• |
ide | kryesore

Giuntoli, kontratë 5 vjeçare me Juventus: “Mendoj për babain tim, më ka transmetuar juventinitet”

-Instant, Sport
GiuntoliParaditen e sotme mbërriti lajmi zyrtar, që dihej prej javësh: Cristiano Giuntoli është drejtuesi i ri i Juventus. Ish-drejtori sportiv i Napolit, pas nënshkrimit të një kontrate 5-vjeçare, është bërë me pushtet të plotë drejtor futbolli i klubit. Giuntoli tashmë ndodhet në Continassa për impaktin e parë në “shtëpinë” e tij të re. Foto e ritit, shtrëngime duarsh me drejtuesit e tjerë dhe me Paul Pogba. Pastaj edhe fjalët e para si bardhezi. Përveç falënderimeve klasike, 51-vjeçari toskan tregoi një anekdotë nga rinia e tij, që tregon qartë lidhjen e tij të vjetër me Juventus.

Lexo më tej: Te Juventus nis epoka Giuntoli: shitjet e më pas… Milinkovic-Savic

“Eklektik, inovativ dhe kompetent. Këta janë vetëm disa nga epitetet për të përshkruar profilin e Cristiano Giuntoli, drejtorit të ri sportiv të Juventus“. Kështu nis njoftimi për shtyp i bardhezinjve që njoftojnë punësimin e Football Director. Giuntoli mbërriti pas një krahu të hekurt me De Laurentiis dhe Napolin dhe tani po merr konfidencë me ambjentet në Continassa. Pas njoftimit zyrtar kanë mbërritur edhe fjalët e tij të para si neo-juventin.

EPISODI I FËMIJËRISË

“Ndjesitë e para ishin të pabesueshme – shpjegoi Giuntoli – pothuajse të papërshkrueshme. Sepse për një fëmijë si unë që nisej nga Prato me autobus e bënte tetë orë për të parë Juventus, është një arsye për një kënaqësi të madhe. Një ndjenjë vërtet e pabesueshme”. Më pas erdhi edhe dedikimi: “Këtë moment të veçantë ia dedikoj babait tim, i cili ishte një tifoz i madh i Juventus dhe më transmetoi juventinitetin që kur isha fëmijë. E për këtë do ta falënderoj gjithmonë”. Së fundmi, dogmat e tij: “Magjepsës dhe ambicioz, kështu do ta përshkruaja Juventus, ndërsa do ta përshkruaja veten si një punëtor. Me stafin tim, dua të ndërtoj një Juventus që e lë mënjanë egon dhe mund të mendojë si ne. Do të doja të bashkoja shumë koka me vetëm një zemër”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *