• |
ide | kryesore

Pas trazirave në Nigeri, SHBA evakuon pjesërisht ambasadën e saj

Lajme, PlanetShtetet e Bashkuara kanë marrë vendim për evakuim të pjesshëm të Ambasadës amerikane në Niger, pas trazirave të javës së kaluar.

Qindra shtetas të huaj tashmë janë evakuuar nga ky shtet pasi ambasada e Francës është sulmuar të dielën nga protestuesit. Lideri i puçit, gjenerali Abdourahamane Tchiani, ka paralajmëruar kundër “çfarëdo ndërhyrjeje në punët e brendshme” të shtetit.

Nigeri është prodhues i madh i uraniumit dhe shtrihet në një rrugë kyçe të migrimit mes Afrikës së Veriut dhe Mesdheut.

Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë se Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, ka folur të mërkurën me presidentin e rrëzuar Mohamed Bazoum, dhe se SHBA-ja është e përkushtuar për rikthimin e demokracisë në Niger përmes një qeverie të dalë nga zgjedhjet.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Miller, ka thënë se pavarësisht evakuimit të pjesshëm, ambasada në Niger do të vazhdojë të jetë e hapur.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj njerëzve dhe lidhjeve tona me Nigerin, dhe jemi të angazhuar në nivelin më të lartë diplomatik”, ka thënë ai.

SHBA-ja është dhuruese e madhe e ndihmës humanitare dhe ndihmës në fushën e sigurisë në Niger, dhe ka paralajmëruar paraprakisht se puçi mund të rezultojë me pezullim të të gjithë ndihmës.

Franca, që dikur e ka pasur Nigerin koloni, dhe Bashkimi Evropian, tashmë e kanë pezulluar gjithë ndihmën për këtë shtet.

Sipas Radio Evropa e Lirë qindra mbështetës të grusht shtetit mblidhen pranë një flamuri rus para Asamblesë Kombëtare në kryeqytetin Niamey, Niger, 27 korrik 2023.

Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore, bllok i 15 shteteve të Afrikës Perëndimore, ka vendosur sanksione ndaj këtij shteti, që përfshin bllokimin e të gjitha transaksioneve komerciale me Nigerin, dhe ngrirjen e të gjitha aseteve shtetërore në bankën qendrore rajonale.2 Comments

  1. ku jan vlerat e evropes ia qifsha ropt

    nigeri eshte sovran po njesoj si cdo shtet tjeter

  2. Po keta Kurvat ulerijne per pavarsine e Ukraines nderkohe qe ukraina eshte toke Ruse dhe nderkohe vete pushtojne vendet Afrikanet. Kapitalizmin nuk njeh demokraci por Vetem shtypje dhe shfrytezim ku Zoti eshte PARAJA. Redaksia te rregulloj emrin nga Nigeri ne Niger sepse Jane dy shtetet te ndryshme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *