• |
ide | kryesore

Akuza për korrupsion, Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës mund të shkarkohet

-Instant, Arkiva, Planet, Të funditMinistri i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, i cili ka udhëhequr kundër Rusisë, së bashku me presidentin Volodymyr Zelensky, mund të shkarkohet. Kështu shkruajnë mediat ukrainase.

Gazetës lokale e lajmeve, Ukrainska Pravda, duke cituar burime të qeverisë lokale, raportoi se zëvendësuesi i Reznikov mund të jetë Rustem Umerov, kryetari i fondit të pronës shtetërore të Ukrainës.

Në shkurt, gazetarë dhe aktivistë zbuluan se Ministria e Mbrojtjes bleu ushqime për ushtarët me çmime jashtëzakonisht të larta, duke e vënë Reznikovin në qendër të vëmendjes, ndërsa Ukraina përpiqet të trajtojë korrupsionin.6 Comments

  1. Vetem ky?Ukraina eshte shteti numer 3 per korrupsion duket filluar nga Zhelja e pastaj rraqet e tjera me rradhe

  2. Shyqyr qe po i japin arme, se duke mbrojt veten po mbrojne Europen. Ama pervec anes pozitive, qe eshte per t’ia heq kapelen, ajo qe m’ka bere pershtypje negative tek disa nga politikanet ukrainas (sidomso Zelenski)eshte qe, shume lirshem, pa u vene ne siklet hic, vetem kerkojne,pa mirenjohje e bile po moren pergjigje negative kthehen ne arrogant e sulmojne. Akoma pa marre HIMARs kerkonin tanke, e akoma pa i mare tanket qe shyqyr qe i moren, kerkonin avione (tani F16 se MIgu nuki ben pune memdhe ofendohen me nivel MIGu), raketa etj. Aq,sa shpesh i ka kalu durimi e ishte pergjigj keq edhe vete Biden(edhe shume zyrtare ne E) kesaj qasje mosmirenjohese te Zelenskit, Tani, oreksi i Zelenskit, ka shku aq larg sa thote, pse mos tna konsiredoje SHBA sic konsideron Izraelin e tna jap edhe ne, vit per vit miliarda euro per ushtrine, edhe kur tperfundoje lufta. Avash Zelensk, se sjemi ne shqiptaret (qe jemi pro amerikan te deshmuar, se ju hala sjeni deshmu sa do i rezistoni kohes ne qasjen pro perendimore)aq me fat e ta kemi ate trajtim, e bile as per se afermi (qe tkemi miliarda vit per vit ne ushtri) e dashke ti. Nejse,arroganca e Zelenskit sme ka pelqy kurre, por tani se fundi po mbush kupen se, mire qe sna njeh (perpiqemi ta mirekuptojme) por na quajti edhe territor ai zedhenesi i tij (edhe me keq se Spanja),,pasi u perqafua me Vucicin Zelenski, Njesoj dhe ambasaroi i tij ne Beograd po behet shpesh nje kopje e keqe e ambasadorit palestinez ndaj nesh.Po nejse Zelenski nuk eshte Ukraina, e pa asnje medyshje duhet te jemi 100% me Ukrainen, e mezi po pres te filloj kunderofensiva reale ukrainase(se deri sot ka qene vetem gervishtje sa per t’ia gjet piken e dobet), ama jo me t’i japim respekt te madh e te pamerituar personit Zelenski nqs ai vazhdon te jete arrogant.Mos e njih Kosoven, por te pakten kurseje fjalorin .Reciprokitet me te gjithe

  3. Nuk i kuptoj ata qe jane kunder Ukrahines. Mbase duan ta shohin ruset dhe Serbin te bejne pastrime etnike, mbase duan komunizmin si njehere e nje kohe. Mbase duan sllavet te kercenoje lirite dhe kulturen demokratike..Zhelenski po ben ne menyre te mrekullueshdme detyren per te cilen eshte zgjedhur dhe po shkaterron mbare ushtrine e superfuqise se dyte ne bote..Per te tjerat, besoj se pas luftes do jete ushtria e pare apo e dyte ne Evrope dhe nuk e rruan per opinionin e idioteve politike.. qe tani po rriten shume shpejt..

    1. (Nqs e ke edhe per mua):Sjam kunder Ukraines, e aq me pak pro Rusise.Jam kunder arrogances se Zelenskit(ai ka qen arrogant here pas here qe nga dita e pare ndaj Biden(kur i beri ftese qe te evakuohet),gjermaneve,e edhe zyrtareve te tij,perfshi Klitschko)Por vecanerisht me irriton sjellja e tij pa pike nevoje ndaj nesh,vetem e vetem per te kenaq serbet (qe i jepkan disa fisheke te ndryshkur), nderkohe qe ne(te dy shtetet tona)skemi lene forum e tryeze nderkombetare,pa ia nxi imazhin Rusise (edhe me shume se vete vendet balltike),e ky na kthen me kete menyre, duke na quajt,territor (pra as krahine jo,se shtet jo e jo)qe eshte pjese e Integritetit serb? Mos mbivlereso Zelenskin,se Zelenski (pervec meritave qe spo ia mohon kush)eshte me shume nje figure qe perdoret (per arsye te rolit,e karizmes se tij) per te arrit qellimin e madh,por jo se i ka te gjitha meritat ai. Meritat kryesorei ka populli(ushtria) ukrainase dhe sidomos mbeshtetja perendimore(pa te cilen sdo kishin shans). Nuk e pata ne kuptimin qe nuk e po e shkaterron dot ushtrine ruse,por qe ofensiva e vertete ukrainase akoma ska fillu (ja do e shohesh,t’ia leme kohes). Tani,per arsye se eshte e pamundur(pa shmang viktima te shumta njerezore) te kalohen zonat e 3 fishta mbrojtese dhe te minuara qe kane ndertu ruset ne gjithe vijat e frontit,sidomos ne jug,ukrainasit thjesht po eksplorojne te gjejne piken e dobet te mbrojtjes ruse,qe pastaj t’ia mesyejne ne ate drejtim duke perdor edhe tanket(qe tani po i kursejne)e ndoshta me vone edhe F16)…Po,e vertete qe pas luftes Ukraina dhe Polonia do jene superfuqi europiane, por te cliroje Krimene njehere ky, e pastaj te beje plane qe SHBA,ti jap miliarda vit per vit, po nejse une ate dua,qe cdo shtet anti serb dhe anti rus te forcohet, por kerkesat e tij ,te shoqeruara me arrogance,po acarojne edhe perendimoret (lexo mediat e huaja)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *