• |
ide | kryesore

Katastrofë mjedisore në Kanada, zjarret shkrumbojnë mbi 13 milionë hektarë pyje

Lajme, PlanetSi pasojë e rreth 5.500 zjarreve në Kanada është djegur një sipërfaqe prej 13.4 milionë hektarësh pyje.

Michael Norton, drejtor i përgjithshëm i qendrës veriore të pyjeve e të burimeve natyrore të ministrisë Kanadeze, theksoi se sezoni i zjarreve vazhdon. Norton paralajmëroi se do të ketë një rritje të konsiderueshme të zjarreve në javët e ardhshme.

Autoritetet deklaruan se më shumë se 167,000 njerëz në vend u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre për shkak të zjarreve.1 Comment

  1. PYJET PER PLANETIN JAN SI MUSHKERIT PER ORGANIZMIN TON .DJEGJA TYRE SEJ NDRYSHIME DRASTIKE NE TOK thotë:

    ME DJEG.JEN E PYJEVE BOTA HYN NE RRUG FALIMENTIMI TE PERGJILLESHEM DUHEN MASA DHE NDRYSHIME DRASTIKE .QE NE POLITIK LIGJE DHE ORJENTIME KOHA NUK PRET

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *