto dy karakteristika e bëjnë vendosjen e kryetarëve të bashkive një lëvizje logjike.

Megjithatë, logjika e vetme nuk mund të diktojë politikën. Aftësia gjithashtu ka rëndësi. Ai është i kufizuar në dy mënyra: Kosova ka forca të kufizuara policore në dispozicion për t’u marrë me dhunën serbe kundër kryetarëve të komunave dhe padyshim që ka shumë të kufizuar mbështetjen ndërkombëtare për instalimin e tyre. Një vend i vogël si Kosova nuk mund të përballojë të veprojë pa vetëdije për kufizimet e veta.

Amerikanët kanë aftësi, por u mungon logjika

Amerikanët mund t’ia vështirësojnë jetën e Kurtit. Por pozicionit të tyre i mungon logjika. Si i mbështesni zgjedhjet dhe jo rezultatet e tyre legjitime? Si i përkrahni të drejtat e barabarta, por si e kundërshtoni vendosjen e zyrtarëve të zgjedhur për shkak të përkatësisë së tyre etnike? Si e dënoni veprimin e policisë për të mbrojtur kryetarët e zgjedhur, por jo rebelët që i sulmuan? Si pretendoni se marrëveshja e normalizimit, e cila përfshin një zotim për të mos përdorur forcën ushtarake, është ligjërisht e detyrueshme, por nuk e pengon mobilizimin serb të forcave të saj të armatosura në përgjigje të një konflikti politik brenda Kosovës?

Shtetet e Bashkuara pretendojnë se mbështesin të drejta të barabarta dhe respekt për sovranitetin dhe integritetin territorial të të gjitha shteteve ekzistuese në Ballkan, por duhet të nxjerrin edhe përfundime logjike.6 Comments

  1. Amerika hyri ne kosove qe mo’s lejonte hyrjen e Shqiperise dhe Turkish qe do te conte ne bashkim kombetar.Amerika na shkaterroi cdo gje dhe na shpopulloi. Anglo Amerikanet Jane Armiqte me te rrezikshem te Shqiptareve

  2. Serbia ka nje borxh te trasheguar ndaj SHBA nga koha e ish Jugosllavise. Trepcja dhe Veriu i Mitrovices eshte “monedha” qe me gjasa Amerikanet, Serbet dhe Shqiptaret ( kupto Thaci dhe Rama) jane ujdisur mes veti meqe ndajne nje te perbashket te madhe: korruptimin e rende ne shtetet ku sundojne, me perjashtim te “ish te luftes” qe Evropa i mban ne Hage. Pra nuk eshte aq pa logjike logjika Blinkeniste apo dufi i ashper i Rames kunder Kurtit. Ne fund te fundit Kurti eshte pasqyra ku Rama sheh veten e vet sic eshte – i korruptuari i fundit i enverizmit shqiptar.

    1. Vërtetë e kemi parë Amerikën si shpëtimtare dhe si mbrojtëse e Shqiptarisë por kjo ka ndodhur në kohë të largët.Flas për vëndin tonë. Tradhëtia më e madhe angloamerikane ishte gjatë luftës së II botërore që na lanë në kampin komunist.Dhe tani që promotorja në shkatërrimin e pluralizmit e demokracisë. Ndërhyrja brutale në eleminimin e opozitës flet vetë. Mbështetja ndaj diktatorit Rama e instalimit të neodoktaturës vepër e tyre. Dhe një zë kundër që është duan t’a shuajnë.Dhe për Kosovën vërtet që ndihmuan për t’a çliruar por qëllimi ka qenë diku tjetër siç thotë dhe Ladi.Por çudia më e madhe është që janë protagonistë të majtët Amerikanë.

  3. Problemi i madh eshte qe SHBA nuk ka nje politike te jashtme, varet nga nje sekretar shteti qe vetem merr rrogen dhe kur deklaron dicka eshte budallallek.

    Prandaj rusi nisi sulmin pasi politika e deshtimit amerikan eshte sheshit.

    Sa larg Kisingerit, Ollbrajtit eetj.

  4. Lufta I nteresit me luften e te drejtave Jan dy te kunder ta. Ceshtja eshte SE kush triumfon. Kjo merr pergjigje TEK krijimi dhe udhezimi hyjnor mu funksionin per sukses adekuat e kA VETEM e drejta premed vlera e gamut FUQI on unite et prollon burime zgjillje sh vlerash plot qartesi gjalleri siguri shpres

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *