• |
ide | kryesore

Turi i Ramës, Mustafaj: Kërkon protagonizëm, por edhe Kurti gaboi

Arkiva, Lajme, Të fundit
MustafajIsh-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj ka analizuar turin ballkanik të kryeministrit Edi Rama në rajon. Ai tha se Rama po përpiqet të marrë një rol protagonisti që nuk e mori dot në Open Balkan dhe që kërkon ta marrë për Samitin e Berlinit. Megjithatë ai kritikoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, i cili nuk priti Ramën në Prishtinë.

“Qëllimi turit ballkanik është samiti i Berlinit, i cili në edicionin e radhës do jetë në Tiranë. Kurti për mua ka bërë një gabim te madh që nuk ka takuar Ramën. Duhet të jetë një burrë shteti i hapur për takimet dhe nuk mund të shmangë shkëmbimin e mendimeve. Kjo nuk është hera që parë që ndodh.

Vitin e kaluar erdhi presidentja Osmani në Tiranë dhe nuk u prit nga kryeministri. Osmani është shumë më diplomate dhe e zgjuar se dy kryeministrat. Edhe kur erdhi në Shqipëri, që Rama jo vetëm që nuk i rezervoi një pritje të veçantë, por nuk shkoi as në Kuvend ku ajo foli, sërish Osmani e kapërceu me dinjitet dhe nuk e ktheu çështjen në personale.

Kjo gjuhë para politike, arkaike që përdor Rama është e padenjë për një drejtues shteti, Ç‘hyn Kanuni këtu? Rama po përpiqet të marrë një rol protagonisti që nuk e mori dot në Open Balkan dhe që do ta marrë për Samitin e Berlinit. Është çështje protagonizmi.

Sjellja e sotme e Kurtit nuk është prej burri shteti dhe politikani vizionar. Ai duhej të takohej me Ramën dhe të flisnin për procesin e Berlinit. Tirana është vend mikpritës për samitin, por jo udhëheqës gjithsesi. Unë e bëra kritikën time shumë serioze për Kurtin, por gjatë këtyre dy viteve, Kurtin e ka lënë pas dere dhe e ka trajtuar si të pazotë”, – u shpreh Mustafaj në një intervistë në News 24. ©LAPSI.al10 Comments

 1. Po ik ore cop muti, Kurti nuk ka gabuar por i ka treguar se nuk mund te tallet me Kosoven duke mos i dal ne krah per asnje moment.
  Prandaj u katandis ky vend keshtu se degjon akoma keshilla nga ish keshilltari i Nexhmije Hoxhes,.
  Pergjigjen ketij mustafajit ja ka dhene Ramsesi kur kandidoj per Bashkin Tirane se cfare bythelepirsi eshte🤮🤮

 2. As mish as peshk. Cfare gabimi paska bere Kurti. Ai thjeshte ka shpreh ate qe ndjen cdo kosovar per

  Ramen . Bile vete Rama ka thene sot se edhe kur te vjen hasmi ne dere duhet ti hapesh deren , pra ai

  e ka lene te nenkuptohet se eshte hasmi i Kosoves.

 3. Ky “analist” po flet përçart, kodra mbas bregut. Turp ka qenë dikur edhe në PD. Shum keq edhe për lapsin që i jep hapësirë këtij.

  Jo vetëm që Albini ka bër mirë që s’e ka takuar drogmenin tonë, por edhe presidentja s’duhej t’a takonte. Ai të fut thikën pas shpine.

  Kurse ti analist futi një të dalë në pension dhe ngroh kolltukun, mos na shit dëngla!

 4. Ja dolen minjte e PD-se qe sdurojne te degjojne realitetin qofte dikush i PS-se apo Pd-se vetem mos te thone nje te vertet

 5. pjesë të Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës.

  Në këtë pjesë të deklaratës thuhet se: “Kosova [shpallet] një Republikë demokratike, laike dhe multietnike, e udhëhequr nga parimet e jodiskriminimit dhe mbrojtes së barabartë sipas ligjit. Ne do të mbrojmë dhe promovojmë të drejtat e të gjitha komuniteteve në Kosovë dhe krijojmë kushtet e nevojshme për pjesëmarrjen e tyre efektive në proceset politike dhe vendimmarrëse”.Kur Ceceni te jep mend,Kombi eshte ne rrezik kombetar.

 6. Foli dhe ky copa MUTIT , para 90 ishte poeti nexhmije hoxhës, pas 90 u gdhi demokrat kokrra malokut, Albin kurtit nuk i vini as ke maja e trapit

 7. Kjo cope m** nese ju kujtohet ka qene edhe kunder Kosoves Republike, por per nje Kosove autonome brenda serbise. hyni ne goole dhe e gjeni; Diplomati i madh, kujton ketu se po bejme show dhe cfaqje diplomacie; Albin Kurti fshin by** me te gjithe keta ronxho bonxhot e politikes, jo vetem ne Albanistan dhe Kosove, por edhe letyrat e perendimit dhe europes prostitute; Vetem me force dhe arrogance mund t’a detyrojne te heq dore nga lufta e drejte per Kosoven, se me argumente dhe komunikim i vijne rrotull;

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *