• |
ide | kryesore

Çfarë ndodhi?/ SHBA zbut tonet me Kurtin: Ai është partneri ynë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
SHBAAtëherë kur thuhej se do të kishte sanksione të reja për Kosovën dhe shpallje non grata për krerët e saj, nga SHBA vijnë tone më të zbutura. 

“Kurti është partneri ynë. Ai ndonjëherë është partner i vështirë, por është partner. Kosova është partneri ynë. Serbia është partneri ynë. Pra, në të ardhmen duam të përfitojmë nga marrëdhëniet e mira që kemi me Kosovën dhe përmirësimin e marrëdhënieve që kemi me Serbinë”.

Këto janë fjalë të të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar në një intervistë për Zoran Korac, themelues dhe drejtor i Institutit për Politikë dhe Ekonomi të Evropës Juglindore (IPESE) me seli në Beograd.

Sipas Escobar që dukshëm ka zbutur gjuhën, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të avokojnë për përparimin e Ballkanit Perëndimor dhe ta shohin atë si një zonë me mundësi të jashtëzakonshme që duhet të integrohet plotësisht në Bashkimin Evropian. “Nëse Shtetet e Bashkuara do të kishin një rol më të madh në vendimmarrje, deri në vitin 2030, i gjithë rajoni do të ishte brenda Bashkimit Evropian”, – tha Escobar.

Ai thotë se sheh një të ardhme shumë pozitive për Serbinë dhe rajonin në tërësi dhe dëshiron që Serbia të jetë më e fortë “në komunitetin e miqve që SHBA ka në Evropë”. Kur është fjala për marrëdhëniet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Eskobar thekson se është e nevojshme që pa vonesë të fillohet procesi i zbatimit të Bashkësisë së Komunave Serbe.

“Në Ohër arritëm një marrëveshje. Një marrëveshje ligjërisht e detyrueshme që hapi derën për një marrëdhënie paqësore, konstruktive dhe të parashikueshme ndërmjet Serbisë dhe Kosovës sipas rregullave evropiane. Kur u larguam nga Ohri, u larguam optimistë. Në dy muajt pas asaj marrëveshjeje, kemi pasur shumë kriza politike dhe do të thoja se të gjitha ishin të parashikueshme dhe mund të shmangeshin.

Pra, ne duhet të gjejmë një mënyrë për të de-përshkallëzuar proceset menjëherë, për të de-përshkallëzuar situatën dhe menjëherë të kthehemi në fokusin e zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit. Për Serbinë kjo do të thotë t’i jepet fund bllokimit të integrimit evropian dhe ndërkombëtar të Kosovës. Për Kosovën kjo nënkupton fillimin e procesit të zbatimit të Bashkësisë së Komunave Serbe. Duhet të punojmë menjëherë për të dyja gjërat” – tha i dërguari i SHBA.

“Më duhet ta bëj të qartë një gjë: zoti Kurti është partneri ynë. Ai ndonjëherë është një partner i vështirë, por ai është një partner. Kosova është partneri ynë. Serbia është partneri ynë. Pra, në të ardhmen duam t’i shfrytëzojmë marrëdhëniet e mira që kemi me Kosovën dhe përmirësimin e marrëdhënieve që kemi me Serbinë për të gjetur një mënyrë, për të gjetur një mënyrë reciprokisht të pranueshme dhe reciprokisht të dobishme në mënyrë që të dyja të jenë pjesë e Bashkimit Evropian. së bashku.

Dhe jo vetëm kaq, por që të dyja të ndihmojnë në hapjen e derës së integrimit për pjesën tjetër të rajonit. Pra, ne duam të përdorim marrëdhënien tonë të mirë për të ndihmuar në ndërmjetësimin në të ardhmen” – thotë Escobar. ©LAPSI.al16 Comments

 1. Shqiptarët duhet të mësojnë të thonë “jo” kur cenohet interesi i vendit, duke ruajtur dinjitetin përballë miqve apo dashakeqëve të tyre, në mënyrë që të respektohen kur respektojnë veten.

  Kjo është sjellja e njerëzve dhe popujve të qytetëruar e jo “lepe-peqe” ndaj gjithkujt.

 2. Mos!, do na merziten tash Ramushrat(te dy), Milaim Zezrat,Mero Gazrat, dhe disa komentues qe flasins shqip por pike gjaku shqiptar nuk i gjen ne venat e tyre ( e kam fjalen per disa minisghengenista fashiste qe bejne percarje prej vitesh-lloj lloj percarjesh, krahinore, fetare, Shqiperi-Kosove, politike,etj etj),dhe per fat te keq akoma “punojne”,akoma paguhen me taksat e shqiptareve e bile disa prej tyre i kemi figura publike. Albin me cdo menyre mbroj aleancen me Ameriken, dhe kundershtoji e mos i degjo vetem ne rastet serioze (per Asosacionin psh)por gjithmone me gjuhe diplomatike,dhe duke ia bere me dije cdo anetari te VV qe te kontrolloje gjuhen kur flet ne publik e mos te barazoje Ameriken me Essobarin e Hill. SHBA-SHQIPERI KOSOVE trekendeshi qe sdo e thyejne dot askush,as armiqte e jashteme, as paret serbe, dhe as gjakprishurit e Mero BAzes e Milam Zezes

  1. Bravo Arbër! Ashtu është, Escobar nuk përfaqëson ShBA, por atë fraksion të rrezikshëm sorrosian në qeverinë amerikane, që jo vetëm janë antikosovarë dhe antishqiptarë, por edhe anti-amerikane.

   Escobar, Blinken, Grenell, “biden” janë pjesë e një sekti sorrosian që e ka kapur për fyti ShBA dhe duan t’a shkatërrojnë komplet atë, sado e pabesueshme duket. Pasojat e veprimeve shkatërruese të këtij sekti po i shohim përditë në jetën amerikane, për ditë !!!

   1. Dakord me ty jam. Vetem se per Biden mendoj se koncensione apo perkrahje Sorrosit mund ti beje ne 1 milion gjera e menyra te tjera, kryesisht ne SHBA,apo edhe diku tjeter ne bote, por jo per Kosoven, sepse ka lidhje emocionale me Kosoven e shqiptaret ne pergjtihesi. Bile ne vizitene fundit ne Kosove, i emocionuar pati theen qe cdo Biden i ri qe lind, do e vizitoje kete vend(Kosoven.Edhe Shqiperine po e ndihmon,kryesisht ushtrine shqiptare, Por mbingarkesa ne pune(ku si del kohe me u marr me ne), mosha,pak demenca, bejne qe ai “informacionin” per Kosove e Shqiperi e merr nga nenpunesit e tij, si Escobari psh, qe per fat te keq si te blere nga serbet, do e keqinformoje

    1. Ti je tipik rrot kari kosovar qe vetem di te besh gojore amarikaneve dhe gjithe robqirave qe popullojne ate toke.

     Biden eshte zar I cifuteve dhe I perfshire ne 500 scandale korrupsioni dhe abuzimesh, nderkohe ky idiot thote qe Biden ka lidhje emocionale me shqiptaret.

     Mos te permendim faktin qe Biden eshte me demence dhe presidenti eshte nje kukull ne dore te fondeve gjigande te investimit si Black Rock.

     E pe Albin Mr Been-in qe doli me flamurin e gayve dje???

     O kar vetem shqiptaret dhe nje program I qarte industrial ushtarak I shpeton shqiptaret, asgje tjeter.

     1. Mos me fol me ate gjuhe qe ta ka mesu prostituta qe ke ne shpi(ajo e vjetra, jo reja), Mos mu hiq si patriot ti qe je edhe nazist edhe bolshevik pro rus. Vetem kur sheh keto specie si ti, qe nga pro gjerman (aq sa me krenari deklarohet si Nasist) behet ne bolshevik, proo rus i thekur, kupton cfare karakteri ke ti. Rri urte nasist,dhe mos mu drejto me ate gjuhe me, se do ta nxjerr emrin dhe mbiemrin ketu te shohim pastaj si hiqesh diku tjeter e si flet ketu. Po me detyron nazsito fashist, se as une skam qef te bie ne nivel te zagareve si ti

     2. O specie e peshtire,qe duke lexu nje libver ndryshon qendrimet ne ekstremin tjeter, e mos te flasim qe gjithe njohurite i ke mesu nga Youtube. Biden ka lidhje emocionale me Kosoven,per shkak te djalit te tij qe s;jeton me,dhe ka punu dhe e ka dash aq shume Kosoven, sa eshte i vetmi i huaj qe i quante serbet publikisht kriminela. E kur i biri nuk jeton me, e Kosova ia ka nderu edhe me nje memorial, atehere normal qe une i besoj loteve te Biden qe pasi na falenderoi 4 here rresht, e tha ate fjali qe thashe me heret, Po kur sdi ti b** e zgjut, mos bej si i ditur, dhe per here te fundit po ta perseris, mos mu drejto me ate gjuhe me. Pusht gjakprishur!

 3. do ta shofim se sa aleat i SHBA eshte Al Bini ,shume shpejt Prejashtimi nga Defender 2023 flet me shume …

  1. Ndryshuan mendim sepse opinioni i shëndoshë mbajti qëndrim.Dhe vetë përfaqësues nga PD duke përfshirë kongresmenë e senatorë shprehen haptas kundërshtimin e tyre për të gjitha veprimet e DSH që është bërë fole e Sorros.Po ashtu përfaqësues të shtypit u pozicionuan tepër kritikë.Por dhe qëndresa e Z.Kurti dhe mbi të gjitha zbatimi i tij i ligjit në mënyrë korrekte bëri të vetën.Por dhe pozicionimi e shteteve Europiane e të përfaqësuesve në parlament ndikoi dukshëm në çmenduri “Amerikane”të majtistëve Sorrosiane në DSH.

 4. Kjo qe ndodhi sot me kosoven duhet te jete nje mesim i madh per kombin shqiptare.USA eshte nje shtet shumekombesh dhe si e tille,kurre nuk dihet si kush mer pushtetin dhe dominimin e pushtetit ne usa,kush kombesi dhe nga cfare kontinenti jane.Popullsia ne usa po anon nga latinet,afrikanet dhe aziatiket.Te gjithe keta aspak miqesor me kombin shqiptare dhe jo me te na ndihmojne nga coptimi i trojeve tona.Europianet po zvogelohen gjithnje dhe me shume.Kohet kur dominonin europianet shtepine e bardhe ka ikur.Qe fati jone qe me 1913 dominonin pushtetin ne usa europianet,por por e theksoj me te madhe kombi shqiptare ne ate kohe kish burra shteti vertet patriot .Qe fati i kosoves me 1990 qe po ashtu pushtetin ne usa e kishin europianet dhe po ashtu po e theksoj,pothuaj gjithe populli kosovar e donte lirine e tij dhe dhe donte ta shporrte pushtusin serb nga trojet gje qe na dhane lirine e kosoves.Shqiptaret nga 1945 deri me sot ne pushtet kane pasursharlatane,te paafte,hajdut qe pa frik mund ti quash tradhetare te kombit te vete,qe per pushtet,me shume kane bere cu kane thene te huajt,pa arsyetuar qe kane vene ne rrezik teresine territoriale te vendit, nga synimet grabitqare te fshqinjeve sllavo grek ,qe kane punuar dhe punojne te gjejne momentin e duhur tu versulen tokave shqiptare.,Keta te tre pushtetare e shpartalluan ushtrine shqiptare e carmatosen vendin sa sot sharlatane analiste si haxhiu,zeka,baze,nazarko dhe shume qelbesira analiste ne portalet dhe tv shqiptare,qe ne fshehtesi kane coptimin e kosoves,na interpretojne se nese do eskobari apo hilli tja japi serbise veriun e kosoves ,tja japin , se ata na sollen lirine dhe ata na i marin kur te duan .Shqiptare ka ardhur koha te qerrojme keta politikan sharlatane ,si dhe keta analiste tradhetare te zgjebosur dhe te veme ne krye te kombit te veme patriot te vertet,qe e duan vendin e tyre,qe e duan lirine e vendit te tyre dhe qe sakrifikojne jo vetem pushtetin e tyre, ekonomine e tyre,por dhe jeten per vendin e tyre.Kjo qe po i ben eskobari,hilli dhe ata perendimore,qe po i bejne trysni Albin Kurtit eshte sinjali SOS per kombin shqiptare.Te armatosim vendin te mobilizojme ushtrine ,ta bejme te detyrushem dhe ti bejme balle vendit vete me forcat tona.Shqiptaret kane plot vende qe e ndihmojne shqiperine me arme dhe nga me modernet,vetem duhet nje qeveri patriotesh.Mjafton te te studjojme historine e shtetit te Izraelit si kane vepruar ata qe i bene balle fqinjeve te tyre qe ishin dhe jane po aq te etur sa fqinjet e shqiptareve per te zhdukur egzistencen e Izraelit.Ne Izrael eshte rekrutimi i detyrushem per ushtare,buxheti eshte shume i larte per armatimin dhe ushtrinesi dhe ne rast nevoje apo lufte nga 16 deri 65 mobilizohen menjehere.Vetem keshtu dhe ne shqiptaret do i mbrojme tokat tona,jetet tona nga pushtusit fqinje.Para shqiperia ka patur lume.Vetem 11 vjetet e rames jane futur ne shqiperi nga emigracioni ,droga,trafiqet mbi 35 miljard euro.Vetem vjedhet e pushtetareve jane mbi 20 miljarde euro,pa llogaritur te ardhurat nga taksat dhe ekonomija e vendit.

  1. Te luftoje niko peleshi arqen arixhiu beqe debili rrakacolli vasilika fela jorgo pallkari kari pidhi etj nuk me ha kari per fatet e qelbistanit qe ka dale si kurve semafori.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *