• |
ide | kryesore

PE miraton raportin për Shqipërinë: Të përmbushen kushtet për anëtarësimin në BE deri në 2030

Arkiva, Lajme, Të fundit
PE miraton raportin për Shqipërinë: Të përmbushen kushtet për anëtarësimin në BE deri në 2030KE mirëpret fillimin e negociatave të pranimit me Shqipërinë, ndërsa ka paralajmëruar Republikën Srpska që të ndalojë veprimet e saj separatiste në Bosnje-Hercegovinë. Eurodeputetët mirëpresin angazhimin e vendosur të Shqipërisë për anëtarësimin në BE, duke vënë në dukje se ai është rezultat i konsensusit midis partive politike dhe mbështetjes dërrmuese midis qytetarëve, në një raport të miratuar të enjten.

Partner i besueshëm i politikës së jashtme

Shqipëria është një partner i besueshëm i politikës së jashtme dhe mbetet një aleat i rëndësishëm gjeopolitik falë përpjekjeve të saj për të promovuar bashkëpunimin rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, thuhet në raport. Eurodeputetët mirëpresin faktin që qeveria ka ruajtur fokusin e saj në reformat në lidhje me BE-në, ka forcuar strukturën e saj për koordinimin e integrimit evropian dhe rolin e parlamentit në këtë proces duke amenduar ligjin përkatës dhe u kërkon vendimmarrësve të punojnë së bashku për të përmbushur kriteret e anëtarësimit deri në vitin 2030.

Avancimi i agjendës së reformave të BE-së

Eurodeputetët i bëjnë thirrje qeverisë të shtojë përpjekjet e saj për të forcuar sundimin e ligjit, drejtësinë dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ai duhet të garantojë lirinë e medias, të fuqizojë shoqërinë civile, të garantojë të drejtat themelore dhe të drejtat e pakicave, duke përfshirë komunitetin LGBTI+, si dhe të forcojë bashkëpunimin e saj me institucionet e BE-së. Raporti thekson se qeveria duhet të avancojë më tej axhendën e reformave të BE-së në bashkëpunim me opozita dhe të gjitha shtresat e shoqërisë. Raporti u miratua me 536 vota pro, 54 kundër dhe 32 abstenime.

Deklarata

Raportuesja Isabel Santos tha: “Shqipëria ka treguar një angazhim të thellë ndaj procesit të integrimit duke zbatuar reforma të vështira. Rezultati i votimit të sotëm dëshmon se Parlamenti Europian i njeh këto përpjekje dhe se Shqipëria është plotësisht në përputhje me Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë të BE-së. Ajo njeh vlerën që vendi ka treguar në rrugën e tij drejt anëtarësimit në BE”.2 Comments

  1. Asgjë e re nuk ka ndodhur në harkun e këtyre dy javëve për t’u “dorëzuar”, përveç publikimit të audio përgjimeve të shefes së grupit parlamentar të Albin Kurtit, Mimoza Kusari, me liderin famëkeq të serbëve, Milan Radojçiq.

    Kryeministri populist, i cili bënte sikur luftonte për të mbrojtur Veriun e Kosovës, në të vërtetë rezulton i koordinuar me qarqet ekstremiste serbe për këtë situatë dhe në momentin që u bën publike pazaret e tij, u dorëzua.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *