• |
ide | kryesore

Mitsotakis takohet me Ramën: Zgjidheni menjëherë çështjen Beleri

Arkiva, Lajme, Të fundit
mitsotakis, rama, beleri, greqi, burgu, himareKryeministri Edi Rama është takuar me homologun grek ditën e sotme në Lituani. Protothema shkruan se tema e takimit mes tyre ishte çështja e arrestimit të Fredi Belerit.

Gjatë takimit Mitsotakis theksoi nevojën për zgjidhjen e menjëhershme të çështjes, duke nënvizuar se në Shqipëri ka një çështje shteti ligjor.

Po ashtu Mitsotakis i kujtoi Ramës së, çështja e shtetit ligjor në Shqipëri është një nga kriteret e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

Fredi Beleri, kandidat i koalicionit opozitar “Bashkë Fitojmë”, u arrestua dy ditë para zgjedhjeve të 14 Majit dhe akuzohet për blerje votash.

Prokuroria dhe Policia e Vlorës e ndoqën rastin me metoda speciale hetimi, duke përdorur agjent të infiltruar, i cili për tetë vota mori 400 mijë lekë të vjetra. Beleri u arrestua në kushtet e flagrancës.

Pavarësisht se u arrestua para zgjedhjeve, Beleri qëndroi si kandidat nga burgu dhe me ardhjen e mijëra minoritarëve nga Greqia arriti të fitonte zgjedhjet me një diferencë minimale votash, ndaj kandidatit socialist Jorgo Goro.3 Comments

  1. Fakti ja kerkojne troc qe leroje belerin menjehere, ja ben mu qe rama ka ne dore gjykata KCK GJKKO, spka BKH PP, IKP KPA, ILD KED KLP KLGJ , GJL dhe GJK, pra te gjithe drejtesine

  2. Po kush e rruan trapin cfare thote Protokari.

    Moterqiri Beleri ne burg do kalbet.

    Dhe per cfare ” minoritaresh” e ke fjalen o lapsi karit.

    Ata jane te gjithe shqiptare o gazete robqire.

    Mos na shpik minoritete

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *