• |
ide | kryesore

Video/ Hapi krahët në shenjë triumfi, Evenepoel përplaset me një grua: çiklisti përfundoi i gjakosur

-Instant, Sport, Video
EvenepoelNjë episod i rrezikshëm prishi garën fituese të Remco Evenepoel. E gjitha ndodhi në finish, pas fitores në etapën e tretë të Vuelta dhe marrjes së fanellës së kuqe të liderit të garës së skenës spanjolle. Pasi kaloi vijën e finishit, kampioni belg u përplas me një grua që po kalonte në zonën e finishit. Aksidenti i shkaktoi një prerje të thellë mbi vetulla dhe çiklisti u ngrit nga toka me fytyrën e mbuluar me gjak.

Kampioni në fuqi Evenepoel kaloi Jonas Vingegaard në një sprint në finish, por u përplas me spektatoren pak pasi kaloi vijën e finishit. Incidenti pasoi shiun e rrëmbyeshëm që kishte prekur etapat një dhe dy të garës. “Disa gjëra kanë të bëjnë me sigurinë – tha 23 vjeçari Evenepoel -. Përplasja ishte vetëm 50 metra pas vijës së finishit dhe është dita e tretë me radhë që ka pasur probleme”.

Vetëtimat nënkuptonin se faza e hapjes së Grand Tour do të ishte e mbushur me përplasje në kushte të rrëshqitshme. Ndërsa faza e dytë u pezullua pjesërisht, me kohët e klasifikimit të përgjithshëm të marra nëntë kilometra përpara përfundimit.

Lexo më tej: Rrëzim i tmerrshëm në etapën e parë: humb jetën në Austri çiklisti 17 vjeçar Venzo

Evenepoel, i cili garon për Soudal-QuickStep, mori fanellën e kuqe për performancën e tij me fitore në etapën e tretë. Në këtë etapë gara doli nga Barcelona për t’u drejtuar në malet e Pirenejve, përpara se të përfundonte në Andorra. Belgu dominoi finishin, duke kaluar vijën një sekondë përpara fituesit të Tour de France, Vingegaard nga Danimarka.

https://www.youtube.com/watch?v=sgiSLT6xRY0Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *