• |
ide | kryesore

Athinë/ Kurti shtrëngon duart me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky

Lajme, Të funditKryeministri i Kosovës, Albin Kurti ndodhet në Greqi ku mbrëmë ka marrë pjesë në darkën joformale të shtruar nga homologu i tij grek, Kyriakos Mitsotakis.

Gjatë qëndrimit në Athinë, Kurti pati rastin të përshëndetet me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili gjithashtu ishte i ftuar në darkën joformale së bashku edhe me liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor dhe ata të BE-së.

 2 Comments

  1. A ka mesazh nga Putin, të cilin Vuçiç do t’i përcjellë Zelenskit në takimin e tyre në Athinë ?!

    Ndërkohë, në takimin me Kurtin, Zelenski do të detyrohet të japë qëndrimin zyrtar të Kievit lidhur me njohjen e pavarësisë së Kosovës.

    Megjithëse deri tani është përdorur si justifikim “frika për Krimenë ” nga Kievi, nuk ka gjasa që liga sllavo-ortodokse në Athine të japë shpresë për ndryshimin e këtij qëndrimi, do apo nuk do vetë Zelenski.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *