• |
ide | kryesore

Italia vajton dhe pyet: Kush do ta trashëgojë perandorinë Berluskoni

Arkiva, Kryesore, Planet
BerluskoniItalia mbajti një funeral shtetëror për ish-kryeministrin Silvio Berluskoni, ku morën pjesë liderë politikë, familja e tij dhe një varg ish-të dashurash.

Mijëra njerëz u mblodhën në sheshin kryesor të Milanos për t’i dhënë lamtumirën e fundit këngëtarit të dikurshëm të anijeve, i cili udhëhoqi Italinë pa përvojë paraprake politike dhe ndërtoi një perandori mediatike.

Ndërsa arkivoli i Berluskonit hyri në katedrale, ata brohorisnin: “Silvio do të jetë gjithmonë presidenti ynë”. 

Pati flamuj, lot dhe duartrokitje.

Kryepeshkopi i Milanos drejtoi funeralin, në një katedrale të mbushur me 2000 të afërm, miq, aleatë dhe rivalë nga politika dhe biznesi italian. Lideri hungarez Viktor Orban dhe Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, ishin ndër figurat e pakta nga skena botërore.

“Të jesh i lumtur do të thotë të duash festat, të shijosh jetën në maksimum dhe të kesh sens humori”, tha Kryepeshkopi Mario Delpini në një predikim që përmblidhte jetën e mrekullueshme të katër herë kryeministrit.

Berluskoni ishte një figurë përçarëse për italianët dhe i njohur jashtë vendit për shakatë e tij të vrazhda dhe të ashtuquajturat parti bunga-bunga.

Lexo më tej: Lapsi Videos/ Si hyri në histori Berluskoni për festat “bunga bunga” 

Në rreshtin e parë të katedrales ishin pesë fëmijët e tij, të cilët janë katapultuar në qendër të vëmendjes, si pjesë e një historie të pashmangshme vazhdimësie.

Gjatë jetës së tij, Berluskoni grumbulloi një perandori të madhe që përfshinte median, pasuritë e paluajtshme, financat, kinemanë, sportin si dhe një parti të fuqishme politike që është pjesë e qeverisë aktuale të Italisë.

Ai ishte një nga njerëzit më të pasur të Italisë. Sipas Forbes, asetet e tij të biznesit kapin vlerën e rreth 6.5 miliardë dollarë.

Por ai kurrë nuk tregoi publikisht se kush duhet të drejtojë perandorinë e biznesit pas vdekjes së tij dhe ka gjithashtu pyetje të mëdha mbi të ardhmen e partisë Forza Italia që ai krijoi.

Berluskoni ka dy fëmijë nga martesa e parë dhe tre nga e dyta. Të gjithë ata kanë aksione në Fininvest, kompania e tij mëmë.

E ardhmja e interesave të tij të biznesit ka të ngjarë të varet nga mënyra se si ai ka zgjedhur të shpërndajë 61% të aksioneve që kishte në Fininvest.

A do të ketë pjesë të barabarta për të gjithë, apo më shumë për dy fëmijët më të mëdhenj, Marina dhe Pier Silvio, të cilët kanë mbajtur role drejtuese në perandorinë e biznesit që nga fillimi i viteve 1990?

(Berluskoni me gruan e tij të dytë, Veronica, dhe tre fëmijët e tyre, Luigi, Eleonora and Barbara)

Pasuri të tjera me vlerë janë padyshim vilat e shumta luksoze të Berluskonit. Ato mund të jenë të ndërlikuara për t’u kaluar tek pasardhësit e tij në mënyrë të barabartë.

Vila e tij San Martino në Arcore, në veri-lindje të Milanos, mbulon 3,500 m2 dhe daton në shekullin e 18-të. Ai gjithashtu ka shtëpi në Liqenin Maggiore, në Romë, Kanë, Karaibe dhe gjetkë.

Xhevahiri në kurorën e pronave të Berluskonit është Villa Certosa, një rezidencë në Sardenjë që ai bleu në vitet 1970.

Ai priti liderët botërorë atje, nga Vladimir Putin te George W. Bush. Vila ka 126 dhoma dhe duket si një park tematik, duke përfshirë një vullkan të rremë që shpërthen llavë. Vlera e tij vlerësohet në 259 milionë euro.

Njerëzit e afërt me familjen e kanë përshkruar Berluskonin si personin që i mbajti fëmijët e tij të bashkuar.

Nuk ka pasur asnjë mosmarrëveshje deri më tani se kush e merr perandorinë, që pritet t’i bjerë fëmijës së tij më të madh, Marinës, 56 vjeçe, e konsideruar më e afërta nga të pestët me babain e saj.

Pyetja kryesore është nëse ai unitet familjar mund të ruhet tani që Berluskoni është larguar dhe çfarë ndikimi mund të ketë në të ardhmen e perandorisë së tij të biznesit.

(Vajza e madhe e Berlusconit, Marina (majtas) konsiderohej më e afërta nga pesë fëmijët e tij. E dashura e tij Martina Fascina është në të djathtë të saj)

Vdekja e tij mund të jetë katastrofike për të ardhmen e partisë së tij politike. A mund të mbijetojë Forza Italia pa krijuesin e saj karizmatik, apo mund të shpërbëhet brenda disa muajsh?

Ai ishte lideri i fundit populist, dhe çuditërisht, partia që ai krijoi u formua tërësisht rreth personalitetit të tij.

Krahu i tij i djathtë, ministri i jashtëm Antonio Tajani, ka mohuar kategorikisht se e ardhmja e saj është në rrezik: “Është e paimagjinueshme që partia të zhduket.” 

Por pjesa e votave të Forza Italia tashmë kishte rënë në 8% në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit të kaluar.

Shumë italianë që e mbështetën partinë e bënë këtë sepse ishin besnikë të Berluskonit dhe do të jetë e ndërlikuar të caktohet një pasardhës që ata do të duan.

Në realitet, anëtarët e partisë ndoshta do të shikojnë nga familja Berluskoni për të marrë një vendim.

A do të duan të vazhdojnë të investojnë në krijimin politik të babait të tyre dy më të mëdhenjtë, Marina dhe Pier Silvio, apo do të mbyllin rubinetin financiar dhe do të minimalizojnë humbjet e tyre?

(Pier Silvio Berlusconi drejton anën komerciale televizive të Holding Fininvest të familjes)

Pa mbështetjen e tyre financiare, Forza Italia nuk ka asnjë shans për të mbijetuar. Berluskoni financoi shumë partinë e tij. Thuhet se i injektoi asaj gati 100 milionë euro.

Ka disa spekulime se Marina mund ta pasojë atë si drejtues, por tani për tani kjo mbetet një thashethem. Ajo shihet më shumë si një operatore e prapaskenës.

Një tjetër e panjohur është partnerja e Berluskonit, Marta Fascina, e cila është 53 vjet më e re. Ajo është deputete në partinë e tij dhe ka thënë disa herë se “pasioni i saj është politika dhe është rritur me mitin e Silvio Berluskonit”. 

Vajza e madhe e Berluskonit thuhet se bllokoi planin e tij për t’u martuar me të vitin e kaluar. Pra, ka një paqartësi mbi rolin e ardhshëm të zonjës Fascina në festën e partnerit të saj të ndjerë.

Një gjë është e sigurt: nëse Forza Italia thyhet, do të ishte një problem i madh për anëtarët e tjerë të qeverisë së koalicionit të kryeministres Giorgia Meloni.

Paqëndrueshmëria politike vihet re pas ditës së zisë kombëtare të së mërkurës.

Në një vend kaq të njohur për krizat e rregullta politike, një kolaps i qeverisë i shkaktuar nga shpërbërja e një prej partnerëve të koalicionit nuk duket një skenar aq i pamundur.

Deri më tani, fëmijët e Berluskonit i janë shmangur vëmendjes. Por vdekja e tij mund t’i detyrojë ata të dalin nga hijet për të marrë frenat e perandorisë së tij.

Berluskoni kishte probleme shëndetësore prej vitesh, kështu që ka të ngjarë që ai dhe fëmijët e tij ta kenë menduar mirë këtë.

Ata mund të zgjedhin një tranzicion të lehtë të paralajmëruar nga motra e tyre më e madhe Marina, në vend që të hyjnë në një betejë që mund të shkojë keq.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 1 Comment

  1. “Jam kosovar…”/ Dokumenti amerikan i vitit 1995: Berisha kërkonte për Kosovën autonomi nën Serbinë, Meksi pavarësi!Ky eshte salih karaxhic berisha patrioti prej letre qe sot e quan veten Koqevar,cecene e shpellkare ky domument tregon se cfare ka qene ne gjendje te beje salihu per vellezerit e tij Serb
    Lapsi ne hall te madh per pasurine e Berlusconit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *