• |
ide | kryesore

Lajçak reagon pas akuzave të Kurtit për njëanshmëri: BE dhe SHBA janë në të njëjtën linjë

Lajme, Të funditI dërguari special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se BE-ja edhe SHBA-ja janë në të njëjtën linjë sa i përket Ballkanit Perëndimor.

Këto komente Lajçak i bëri pas takimit me këshilltarin e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe emisarin special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

“Gjithmonë e dobishme të rikonfirmojmë se ne ndajmë të njëjtin lexim të situatës në Ballkanin Perëndimor dhe ne jemi në të njëjtën linjë në lidhje me rrugën përpara”, ka shkruar ai në “X”.

Këto deklarata të Lajçakut vijnë një ditë pas konferencës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili e akuzoi atë për njëanshmëri ndaj Serbisë në kuadër të dialogut./KosovaPress6 Comments

 1. Ku e paskan vendosur që janë në një linjë, në byrektore. Këta i bëjnë takimet dhe fotot në lokal sikur janë studentë të filoqylit

 2. Kurti nuk ka akuzuar European Union dhe USA por ty si individ dhe Borrell, dhe eshte totalisht e shpifur menyra si ju po i lepiheni vrasesve te Serbise qe duan copetim te Kosoves para njohjes se saj! Thjesht, Serbia nuk e copeton dot po e njohu.. por ne kemi KM antishqiptar qe nuk e faktorizon ceshtjen ne nje te tille, te ndare nuk ka faktor shqiptar!

 3. Paska shku t’i qurravitet Escobarit Lajcaku,nderkohe qe as Escobari se merr serioizhst po rrin ne telefon,e mos te flasim per Chollet qe qesh nga halli se duhet te duroje kete sllovako Lindorin bolshevik per 5 minuta te tera. Nejse,mire tha Flamuri, e paskan cu ne nje byrektore,se nje sufllaqe meriton Lajcaku per gjtihe ate rruge te gjate qe ka bere

 4. Kur e keni vendosur çe lodhni kot Albin Kurtin?
  Në shqiptarët kufizohemi nga tre ane me
  Veten tonë shko deri në gjysëm të malit zi
  Toka jonë, shko në maqedoni gjysma e jona shko në serbi po ashtu kjo europe kuçke eka vendosur kur na copetoi.
  Po ju ndërkombëtarët qenkeni ma keq se komunistët shqiptarë që na quajnë ne ish pronarë me pronat në regjistrat e hipotekës.
  Po si u beka një marrveshje me një që ste njeh .A në qoftë se serbia e njeh kosovën ajo me pas do pranoje kushtet e kontratës
  Po kështu kalova lumin të q kalin ska me KURTIN. Po qe që hiqni cope këtu e hiq një copë atje në do hyjmë si gjysmagjel në europë po na futet ju.
  Do hyjmë si halja europës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *