• |
ide | kryesore

Hawaii/ Shkon në 80 numri i viktimave nga zjarret vdekjeprurëse

Lajme, Të funditNumri i të vdekurve nga zjarret në Maui është rritur në 80, sipas numrit të fundit të publikuar nga autoritetet në Hawaii, ndërsa kërkimet vazhdojnë në atë që ka mbetur nga qyteti historik i Laheina.

Zjarret u bënë katastrofa natyrore më vdekjeprurëse në historinë e shtetit, duke tejkaluar numrin e cunamit që goditi Big Island të Hawait dhe vrau 61 njerëz në vitin 1960, një vit pasi Hawaii u bë një shtet amerikan.

“Askush nuk ka hyrë në asnjë prej këtyre strukturave që janë djegur plotësisht, dhe për fat të keq, ne presim që numri i të vdekurve të rritet ndjeshëm”, tha senatori i Hawait Brian Satz për MSNBC.

Në një njoftim dje vonë (me orën lokale, sot në mëngjes me orën greke), qarku Maui njoftoi se numri i të vdekurve ishte rritur në 80.

Zjarri i Lahenës që u përhap nga zonat e ulëta në drejtim të qytetit vazhdon të digjet, por është nën kontroll 85 për qind, tha qarku më herët. Dy zjarre të tjera në ishull janë nën kontroll 80% dhe 50%.

Tre ditë pas katastrofës, mbetet e paqartë nëse ndonjë nga banorët mori paralajmërime para se flakët të arrinin në shtëpitë e tyre.

Ishulli ka sirena alarmi për të paralajmëruar banorët për fatkeqësitë natyrore dhe kërcënime të tjera, por ato nuk duket se kanë rënë gjatë zjarrit.2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *