• |
ide | kryesore

Video/ Muja i nisi me gol për Antwerp, Shakhtar fiton me përmbysje: Morata udhëheq Atletico Madrid në Rotterdam

-Instant, F1, Sport, Video
MujaNdeshjet e para të së mërkurës në Champions League janë plot përmbysje. Buzëqesh Atletico Madrid, që u dridh dhe vuajti kundër Feyenoord të Arne Slot. Spanjollët fitojnë 3-2 falë golave të Morata (dygolësh) dhe Griezmann. Colchoneros u kthyen pas disavantazhit të dyfishtë dhe fluturojnë në krye të grupit E. Edhe Shakhtar fitoi 3-2, duke përmbysur Antwerp. Muja shënoi golin e shpejtë për belgët, por Shakhtar u rikthye e në fund Alderweireld gaboi nga pika e bardhë në minutën e 97′.

GRUPI E

Ndodhi gjithçka në ndeshjen e luajtur. Atletico Madrid kaloi në krye të grupit me katër pikë dhe një përmbysje 3-2 ndaj Feyenoord. Fillimi ishte dominues për skuadrën e trajnerit Arne Slot, që mori avantazhin në minutën e 7′. Ueda shkaktoi një përplasje të topit mes Oblak dhe Hermoso, që kulmoi me autogolin e mbrojtësit. Kishte vetëm një skuadër në fushë dhe nuk ishte Atletico, që rrezikon edhe në goditjen nga distanca të Zerroukit. Spanjollët e morën veten papritur, kur Wieffer i shërbeu pa dashje kundërshtarit dhe Morata ishte i pamëshirshëm duke barazuar 1-1 në minutën e 13′.

Trauner shmang dygolëshin e tij në një moment vështirësie për Feyenoord, që shtrëngoi radhët dhe u kthye në lojë. Oblak në minutën e 34′ nuk mund të bënte asgjë në goditjen e Hancko nga afër. Epërsia e re e holandezëve vazhdoi deri në kohën shtesë të pjesës së parë, kur Griezmann barazoi me një veprim spektakolar. Gol në minutën e 48′ të pjesës së parë dhe… në minutën e 47′ të pjesës së dytë për Colchoneros, që kaluan në avantazh menjëherë me Morata. Nga këtu filloi një ndeshje tjetër, me rrethimin e Feyenoord, por që nuk ndryshoi rezultatin. Atletico fitoi 3-2 dhe kryeson grupin E me katër pikë, duke kaluar Feyenoord (3).

GRUPI H

Një rikthim fitues mbërriti në Bosuil, stadiumi i Antwerp që përjetoi një zhgënjim të hidhur. Shakhtar përmbysi deficitin e dyfishtë dhe fitoi 3-2. Ndeshja ishte ritmike në minutat e para, me veprimet e talentit Arthur Vermeeren që ndezi Antwerp. Muja shënoi pikërisht me një asist të tij në minutën e 3′. Goli i parë në Champions për sulmuesin e kombëtares shqiptare, që jep gjithashtu një mesazh forme të mirë për teknikun Sylvinho para kualifikueses vendimtare me Çekinë. Muja ishte i ftohtë në finalizim, ndërsa në minutën e 33′ ishte Riznyk që bëri shifrat 2-0. Në mes të të paktën tre rasteve dhe një shtyllë e Antwerp, dominues gjatë gjithë pjesës së parë.

E dyta ishte krejt tjetër gjë. Rikthimi i Shakhtar nisi në minutën e 48′ me goditjen me kokë të Sikan pas një rrëmuje të furishme. Antwerp humbi dy herë mundësinë për të bërë tris. Muja e të tjerët reshtën së besuari dhe u ndëshkuan në minutën e 71′, kur Balikwisha devijoi goditjen e dënimit të Rakitskyi në rrjetë. Befasia kompletohet në minutën e 76′, kur Sikan shënoi golin e 3-2 dhe dygolëshin personal që vlen fitoren. Van Bommel pësoi një tjetër humbje evropiane që ngjan me surprizën e hidhur. Në minutën e 97′ Alderweired goditi jashtë penalltinë e barazimit. Shakhtar buzëqesh, me tre pikët dhe fitoren në transfertë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *