• |
ide | kryesore

Kthehet Trofeu Silvio Berlusconi: nuk do të jetë më Juventus, por në 8 gusht përballë Milan do të jetë Monza

-Instant, Sport
Silvio BerlusconiMilan dhe Monza kanë lajmëruar fillimin e ‘Trofeut Silvio Berlusconi’, edicioni i parë i të cilit do të zhvillohet më 8 gusht në stadiumin U-Power. Në sezonet në vijim do të ketë një alternim të stadiumeve të dy klubeve, në të cilat do të luhet ndeshja. Kjo nismë synon të nderojë dhe të mbajë gjallë kujtimin e presidentit Silvio Berlusconi, i cili shkroi faqe të pashlyeshme në historinë e të dy klubeve. Trofeu Berlusconi në fakt është luajtur edhe më parë, por diskutohej gjithnjë nga Milan e Juventus, deri kur u ndalua.

Ai ishte pronar i Milan për 31 vjet, nga viti 1986 deri në 2017, me një palmares prej 29 trofesh. Berlusconi fitoi 8 kampionate, 1 Kupë Italie, 7 Superkupa Italiane, 5 Liga Kampionësh, 2 Kupa Interkontinentale, 1 Kupë Botërore për Klube dhe 5 Superkupa Evropiane. Silvio Berlusconi ishte presidenti më i suksesshëm në historinë e Milanit. Më pas, më 28 shtator 2018, me vullnetin e tij, Grupi Fininvest bleu Monzën, në atë kohë në Serinë C. Më 8 qershor 2020 AC Monza u kthye zyrtarisht në Serinë B pas 19 vitesh. E më 29 maj 2022 fitoi promovimin e parë historik në Serie A, duke luajtur një sezon të jashtëzakonshëm. Në fakt ai arriti shpëtimin 6 javë më herët, duke përfunduar në vendin e 11-të me 52 pikë, më e mira e sapograduar në pesë kampionatet e mëdha evropiane.

KOMUNIKATA E MILAN

“Në emër të Silvio Berlusconit, AC Milan dhe AC Monza njoftojnë vendimin për të rivendosur “Trofeu Silvio Berlusconi”, një ndeshje miqësore të cilën dy klubet e dashura nga Presidenti do ta luajnë çdo vit dhe edicioni i parë i së cilës do të zhvillohet në datën ‘8 gusht. Ndeshja do të jetë Monza-Milan, në stadiumin U-Power në Monza, me fillim në orën 21:00. Në sezonet në vijim do të ketë një alternim të stadiumeve të dy klubeve ku do të luhet ndeshja. Kjo iniciativë dëshiron të nderojë dhe të mbajë gjallë kujtimin e presidentit Silvio Berlusconi, i cili shkroi faqe të pashlyeshme në historinë e të dy klubeve.

Pronar i Milanit prej 31 vitesh, nga viti 1986 deri në vitin 2017, me një palmares prej 29 trofesh: 8 kampionate, 1 Kupë Italie, 7 Superkupa Italiane, 5 Liga Kampionësh, 2 Kupa Interkontinentale, 1 Kupë Botërore për Klube dhe 5 Superkupa Evropiane, Silvio Berlusconi ishte presidenti më i suksesshëm në historinë e Milanit. Më pas, më 28 shtator 2018 , me vullnetin e tij, Fininvest Group mori klubin e futbollit briancol, i cili ishte në Serie C në atë kohë. Më 8 qershor 2020 AC Monza rikthehet zyrtarisht në Serie B pas 19 vitesh dhe më 29 maj 2022 fitoi promovimin e parë historik në Serie A, më pas duke luajtur një sezon të jashtëzakonshëm: në fakt arriti shpëtimin me 6 ndeshje më pak, duke përfunduar në vendin e 11-të me 52 pikë, më i miri i sapo promovuar nga pesë kampionatet e mëdha europiane”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *