• |
ide | kryesore

Fredi Belerit/ Media greke: Greqia do të nis një delegacion nga Dhoma e Avokatëve në seancën e radhës

Lajme, Të fundit
BeleritÇështja e Fredi Belerit ka marrë vemëndjen e Greqisë që nga arrestimi i tij ku vazhdimisht nga pala greke është kërkuar lirimi i tij nga qelia.

Së fundmi në një mbledhje të Komisionit Koordinues të Plenares në Greqi është vendosur që një delegacion përfaqësues i Dhomës Së Avokatëve të jetë i pranishëm në gjyqin e ardhshëm të Belerit.

Artikulli i plotë i marrë nga media greke “Protothema”:

Në seancën e ardhshme gjyqësore të Fredi Belerit, të pranishëm në seancë do të jetë edhe një përfaqësues nga Dhoma e Avokatëve të Greqisë.

Vendimi është marrë djë pas një mbledhjeje të Komisionit Koordinues të Plenares.

Në mbledhjen e Komisionit çështje kryesore ishin edhe zjarret në Greqi dhe të prekurit nga zjarri.

Komiteti Koordinues në një njoftim thekson se qëndron në krah të të prekurve nga zjarret në Evros dhe Rodopi dhe thekson se Shteti dhe Pushteti Vendor “kanë përgjegjësi të përjetshme, të cilat duhet t’i atribuohen aty ku i takojnë”.

Në njoftimin e Komitetit Koordinues thuhet:

“1) Komiteti Koordinues shprehet i pikëlluar për shkatërrimin e pallogaritshëm të shkaktuar nga zjarri në Traki dhe shpreh mbështetjen e tij të pandarë për banorët e zonave të prekura.

Evrosi dhe Rodopi nuk janë larg. Ata janë zemra e Greqisë, e çdo greku individual. Është monedha jonë kombëtare. Mbështetja ekonomike dhe morale e banorëve të rajonit, rivendosja e peizazhit natyror dhe zhvillimi i ekuilibruar duhet të jetë një prioritet i menjëhershëm dhe absolut, si për shtetin grek, ashtu edhe për Bashkimin Evropian, duke qenë se Traka është kufiri dhe porta e tij lindore hyrëse në të..

Interesi i shtetit nuk duhet të kufizohet në njoftime verbale apo ndërhyrje të karakterit komunikues, por duhet të jetë thelbësor dhe i dobishëm.

Komiteti Koordinues vlerëson se Shteti dhe Pushteti Vendor kanë përgjegjësi të përjetshme, të cilat duhet të caktohen aty ku i takojnë. Është e paimagjinueshme që një zjarr mund të zhvillohet për një kohë kaq të gjatë në një zonë të mbrojtur me bukuri të veçantë natyrore dhe me interes të lartë kombëtar. Gjithashtu, në nivel veprimesh dhe ndërhyrjesh, Komiteti Koordinues vendosi:

a. T’i propozojë seancës plenare organizimin e Konferencës së 15-të Panhelenike të Dhomave të Avokatëve të Greqisë në Thrakë, si një lëvizje simbolike për forcimin dhe mbështetjen e rajonit dhe banorëve të tij, në kuadër të së cilës do të organizohet një aktivitet shkencor për restaurimin dhe zhvillimin. të florës, faunës por dhe të ekonomisë lokale me pjesëmarrjen e shkencëtarëve ekspertë (pyllologë, ekonomistë, tani juristë).

b. Të marrë pjesë në aksionet e ripyllëzimit dhe do të ndihmojë financiarisht në iniciativat për eliminimin e pasojave të fatkeqësisë ekologjike që do të ndërmerren nga agjencitë kompetente dhe në rivendosjen e dëmeve të kolegëve, financimin e ripyllëzimit që do të vendoset nga shërbimet kompetente vendore dhe riparimi i shtëpive të djegura të kolegëve.

c.Të organizohet një veprimtari shkencore në Thraki me rastin e dukurive të vetëvlerësimit, që janë vërejtur në rajon, gjatë periudhës së zjarreve.

2) Komiteti Koordinues po ndjek me shqetësim të veçantë zhvillimet në lidhje me paraburgimin e zgjatur të kryetarit të bashkisë së Himarës Fredi Belerit, i zgjedhur së fundmi, i cili me sa duket lidhet me marrjen e tij të afërt të detyrës, në kundërshtim me parimet themelore. të shtetit ligjor, të mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe të drejtave të minoritetit grek të njohur ligjërisht.

Komiteti Koordinues vendosi që një delegacion të marrë pjesë në gjyqin e ardhshëm të Fredi Belerit, ku do të vendoset sërish nëse do të zgjatet apo jo paraburgimi i tij dhe do t’i kërkojë Odës së Avokatëve Evropianë (CCBE) dhe eurodeputetëve që t’i bashkohen këtij delegacioni . “3 Comments

  1. Kandidatët berishistë për kryebashkiakë u mbështetët në terren nga votues metistë, ndërsa kandidatët metistë për kryebashkiakë u mbështetën në terren nga votues berishistë. Kandidatët bashistë dhe të pavarur për kryebashkiakë garuan vetëm në një numër të kufizuar bashkish.

  2. KUR TE ARRIN PIKEN KULMINANTE PRETENDIMET GREKE FUQISHEM NGA BREWNDA DHE JASHT GREQIS DO TE TRIUMFOJN CEESHTJA ARVANITASE DHE CAME DUKE I LEKUNDUR GJITH DREJT HAPJES KUTIS PANDOROS thotë:

    SHQIPTARES SDORZOHEN NUK ZHDUKES AS NENSHTROHEN SIKURSE E VERTETA QE SA ME SHUM TE LUFTOHET AQ ME SHUM FORCOHET DHE BEHET PRIORITET.ORJENTIMI PADREJTESIJA U KRIJUA TE JET SPROV POR DHE SHAH MAT PER KOKFORTIT ZULLUMQAR KESHTU PO E TREGOJNE TREGUESIT HYJNOR SHKENCOR DHE ZHVILLIMOR EWROP PERKRAHNI SA ME SHUM PADREJTESIN QE TE ARRINI FUNDIN DESHPERUES QE AJO SJELL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *